Skip to main content
Porady

Znalazłam telefon na ulicy, czyli krótka historia dająca wiele do myślenia

 

To był zwyczajny, szary dzień, jaki zdarza się każdej matce odprowadzającej swoje dziecko do szkoły. Po odstawieniu dziecięcia do placówki, do której uczęszcza od lat kilku, udałam się w kierunku swojej pracy. Tak się składa, że idąc na przystanek mijam szkołę średnią. I akurat tego dnia właśnie zauważyłam leżący na chodniku telefon.

Telefon był taki sam jak mój, ten sam model. Rozejrzałam się, ale nie było nikogo oprócz mnie. Było już dobre kilkanaście minut po dzwonku, ulica ucichła od dzieciaków, które zniknęły za bramą szkoły na południu Londynu.

Kultura

Aplauz! Rusza największy festiwal polskiej piosenki poza granicami

Z dumą i radością informujemy, że portal Mums from London dołączył do patronów medialnych największego Festiwalu Polskiej Piosenki poza granicami kraju - Aplauz 2018, którego II edycja odbędzie się w dniach od 5 do 7 maja w Peterborough - Wielka Brytania.

Celem Festiwalu jest promocja polskiej kultury i piosenki wśród dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami kraju, a także kształtowanie i  promowanie wokalnych talentów. W wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia.

Porady

Zapisujemy dziecko do brytyjskiej szkoły

 

W większości miast podania o przyjęcie dziecka do szkoły rozpoczynają się we wrześniu i kończą w połowie stycznia. Oznacza to, że jeśli chcemy, aby nasza pociecha uczęszczała do szkoły od września następnego roku, to jak najwcześniej powinniśmy rozglądać się za zorganizowaniem odpowiedniego miejsca.

System doboru odpowiedniej szkoły działa na wyspach zupełnie inaczej niż w Polsce. Dzisiaj przyjrzymy się temu systemowi i miejmy nadzieję, rozwiejemy wątpliwości wielu matek.

Jaki rodzaj szkół istnieje na Wyspach Brytyjskich?

Porady

Złamane serce, depresja i moje emigracyjne życie w UK

 

Kilka dni temu spotkałam pewną kobietę, która podzieliła się ze mną swoimi przemyśleniami na temat życia w Wielkiej Brytanii. Opowiedziałam jej o tym, że prowadzę portal dla polskich rodzin, zapytałam, czy mogę opisać naszą konwersację, ponieważ wydała mi się bardzo ciekawa. Zgodziła się, pod warunkiem, że zrobię to anonimowo.

Zdrowie

Stulejka u chłopców: jak rozwiązać bolesny problem krok po kroku

Stulejka to męskie schorzenie wrodzone polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia lub bardzo utrudnia ściąganie go. Jeśli nie możemy ściągnąć napletka, między nim a żołędzią gromadzi się wydzielina, która może utrudniać wydalanie moczu. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jak pomóc dziecku?

Dzisiaj skupimy się na tym, jak rozwiązać problem stulejki w Wielkiej Brytanii.

W języku angielskim problemy tego typu określa się mianem Male circumcision i polega na chirurgicznym usunięciu zrośniętego napletka.

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Od pewnego czasu opadłaś z sił, jesz tyle samo, zaczęłaś chodzić na siłownię a waga stoi w miejscu, albo co gorsza powoli pnie się w górę? Masz wrażenie "zatrzymywania" wody przez swój organizm? Rano po wstaniu witają cię przed lustrem podpuchnięte oczy i stopy nie mieszczące się w poranne "papucie"? Przy czesaniu zamiast kilku, widzisz teraz kilkadziesiąt swoich włosów na grzebieniu, a paznokcie łamią się nawet przy banalnych czynnościach dnia codziennego?

 

Jeśli na dodatek jesteś 30- 40 letnią kobietą  to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz już od pewnego czasu chorować na chorobę Hashimoto.

 

W ostatnich dwóch dekadach lekarze zauważyli znaczne zwiększenie zapadalności na to schorzenie i jak dotąd nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje, w pewnej mierze jest za to odpowiedzialna znacznie doskonalsza diagnostyka i większa samoświadomość pacjentów, ale nie tłumaczy to do końca tak dużej ilości nowych przypadków.

 

Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Organizm zaczyna "uczulać się" na własne tkanki i traktować tarczycę jak wroga co prowadzi do wytwarzania  przeciwko temu gruczołowi przeciwciał, które niszczą jego komórki. W efekcie dochodzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy i rozwoju pełnoobjawowej niedoczynności tego gruczołu. Pierwszymi odczuwalnymi objawami są nadmierne zmęczenie, zwiększona wrażliwość na niskie temperatury (ciągle jest nam chłodno, czasami wręcz zimno, bez przerwy podkręcamy ogrzewanie, czy to w domu, czy w pracy, czy też w samochodzie), pogorszenie nastroju (chodzimy podenerwowani, wszystko nas irytuje, łatwo tracimy panowanie nad sobą nawet w normalnych sytuacjach dnia codziennego), sucha, łuszcząca się skóra zaczyna pękać i łuszczyć się zwłaszcza na piętach, łokciach i kolanach i przybieranie na wadze. U niektórych dodatkowo dochodzi do rozwoju tzw. wola, czyli powiększenia tarczycy (szyja nam "puchnie" zaczynają uwierać swetry i golfy, naszyjniki robią się trochę przyciasne).

 

Choroba dotyka głównie młode kobiety, to aż 95% przypadków zachorowań, tylko 5% to mężczyźni.

Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli w rodzinie ktoś choruje lub chorował na tarczycę, zwłaszcza chorobę Hashimoto lub inne schorzenie o podłożu autoimmunologicznym np: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I, choroby nerek, toczeń, łuszczycę a zwłaszcza łuszczycowe zapalenie stawów.

 

Jesli zauważyłaś u siebie któryś z powyższych objawów, nie zwlekaj, należy poszukać przyczyny. Im wcześniej włączy się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na łagodny przebieg choroby i uniknięcie groźnych powikłań.

 

Aby rozpoznać chorobę potrzebna jest wizyta u lekarza, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu chorego, zleci odpowiedni panel badań, minimum to oznaczenie poziomu hormonów: TSH, fT4 dobrze jest też zrobić poziom fT3 i koniecznie trzeba zrobić badanie poziomu przeciwciał: anty – TPO i anty – TG (często w dokumentacji oznaczanych jako: ATPO i ATG) wskazane jest również wykonanie badania USG tarczycy, jeśli nie ma współwystępujących guzków w narządzie biopsja, czyli nakłucie diagnostyczne tarczycy nie jest niezbędne, ale często potwierdza wcześniejsze podejrzenie choroby Hashimoto.

 

 

To tyle na dzisiaj, w drugiej części naszych rozważań o chorobie Hashimoto przedstawię Państwu sposoby i rodzaje leczenia tej choroby, jak również odniosę sie do pewnych "mitów" żywieniowych szeroko rozpowszechnionych w społeczeństwie na temat tego co wolno, a czego nie wolno jeść mając chorą tarczycę. Część z tych mitów ma całkiem racjonalne wytłumaczenie w podejściu medycznym, a część niestety przynosi więcej szkody, niż pożytku.....ale o tym w następnym odcinku.

 

Rafał Wichman, endokrynolog i chirurg naczyniowy

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację z endokrynologiem Dr Rafałem Wichmanem. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon, którzy umówią się na wizytę w terminie 9 września otrzymają zniżkę £10.

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎ 0208 681 1651
 074 8340 1764

info@topmedicalclinic.co.uk

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

 

 

 

 

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.