Skip to main content
Kultura

Koncert na 100-lecie niepodległości Polski w Royal Albert Hall w Londynie

 

 

To było wyjątkowe wydarzenie. I nie chodzi już o gwiazdy, które występując na scenie sprawiły, że ta noc rozbłysła. Chwila, w której zabrzmiał nasz narodowy hymn, Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez tłum Polonii była niezwykła. Płakali wszyscy, bo była to chwila szczególnego wzruszenia.

W niedzielę 11 listopada 2018 w jednej z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie sal koncertowych – Royal Albert Hall odbył się koncert pod nazwą „Sto lat”, poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rodzinka UK

Działka pracownicza w UK: jak się o nią starać?

 

 

Działkowiczem być! I nie chodzi tu o działkę nad jeziorkiem, ale o kawałek ziemi w przestrzeni miejskiej, na której możemy uprawiać własne warzywa i owoce. Tak popularne w Polsce są również dostępne w Wielkiej Brytanii, o czym nie wszyscy wiedzą. Jak starać się o przydział takiej działki?

Działeczka miejska to allotment. Jest to kawałek ziemi, na którym mieszczuchy mogą pobawić się w ogrodnika i uprawiać własne warzywa, owoce i kwiaty.

Rodzinka UK

Gdy nasze dzieci chcą wracać do Polski

 

 

Przeprowadzając się na stałe do innego kraju często bierzemy pod uwagę nie tylko poprawę naszego statusu społecznego, ale również bierzemy pod uwagę lepszą przyszłość dla naszych dzieci. I w większości przypadków udaje się to osiągnąć. Praca za granicą pozwala na kupno domu, czy samochodu, dzieci zaczynają mówić biegle w drugim języku. A po kilku latach okazuje się nagle, że nasze dziecko chce za wszelką cenę wrócić do Polski.

Porady

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły.

Wakacje oficjalnie dobiegły końca, co oznacza, że rodzice z całego kraju wrócili do swoich obowiązków przy odwożeniu i odbieraniu dzieci ze szkoły.

 

Większość dzieci jest podwożona i odbierana ze szkoły samochodem. Najnowsze statystyki mówią, że aż 42% dzieci w szkołach podstawowych przyjeżdża do szkoły samochodem. Jednakże, w związku z tym, że dzieci stają się coraz mniej aktywne, a nadwaga wśród najmłodszych jest coraz większym problemem, rodzice starają się temu zaradzić i wysyłają swoje pociechy do szkoły np. rowerem.

 

Wychowanie

Czy dzieci powinny ustępować miejsca starszym?

Każdy rodzic powinien odpowiedzieć sobie na pytanie kogo wychowuje: przyszłego egoistę, czy osobę lubianą przez wszystkich, miłą i wrażliwą na potrzeby innych? Czasem w codziennym biegu zapominamy, że to właśnie my, jako rodzice mamy największy wpływ na to, kim w przyszłości będą nasze dzieci.

 

bazary rzeczy używanych w Londynie

Car boot sale: angielski bazar rzeczy używanych

Dzisiaj chciałam pokazać tym, którzy jeszcze nigdy nie byli jak wygląda angielski bazar rzeczy używanych, nie tylko po dzieciach. Tzw. Car BOOT sale, niezwykle popularna i tradycyjna forma zarabiania na przykład na wakacyjny wyjazd. A przy okazji pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy z domu, które kupujemy w nadmiarze.

Bazary car BOOT organizowane są w całej Anglii i w każdej dzielnicy w Londynie. Pokazuje to ich popularność. Anglicy uwielbiają bazary na otwartym powietrzu, bo jest to jedna z niewielu okazji do porozmawiania z sąsiadami, a przy okazji kupna czegoś za przysłowiowy grosik. Zasada obowiązująca na takich targowiskach jest jedna: sprzedajemy wszystko za funta lub mniej. Jeśli coś kosztuje więcej to oznacza, że jest albo prawie nowe albo bardzo dobrej firmy. Na car BOOT sale można kupić 10 ubranek dziecięcych za funta lub całkiem ładną lampę do salonu za dwa funty. Ale można też trafić na kompletny niewypał: kupić coś, co w domu okaże się śmieciem doskonałym. Moim największym złowionym skarbem na takim bazarze był komplet filiżanek z lat trzydziestych za … dwa funty.

Bazary są organizowane w weekendy na świeżym powietrzu, zwykle na boiskach czy szkołach. Wstęp na nie jest darmowy lub za niewielką, symboliczną opłatą ( u mnie jest to 50 pensów). 

Jeśli chcemy sami sprzedawać na takim bazarze, wynajęcie stoiska, czyli kwadracika trawnika, na którym się rozkładamy z całym kramem kosztuje ok. 13 funtów za cały dzień. Jak obniżyć ten koszt? Zorganizować się z koleżankami (maksymalnie 3 osoby) i sprzedawać razem dzieląc koszt wynajmu równo między siebie. A przy okazji jest nam weselej, bo mamy z kim porozmawiać.

Część osób sprzedaje wprost z bagażnika samochodowego, inni przywożą stoliki i krzesła, a jak jest dobry dzień, to sprzedają wszystko łącznie ze stołem . 

Osobiście, mój lokalny bazarek traktuję jako tradycyjny spacer sobotni z moimi dziećmi. Czasem coś kupujemy, a czasem jest to po prostu  wycieczka po ulubionego loda, który nigdzie nie smakuje tak pysznie, jak na bazarze.

Czego unikać na bazarach? Wszelkich produktów żywnościowych. Stoiska są pełne czekoladek i polskich cukierków za grosze. Niestety wszystkie są zwykle porządnie przeterminowane. 

Zwyczaje bazarowe: nie targujemy się. Jeśli coś kosztuje jednego funta (!) trudno wymagać, by sprzedawca obniżył nam cenę. Pamiętajmy także, że nie ma zwrotów dlatego przed kupnem, nawet za grosze warto dobrze przyjrzeć się produktowi. 

Co warto kupować na car BOOT sale: antyki za grosze (jeśli mamy szczęście) , zabawki, bo dzieci szybko się nimi nudzą i często trzeba je wymieniać na nowe, torebki.

Kiedy kupować: rano, bo jest największy wybór lub pod koniec, bo wtedy sprzedawcy obniżają ceny jeszcze bardziej lub oddają za darmo.

Uwaga! Car BOOT sale uzależnia. Jeśli coś jest prawie za darmo, łatwo zatracić się w kupowaniu rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Nie zamieniajmy naszych domów w magazyny, no chyba, że potem zorganizujemy ich… wyprzedaż!

Gdzie znaleźć car boot sale w swojej okolicy? Popytać sąsiadów lub poszukać w internecie na tej stronie: http://www.carbootsales.org/county/london.html lub tutaj: http://www.yourbooty.co.uk

 

Bazar to często okazja również do spaceru z dziećmi.

 

Niektórzy sprzedaja prosto z bagażnika.

 

 

Lody najlepiej smakują na bazarze!

 

 

Egzotyka londyńskich bazarów.

 

 

 

Wszystko za jednego funta.

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.