Skip to main content
Porady

Co matka robi, kiedy ma wolną sobotę? Sprząta

 

 

Czy wy też tak macie, czy tylko mnie to dopadło? Co za durna ja! Zamiast korzystać z danej mi chwili wolności, zamiast ogarnąć paznokcie i wziąć się za siebie w końcu, to zaczęłam ogarniać mieszkanie. Bo przecież mieszkanie, to ja!

 

No więc stało się to w ostatnią sobotę. Wszyscy wybyli do kina. Beze mnie, bo mnie kreskówki na dużym ekranie wyjątkowo mało kręcą, niestety. Na szczęście mąż lubi, więc już dawno zostało ustalone, że to on dziatwę zabiera do kina.

Wychowanie

Czy istnieją brzydkie dzieci?

 

Pamiętacie swoje podejście do obcych dzieci, zanim sami zostaliście rodzicami? Ja niestety pamiętam, zwłaszcza jedną sytuację i przysięgam, że najlepiej wyrzuciłabym to z mojej pamięci na zawsze. Ze wstydu….

Zdrowie

Kiedy do logopedy? Obalamy mity.Rodzice i opiekunowie dzieci często zastanawiają się nad tym, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. W tym celu konsultują się z rodziną, znajomymi mającymi dzieci w podobnym wieku, a czasem szukają odpowiedzi na formach internetowych. 

O ile kwestie związane z rozwojem fizycznym dziecka łatwiej jest zweryfikować, ponieważ wizyty u lekarzy są wpisane w opiekę nad nim, to obszar związany z rozwojem mowy nie jest już taki jednoznaczny. Niestety, większość najczęściej powtarzających się wypowiedzi, to szkodliwe mity.

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

Od pewnego czasu opadłaś z sił, jesz tyle samo, zaczęłaś chodzić na siłownię a waga stoi w miejscu, albo co gorsza powoli pnie się w górę? Masz wrażenie "zatrzymywania" wody przez swój organizm? Rano po wstaniu witają cię przed lustrem podpuchnięte oczy i stopy nie mieszczące się w poranne "papucie"? Przy czesaniu zamiast kilku, widzisz teraz kilkadziesiąt swoich włosów na grzebieniu, a paznokcie łamią się nawet przy banalnych czynnościach dnia codziennego?

 

Jeśli na dodatek jesteś 30- 40 letnią kobietą  to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz już od pewnego czasu chorować na chorobę Hashimoto.

 

W ostatnich dwóch dekadach lekarze zauważyli znaczne zwiększenie zapadalności na to schorzenie i jak dotąd nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje, w pewnej mierze jest za to odpowiedzialna znacznie doskonalsza diagnostyka i większa samoświadomość pacjentów, ale nie tłumaczy to do końca tak dużej ilości nowych przypadków.

 

Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Organizm zaczyna "uczulać się" na własne tkanki i traktować tarczycę jak wroga co prowadzi do wytwarzania  przeciwko temu gruczołowi przeciwciał, które niszczą jego komórki. W efekcie dochodzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy i rozwoju pełnoobjawowej niedoczynności tego gruczołu. Pierwszymi odczuwalnymi objawami są nadmierne zmęczenie, zwiększona wrażliwość na niskie temperatury (ciągle jest nam chłodno, czasami wręcz zimno, bez przerwy podkręcamy ogrzewanie, czy to w domu, czy w pracy, czy też w samochodzie), pogorszenie nastroju (chodzimy podenerwowani, wszystko nas irytuje, łatwo tracimy panowanie nad sobą nawet w normalnych sytuacjach dnia codziennego), sucha, łuszcząca się skóra zaczyna pękać i łuszczyć się zwłaszcza na piętach, łokciach i kolanach i przybieranie na wadze. U niektórych dodatkowo dochodzi do rozwoju tzw. wola, czyli powiększenia tarczycy (szyja nam "puchnie" zaczynają uwierać swetry i golfy, naszyjniki robią się trochę przyciasne).

 

Choroba dotyka głównie młode kobiety, to aż 95% przypadków zachorowań, tylko 5% to mężczyźni.

Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli w rodzinie ktoś choruje lub chorował na tarczycę, zwłaszcza chorobę Hashimoto lub inne schorzenie o podłożu autoimmunologicznym np: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I, choroby nerek, toczeń, łuszczycę a zwłaszcza łuszczycowe zapalenie stawów.

 

Jesli zauważyłaś u siebie któryś z powyższych objawów, nie zwlekaj, należy poszukać przyczyny. Im wcześniej włączy się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na łagodny przebieg choroby i uniknięcie groźnych powikłań.

 

Aby rozpoznać chorobę potrzebna jest wizyta u lekarza, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu chorego, zleci odpowiedni panel badań, minimum to oznaczenie poziomu hormonów: TSH, fT4 dobrze jest też zrobić poziom fT3 i koniecznie trzeba zrobić badanie poziomu przeciwciał: anty – TPO i anty – TG (często w dokumentacji oznaczanych jako: ATPO i ATG) wskazane jest również wykonanie badania USG tarczycy, jeśli nie ma współwystępujących guzków w narządzie biopsja, czyli nakłucie diagnostyczne tarczycy nie jest niezbędne, ale często potwierdza wcześniejsze podejrzenie choroby Hashimoto.

 

 

To tyle na dzisiaj, w drugiej części naszych rozważań o chorobie Hashimoto przedstawię Państwu sposoby i rodzaje leczenia tej choroby, jak również odniosę sie do pewnych "mitów" żywieniowych szeroko rozpowszechnionych w społeczeństwie na temat tego co wolno, a czego nie wolno jeść mając chorą tarczycę. Część z tych mitów ma całkiem racjonalne wytłumaczenie w podejściu medycznym, a część niestety przynosi więcej szkody, niż pożytku.....ale o tym w następnym odcinku.

 

Rafał Wichman, endokrynolog i chirurg naczyniowy

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację z endokrynologiem Dr Rafałem Wichmanem. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon, którzy umówią się na wizytę w terminie 9 września otrzymają zniżkę £10.

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎ 0208 681 1651
 074 8340 1764

info@topmedicalclinic.co.uk

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

Choroba Hashimoto – niedoceniany problem wspólczesnego świata cz. I

 

 

 

 

 

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.