Skip to main content
Książki

Co matki gotują na obiad?

 

Jak nazywa się najłatwiejsze na świecie danie obiadowe? Jest to danie na winie, czyli danie zrobione z tego, co się nawinie. Do garnka wrzucamy wszystko to, co akurat rzuci nam się w oczy i co jest w szafie: ryż, lub makaron, tuńczyk w puszce, resztka kalafiora z wczoraj, lub jajko. Całość gotujemy w małej ilości wody. A propos wody, to ma same plusy, bo woda prawie zawsze jest, przynajmniej ta w kranie. Ugotowane „danie nawinie” polewamy resztką ketchupu, doprawiamy solą i pieprzem, i jest super!

 

Książki

Zabobony w ciąży. Fragment "Dziennika przetrwania. Zapiski niedoskonałej matki"

 

Byłam wtedy w ciąży z Helenką.

- O, Boże, zostaw ten nóż! – krzyknęła moja mama, kiedy przykładałam nóż do twarzy celem oblizania go.

Nóż był cały w pysznej masie krówkowej, którą wcześniej wysmarowałam porządnie tort upieczony na urodziny taty. Nie ja upiekłam, oczywiście, tylko moja mama. Ja miałam tylko wysmarować go masą krówkową i obsypać wiórkami kokosowymi. A, że uwielbiam masę krówkową to postanowiłam oblizać nóż, żeby nic z tej masy ulubionej się nie zmarnowało, na co pozwolić nie mogłam.

- Przecież jesteś w ciąży! – zawołała mama.

Wycieczki

Wakacje pod namiotem w Anglii

 

 

Lato 2018 w Wielkiej Brytanii jest upalne jak na Majorce. Warto korzystać z tych dogodności przyrody i cieszyć się słońcem.

Naszą rodzinną przygodę z kempingiem rozpoczęliśmy trzy lata temu, kiedy wybraliśmy się pierwszy raz pod namiot w Devon. Było cudnie! Kontakt z naturą to jest to, co lubimy najbardziej.

W kolejnym roku. Czyli latem 2017 pogoda była tak kapryśna, że ani razu nie udało się nam pojechać pod namiot. Chcieliśmy odwiedzić Walię, która niestety w tamtym czasie, czyli w lipcu i sierpniu była deszczowa.

Porady

Mamusiu, uważaj w sklepie na oszustów!

Nie należę do osób, które po ulicach chodzą z głową w chmurach. Kto mnie zna, ten wie, że raczej twardo stąpam po ziemi. A jednak nawet mnie spotykają sytuacje, o które nigdy bym siebie nie posądzała. 

Raz na jakiś czas, oby rzadziej niż częściej każdy z nas spotyka się z oszustwem. I nie zawsze chodzi o osobę, która nas wykiwała. Bywa, że oszustwem okazuje się zakup jakiegoś przedmiotu, na przykład zamówiona przez internet sukienka, która na zdjęcia wyglądała wspaniale, a po otworzeniu paczki okazała się rozczarowaniem. 

Rodzinka UK

Powrót do Polski z mężem…Anglikiem. Czy to w ogóle jest możliwe?

 

 

Taki oto dylemat ma jedna z moich znajomych. Po dziesięciu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęła poważnie zastanawiać się nad powrotem do swojej ojczyzny. Dlaczego tak późno, zapytacie. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.

„Dziesięć lat temu wszystko było inne”, podkreśla „Byłam młoda i wydawało mi się, że potrafię góry przenosić. A teraz zrobiłabym wszystko, żeby zostawić te góry w spokoju i sama się do nich przenieść, niż je przenosić”.

Co Polaków najbardziej zaskoczyło w angielskim codziennym życiu

Co Polaków najbardziej zaskoczyło w angielskim codziennym życiu

 

 

Powiedzmy sobie szczerze: Wielka Brytania niby leży w Europie, ale nie za bardzo. Anglicy od wieków odcinali się od wszystkiego, co kontynentalne i z wyższością podkreślali, że mieszkając na wyspie ze swej natury są inni niż Europejczycy. Położenie geograficzne Brytyjczyków tylko podkreśliło ich chęć oddzielenia się od starego kontynentu.

Anglicy są tak zafiksowani na punkcie swojej odmienności, która powiedzmy to głośno uważają za zaletę, a nie wadę, że z wybitnym zaangażowaniem wymyślili sobie mnóstwo drobiazgów, które różnią ich od mieszkańców kontynentu.

Nas, Polaków mieszkających tak licznie na Wyspach zdziwiło już niejedno w tym kraju. Jednak z biegiem lat przyzwyczailiśmy się do wszystkiego i coraz rzadziej dziwią nas te brytyjskie drobiazgi. Jednak zawsze miło jest podpatrywać nowych przyjezdnych z naszej ojczyzny, których nadal dziwi na przykład sznurek w toalecie.

Co najbardziej dziwi Europejczyków w codziennym życiu na Wyspach?

 

 1. Dwa krany w zlewie i sznurek w łazience zamiast wtyczki do zapalania światła są absolutnie na pierwszym miejscu.
 2. Drugie miejsce zajmuje wykładzina dywanowa na podłodze w toalecie i w łazience.
 3. Kolejne miejsca to na przykład tosty z masłem i …bananem.
 4. Jedzenie płatków kukurydzianych na sucho z miseczki i … popijanie ich mlekiem.
 5. Wkładanie czipsów w kanapkę (żeby chrupało).
 6. Zupy zblendowane na papkę, jakby dorośli zębów nie mieli.
 7. Frytki z octem.
 8. Parówki i jajka w słoikach.
 9. Ziemniaki w puszkach.
 10.  Okna otwierane na zewnątrz
 11.  Inne kontakty w łazienkach niż w pokojach
 12.  Chodzenie do sklepu w szlafroku i wałkach na głowie
 13.  Świadkowie Jehowy, którzy od razu wiedzą, gdzie mieszkają Polacy, bo już przez domofon witają się po polsku. Wywiad działa!

Do wielu rzeczy z tej listy przyzwyczailiśmy się, a nawet niektóre, jak na przykład frytki z octem polubiliśmy.

Co dodalibyście do tej listy?

Add new comment

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.