Skip to main content
Rodzinka UK

Jaki zawód wykonujesz na emigracji?

 

Czy decydując się na życie za granicą braliście pod uwagę fakt zmiany zawodu? Jak bardzo zaskoczyło was życie pod tym względem?

Jeśli ktoś wyjechał do pracy na kontrakt to pół biedy, bo wiedział do czego jedzie. Co jednak w sytuacji, kiedy trzeba było zmienić profesję, lub jak w przypadku Beaty szukać czegoś innego, i to natychmiast?

Kultura

"PLANETA SINGLI 2" - Hit, który pokochały miliony Polaków!!! w kinach UK od 23 Listopada

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przeżywa poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować. Ona z kolei chce poważnego związku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Aleksander – zauroczony Anią milioner, właściciel aplikacji Planeta Singli, przekonany, że nikt inny nie pasuje do niego bardziej niż romantyczna nauczycielka muzyki.

Zapraszamy do kina!

 

https://www.youtube.com/watch?v=vngIzd98Ics

 

Kultura

Film Planeta Singli 2 w kichach w Wielkiej Brytanii

Planeta Singli 2 to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku – kontynuacja hitu, w którym zakochały się miliony widzów. W listopadzie 2018 na kinowe ekrany powrócą Maciej Stuhr i Agnieszka Więdłocha jako para, której losy połączyła randkowa aplikacja.

Co się wydarzy w drugiej części Planety Singli 2? Premiera, zwiastun, obsada w jednym miejscu!

Kultura

Koncert na 100-lecie niepodległości Polski w Royal Albert Hall w Londynie

 

 

To było wyjątkowe wydarzenie. I nie chodzi już o gwiazdy, które występując na scenie sprawiły, że ta noc rozbłysła. Chwila, w której zabrzmiał nasz narodowy hymn, Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez tłum Polonii była niezwykła. Płakali wszyscy, bo była to chwila szczególnego wzruszenia.

W niedzielę 11 listopada 2018 w jednej z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie sal koncertowych – Royal Albert Hall odbył się koncert pod nazwą „Sto lat”, poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rodzinka UK

Działka pracownicza w UK: jak się o nią starać?

 

 

Działkowiczem być! I nie chodzi tu o działkę nad jeziorkiem, ale o kawałek ziemi w przestrzeni miejskiej, na której możemy uprawiać własne warzywa i owoce. Tak popularne w Polsce są również dostępne w Wielkiej Brytanii, o czym nie wszyscy wiedzą. Jak starać się o przydział takiej działki?

Działeczka miejska to allotment. Jest to kawałek ziemi, na którym mieszczuchy mogą pobawić się w ogrodnika i uprawiać własne warzywa, owoce i kwiaty.

Co Polaków najbardziej zaskoczyło w angielskim codziennym życiu

Co Polaków najbardziej zaskoczyło w angielskim codziennym życiu

 

 

Powiedzmy sobie szczerze: Wielka Brytania niby leży w Europie, ale nie za bardzo. Anglicy od wieków odcinali się od wszystkiego, co kontynentalne i z wyższością podkreślali, że mieszkając na wyspie ze swej natury są inni niż Europejczycy. Położenie geograficzne Brytyjczyków tylko podkreśliło ich chęć oddzielenia się od starego kontynentu.

Anglicy są tak zafiksowani na punkcie swojej odmienności, która powiedzmy to głośno uważają za zaletę, a nie wadę, że z wybitnym zaangażowaniem wymyślili sobie mnóstwo drobiazgów, które różnią ich od mieszkańców kontynentu.

Nas, Polaków mieszkających tak licznie na Wyspach zdziwiło już niejedno w tym kraju. Jednak z biegiem lat przyzwyczailiśmy się do wszystkiego i coraz rzadziej dziwią nas te brytyjskie drobiazgi. Jednak zawsze miło jest podpatrywać nowych przyjezdnych z naszej ojczyzny, których nadal dziwi na przykład sznurek w toalecie.

Co najbardziej dziwi Europejczyków w codziennym życiu na Wyspach?

 

 1. Dwa krany w zlewie i sznurek w łazience zamiast wtyczki do zapalania światła są absolutnie na pierwszym miejscu.
 2. Drugie miejsce zajmuje wykładzina dywanowa na podłodze w toalecie i w łazience.
 3. Kolejne miejsca to na przykład tosty z masłem i …bananem.
 4. Jedzenie płatków kukurydzianych na sucho z miseczki i … popijanie ich mlekiem.
 5. Wkładanie czipsów w kanapkę (żeby chrupało).
 6. Zupy zblendowane na papkę, jakby dorośli zębów nie mieli.
 7. Frytki z octem.
 8. Parówki i jajka w słoikach.
 9. Ziemniaki w puszkach.
 10.  Okna otwierane na zewnątrz
 11.  Inne kontakty w łazienkach niż w pokojach
 12.  Chodzenie do sklepu w szlafroku i wałkach na głowie
 13.  Świadkowie Jehowy, którzy od razu wiedzą, gdzie mieszkają Polacy, bo już przez domofon witają się po polsku. Wywiad działa!

Do wielu rzeczy z tej listy przyzwyczailiśmy się, a nawet niektóre, jak na przykład frytki z octem polubiliśmy.

Co dodalibyście do tej listy?

Add new comment

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.