Skip to main content
Rodzinka UK

Powrót do Polski z mężem…Anglikiem. Czy to w ogóle jest możliwe?

 

 

Taki oto dylemat ma jedna z moich znajomych. Po dziesięciu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęła poważnie zastanawiać się nad powrotem do swojej ojczyzny. Dlaczego tak późno, zapytacie. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.

„Dziesięć lat temu wszystko było inne”, podkreśla „Byłam młoda i wydawało mi się, że potrafię góry przenosić. A teraz zrobiłabym wszystko, żeby zostawić te góry w spokoju i sama się do nich przenieść, niż je przenosić”.

Rodzinka UK

Lista odkrytych basenów w Londynie

 

Nie ma to jak popływać pod chmurką, prawda? W Polsce to dopiero są do tego warunki! Rzeki, jeziora i stawy są praktycznie w każdej okolicy. I właściwie wszędzie można sobie popływać. W Anglii jest nieco inaczej. Tutaj pływa się głównie na basenach. Ale, jak tu iść na basen, kiedy słoneczko przyjemnie grzeje?

Okazuje się, że i na to są sposoby. Dzisiaj u nas lista basenów odkrytych w Londynie.

Wychowanie

Mamo, w jakim kraju chcesz być pochowana?

Takie niespodziewane pytanie usłyszałam pewnego dnia od własnego dziecka. Bo akurat w szkole przerabiali temat lekko egzystencjonalny, i to jak pamiętamy i wspominamy zmarłych.

Trochę mnie zmroziło to pytanko. Raz, że nikt nie lubi rozmyślać o śmierci, zwłaszcza własnej, a dwa, że skąd ja niby mam to wiedzieć? Z drugiej jednak strony z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim. O śmierci również.

Wychowanie

Polka w Abu Dhabi: Wielkanoc na Bliskim Wschodzie

To już nasze drugie Święta na Bliskim Wschodzie. Pierwsze było Boże Narodzenie, kiedy byli moi Rodzice i mieliśmy razem cudowny czas. Wszyscy bez wyjątku potrzebowaliśmy tego ciepła i słońca, które oferuje nam Abu Dhabi.

Teraz są u nas Rodzice Bartka, pogoda pomału przechodzi w letnią i czuć nadchodzące upały, aczkolwiek cały czas mimo 35 stopni za oknem, jakoś łatwo akceptuje się temperatury.

Wycieczki

Wycieczka za Londyn: High Elms Country Park w Bromley

 

 

Jeśli szukacie ciekawego miejsca, gdzie można pospacerować z dziećmi w weekend i pooddychać świeżym powietrzem, polecamy High Elms Country Park w Bromley pod Londynem.

Park jest całkiem spory, można zaliczyć ciekawą wycieczkę do lasu, w którym możemy z dzieckiem zbudować szałas. Cały teren możemy przemierzać szlakami turystycznymi, łatwy zajmuje pół godziny, a trudniejszy ponad dwie. Podczas ładnej pogody można rozłożyć koc i zrobić piknik na polu, pod drzewem.

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Od pewnego czasu opadłaś z sił, jesz tyle samo, zaczęłaś chodzić na siłownię a waga stoi w miejscu, albo co gorsza powoli pnie się w górę? Masz wrażenie "zatrzymywania" wody przez swój organizm? Rano po wstaniu witają cię przed lustrem podpuchnięte oczy i stopy nie mieszczące się w poranne "papucie"? Przy czesaniu zamiast kilku, widzisz teraz kilkadziesiąt swoich włosów na grzebieniu, a paznokcie łamią się nawet przy banalnych czynnościach dnia codziennego?

 

Jeśli na dodatek jesteś 30- 40 letnią kobietą  to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz już od pewnego czasu chorować na chorobę Hashimoto.

 

W ostatnich dwóch dekadach lekarze zauważyli znaczne zwiększenie zapadalności na to schorzenie i jak dotąd nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje, w pewnej mierze jest za to odpowiedzialna znacznie doskonalsza diagnostyka i większa samoświadomość pacjentów, ale nie tłumaczy to do końca tak dużej ilości nowych przypadków.

 

Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Organizm zaczyna "uczulać się" na własne tkanki i traktować tarczycę jak wroga co prowadzi do wytwarzania  przeciwko temu gruczołowi przeciwciał, które niszczą jego komórki. W efekcie dochodzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy i rozwoju pełnoobjawowej niedoczynności tego gruczołu. Pierwszymi odczuwalnymi objawami są nadmierne zmęczenie, zwiększona wrażliwość na niskie temperatury (ciągle jest nam chłodno, czasami wręcz zimno, bez przerwy podkręcamy ogrzewanie, czy to w domu, czy w pracy, czy też w samochodzie), pogorszenie nastroju (chodzimy podenerwowani, wszystko nas irytuje, łatwo tracimy panowanie nad sobą nawet w normalnych sytuacjach dnia codziennego), sucha, łuszcząca się skóra zaczyna pękać i łuszczyć się zwłaszcza na piętach, łokciach i kolanach i przybieranie na wadze. U niektórych dodatkowo dochodzi do rozwoju tzw. wola, czyli powiększenia tarczycy (szyja nam "puchnie" zaczynają uwierać swetry i golfy, naszyjniki robią się trochę przyciasne).

 

Choroba dotyka głównie młode kobiety, to aż 95% przypadków zachorowań, tylko 5% to mężczyźni.

Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli w rodzinie ktoś choruje lub chorował na tarczycę, zwłaszcza chorobę Hashimoto lub inne schorzenie o podłożu autoimmunologicznym np: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I, choroby nerek, toczeń, łuszczycę a zwłaszcza łuszczycowe zapalenie stawów.

 

Jesli zauważyłaś u siebie któryś z powyższych objawów, nie zwlekaj, należy poszukać przyczyny. Im wcześniej włączy się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na łagodny przebieg choroby i uniknięcie groźnych powikłań.

 

Aby rozpoznać chorobę potrzebna jest wizyta u lekarza, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu chorego, zleci odpowiedni panel badań, minimum to oznaczenie poziomu hormonów: TSH, fT4 dobrze jest też zrobić poziom fT3 i koniecznie trzeba zrobić badanie poziomu przeciwciał: anty – TPO i anty – TG (często w dokumentacji oznaczanych jako: ATPO i ATG) wskazane jest również wykonanie badania USG tarczycy, jeśli nie ma współwystępujących guzków w narządzie biopsja, czyli nakłucie diagnostyczne tarczycy nie jest niezbędne, ale często potwierdza wcześniejsze podejrzenie choroby Hashimoto.

 

 

To tyle na dzisiaj, w drugiej części naszych rozważań o chorobie Hashimoto przedstawię Państwu sposoby i rodzaje leczenia tej choroby, jak również odniosę sie do pewnych "mitów" żywieniowych szeroko rozpowszechnionych w społeczeństwie na temat tego co wolno, a czego nie wolno jeść mając chorą tarczycę. Część z tych mitów ma całkiem racjonalne wytłumaczenie w podejściu medycznym, a część niestety przynosi więcej szkody, niż pożytku.....ale o tym w następnym odcinku.

 

Rafał Wichman, endokrynolog i chirurg naczyniowy

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację z endokrynologiem Dr Rafałem Wichmanem. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon, którzy umówią się na wizytę w terminie 9 września otrzymają zniżkę £10.

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎ 0208 681 1651
 074 8340 1764

info@topmedicalclinic.co.uk

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

 

 

 

 

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.