Skip to main content
Zdrowie

Jak skutecznie schudnąć po ciąży

 

 

Jak schudnąć po ciąży, kiedy  można zacząć się odchudzać, jaką stosować dietę? Takie pytania nurtują najczęściej świeżo upieczone mamy, które z niepokojem spoglądają w lustro.

Odchudzanie po ciąży, wymaga czasu i cierpliwości, tempo chudnięcia uzależnione jest od predyspozycji indywidualnych i od tego jak dużo kilogramów przybyło w czasie ciąży i czy przed zajściem w ciążę były problem z nadwagą czy otyłością.

Zdrowie

Problemy dojrzałych związków

 

 

Jakiś czas temu mój przyjaciel namawiał mnie żebym napisał artykuł lub serie artykułów o związkach. Temat jest to raczej rozległy ale ponieważ coraz częściej pojawiają się w moim gabinecie pary szukające pomocy, doszedłem do wniosku, że warto byłoby chociaż zacząć się problemowi przyglądać.

Porady

Zasiłek „Healthy Start” na darmowe mleko, owoce i witaminy: kto może się o niego ubiegać?

 

O zasiłek pokrywający koszty zakupu mleka i warzyw mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach lub niepracujące. Jeśli taka osoba zakwalifikuje się do otrzymania zasiłku, może dostać vouchery do zrealizowania w ponad 30 tysiącach sklepów na terenie Wielkiej Brytanii. Kupony można także wymieniać na zakup witamin.

 

Co otrzymujemy w postaci kuponu?

Jeden kupon jest wart £3.10. Możemy go zrealizowac na zakup mleka, warzyw i owoców lub mleka dla niemowląt.

 

Wychowanie

Kiedy dziecko płacze idąc do szkoły

 

 

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które od samego początku uwielbiało chodzić do szkoły, to nie masz pojęcia jakim jesteś szczęściarzem. Dzieci, które rozpaczliwie przeżywają kilkugodzinne rozstanie z rodzicem są smutnym obrazem pod bramą szkoły. Taki widok potrafi złamać serce nie tylko rodzicowi takiego dziecka, ale także każdemu innemu. A przecież żadna tragedia mu się nie dzieje!

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Od pewnego czasu opadłaś z sił, jesz tyle samo, zaczęłaś chodzić na siłownię a waga stoi w miejscu, albo co gorsza powoli pnie się w górę? Masz wrażenie "zatrzymywania" wody przez swój organizm? Rano po wstaniu witają cię przed lustrem podpuchnięte oczy i stopy nie mieszczące się w poranne "papucie"? Przy czesaniu zamiast kilku, widzisz teraz kilkadziesiąt swoich włosów na grzebieniu, a paznokcie łamią się nawet przy banalnych czynnościach dnia codziennego?

 

Jeśli na dodatek jesteś 30- 40 letnią kobietą  to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz już od pewnego czasu chorować na chorobę Hashimoto.

 

W ostatnich dwóch dekadach lekarze zauważyli znaczne zwiększenie zapadalności na to schorzenie i jak dotąd nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje, w pewnej mierze jest za to odpowiedzialna znacznie doskonalsza diagnostyka i większa samoświadomość pacjentów, ale nie tłumaczy to do końca tak dużej ilości nowych przypadków.

 

Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Organizm zaczyna "uczulać się" na własne tkanki i traktować tarczycę jak wroga co prowadzi do wytwarzania  przeciwko temu gruczołowi przeciwciał, które niszczą jego komórki. W efekcie dochodzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy i rozwoju pełnoobjawowej niedoczynności tego gruczołu. Pierwszymi odczuwalnymi objawami są nadmierne zmęczenie, zwiększona wrażliwość na niskie temperatury (ciągle jest nam chłodno, czasami wręcz zimno, bez przerwy podkręcamy ogrzewanie, czy to w domu, czy w pracy, czy też w samochodzie), pogorszenie nastroju (chodzimy podenerwowani, wszystko nas irytuje, łatwo tracimy panowanie nad sobą nawet w normalnych sytuacjach dnia codziennego), sucha, łuszcząca się skóra zaczyna pękać i łuszczyć się zwłaszcza na piętach, łokciach i kolanach i przybieranie na wadze. U niektórych dodatkowo dochodzi do rozwoju tzw. wola, czyli powiększenia tarczycy (szyja nam "puchnie" zaczynają uwierać swetry i golfy, naszyjniki robią się trochę przyciasne).

 

Choroba dotyka głównie młode kobiety, to aż 95% przypadków zachorowań, tylko 5% to mężczyźni.

Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli w rodzinie ktoś choruje lub chorował na tarczycę, zwłaszcza chorobę Hashimoto lub inne schorzenie o podłożu autoimmunologicznym np: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I, choroby nerek, toczeń, łuszczycę a zwłaszcza łuszczycowe zapalenie stawów.

 

Jesli zauważyłaś u siebie któryś z powyższych objawów, nie zwlekaj, należy poszukać przyczyny. Im wcześniej włączy się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na łagodny przebieg choroby i uniknięcie groźnych powikłań.

 

Aby rozpoznać chorobę potrzebna jest wizyta u lekarza, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu chorego, zleci odpowiedni panel badań, minimum to oznaczenie poziomu hormonów: TSH, fT4 dobrze jest też zrobić poziom fT3 i koniecznie trzeba zrobić badanie poziomu przeciwciał: anty – TPO i anty – TG (często w dokumentacji oznaczanych jako: ATPO i ATG) wskazane jest również wykonanie badania USG tarczycy, jeśli nie ma współwystępujących guzków w narządzie biopsja, czyli nakłucie diagnostyczne tarczycy nie jest niezbędne, ale często potwierdza wcześniejsze podejrzenie choroby Hashimoto.

 

 

To tyle na dzisiaj, w drugiej części naszych rozważań o chorobie Hashimoto przedstawię Państwu sposoby i rodzaje leczenia tej choroby, jak również odniosę sie do pewnych "mitów" żywieniowych szeroko rozpowszechnionych w społeczeństwie na temat tego co wolno, a czego nie wolno jeść mając chorą tarczycę. Część z tych mitów ma całkiem racjonalne wytłumaczenie w podejściu medycznym, a część niestety przynosi więcej szkody, niż pożytku.....ale o tym w następnym odcinku.

 

Rafał Wichman, endokrynolog i chirurg naczyniowy

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację z endokrynologiem Dr Rafałem Wichmanem. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon, którzy umówią się na wizytę w terminie 9 września otrzymają zniżkę £10.

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎ 0208 681 1651
 074 8340 1764

info@topmedicalclinic.co.uk

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

 

 

 

 

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.