Skip to main content
Wychowanie

Dziecko i … przyciski

 

Spróbuj wcisnąć przycisk stop na przejściu, czy w autobusie! Spróbuj zrobić to przed dzieckiem, nie dając mu szansy na wciśnięcie. Dziecko znienawidzi cię za to czynem i słowem, gwarantowane! 

Zdrowie

Dlaczego jesteśmy leniwi, czyli o noworocznych postanowieniach

Wczoraj pierwszy raz w nowym roku poszłam na zumbę. Dlaczego dopiero wczoraj, a nie na przykład już drugiego stycznia? Bo moja grupa z ulubionym instruktorem zaczynała zajęcia właśnie wczoraj. Wiem, że trochę późno, ale lepiej późno niż wcale. No dobrze, ale dlaczego piszę o tej zumbie wczorajszej na mojej siłowni na południu Londynu?

Rodzinka UK

Jaki zawód wykonujesz na emigracji?

 

Czy decydując się na życie za granicą braliście pod uwagę fakt zmiany zawodu? Jak bardzo zaskoczyło was życie pod tym względem?

Jeśli ktoś wyjechał do pracy na kontrakt to pół biedy, bo wiedział do czego jedzie. Co jednak w sytuacji, kiedy trzeba było zmienić profesję, lub jak w przypadku Beaty szukać czegoś innego, i to natychmiast?

Kultura

"PLANETA SINGLI 2" - Hit, który pokochały miliony Polaków!!! w kinach UK od 23 Listopada

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przeżywa poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować. Ona z kolei chce poważnego związku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Aleksander – zauroczony Anią milioner, właściciel aplikacji Planeta Singli, przekonany, że nikt inny nie pasuje do niego bardziej niż romantyczna nauczycielka muzyki.

Zapraszamy do kina!

 

https://www.youtube.com/watch?v=vngIzd98Ics

 

Czy po powrocie z zagranicy możemy ubiegać się w Polsce o mieszkanie komunalne?

Czy po powrocie z zagranicy możemy ubiegać się w Polsce o mieszkanie komunalne?

Małgorzata Mroczkowska

Polacy decydujący się na powrót do ojczyzny z zagranicy mają często największy problem nie tyle ze znalezieniem w Polsce pracy, co ze znalezieniem mieszkania. Nie każdy odłożył na emigracji na tyle, by stać go było na kupno mieszkania, które w Polsce są przecież bardzo drogie. Co mają zrobić rodziny, które chcą wrócić, a nie mają do czego?

Oto list, jaki otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki:

„Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy wiedzą Państwo coś na temat pomocy mieszkaniowej dla powracających do kraju? Jestem w tragicznej sytuacji. Przyjechaliśmy z mężem do Bristolu kilka lat temu, tutaj urodziły się nasze dzieci. Obydwoje ciężko pracowaliśmy. Niestety, okazało się, że mój mąż jest uzależniony od hazardu. Nie wiedziałam o tym wcześniej, a kiedy wszystko wyszło na jaw, było już za późno. Jednym słowem przepuścił wszystko i zostaliśmy z niczym. Nie widzę innej możliwości, jak powrót do Polski, do naszego rodzinnego miasta. Tam musimy wszystko zacząć od nowa. Niestety, nie możemy liczyć na pomoc żadnej z rodzin, ani jego, ani mojej. Czy należy nam się mieszkanie socjalne? Nie stać nas na kupno, ani na wynajem, przynajmniej na początku”.

Mieszkania socjalne to dość popularna forma pomocy lokalowej najuboższym obywatelom w Wielkiej Brytanii. Takie lokale otrzymują osoby o niskim dochodzie, których nie stać na wynajęcie, czy kupno mieszkania na wolnym rynku. Mieszkania socjalne wynajmuje się od gminy w bardzo atrakcyjnej, niskiej cenie. Minusem takich mieszkań jest często ich stan. Lokale są bowiem nie wyremontowane i za wszystko nowy lokator musi zapłacić z własnej kieszeni. Może nie są to mieszkania o najwyższym standardzie, ale jednak są tanie.

Jak sytuacja z lokalami socjalnymi wygląda w Polsce? Niestety tragicznie. Mieszkania komunalne są w ilości zbyt małej do potrzeb mieszkańców.

Na stronie rządowej możemy przeczytać, że o mieszkania komunalne mogą się ubiegać najubożsi mieszkańcy. Niestety, organy ustawodawcze nie ujednoliciły przepisów, które w skali krajowej regulowałyby zasady przyznawania takich mieszkań. Każda gmina przyznaje je według własnych kryteriów. Podstawowe kryterium to dochód na osobę.

W wielu gminach wprowadzono tzw. ocenę punktową. Osoby ubiegające się o mieszkanie komunalne są oceniane poprzez punkty, które przyznaje się zgodnie z wytycznymi zawartymi w uchwałach Rady Miasta.

Punkty można dostać np. za to, ile osób mieszka w jednym lokalu, bezdomność, samotne macierzyństwo, długość oczekiwania na mieszkanie itp. Naszą sytuację mieszkaniową i majątkową może zweryfikować komisja decydująca o zasadności przyznania mieszkania komunalnego. Niektóre gminy wprowadzają również kryterium związane z koniecznością zamieszkiwania lub zameldowania na terenie gminy przez kilka lat albo związane
z aktywnością życiową lub zawodową z daną gminą (np. praca na terenie gminy przez określony czas).

Jeśli mamy trudne warunki mieszkaniowe (np. zły stan techniczny lokalu, niewielki metraż, czyli tzw. ciasne lokum), sprawdźmy, czy istnieje możliwość zamiany mieszkania. Uchwały rad gmin zawierają regulacje dotyczące takich zamian. Tam znajdziemy informację, kiedy i na jakich zasadach taka zamiana jest możliwa.

Dokumenty

W większości miast, ubiegając się o najem lokalu mieszkalnego, należy złożyć podanie, arkusz wnioskodawcy, deklarację
o wysokości dochodów oraz oświadczenie o stanie majątkowym.

Warto wiedzieć
Zanim podejmiemy starania o przyznanie mieszkania komunalnego z zasobów gminy, musimy sprawdzić, czy spełniamy wymagane kryteria.

O warunkach przyznawania tego typu lokali poinformują nas pracownicy biur obsługi mieszkańca lub wydziału spraw mieszkaniowych w urzędzie miasta (nazewnictwo wydziałów jest różne w zależności od miasta). Potrzebne informacje możemy znaleźć również na stronach internetowych urzędów miast w Polsce.

Źródło informacji: www.powroty.gov.pl

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.