Skip to main content
Wychowanie

Dziecko i … przyciski

 

Spróbuj wcisnąć przycisk stop na przejściu, czy w autobusie! Spróbuj zrobić to przed dzieckiem, nie dając mu szansy na wciśnięcie. Dziecko znienawidzi cię za to czynem i słowem, gwarantowane! 

Zdrowie

Dlaczego jesteśmy leniwi, czyli o noworocznych postanowieniach

Wczoraj pierwszy raz w nowym roku poszłam na zumbę. Dlaczego dopiero wczoraj, a nie na przykład już drugiego stycznia? Bo moja grupa z ulubionym instruktorem zaczynała zajęcia właśnie wczoraj. Wiem, że trochę późno, ale lepiej późno niż wcale. No dobrze, ale dlaczego piszę o tej zumbie wczorajszej na mojej siłowni na południu Londynu?

Rodzinka UK

Jaki zawód wykonujesz na emigracji?

 

Czy decydując się na życie za granicą braliście pod uwagę fakt zmiany zawodu? Jak bardzo zaskoczyło was życie pod tym względem?

Jeśli ktoś wyjechał do pracy na kontrakt to pół biedy, bo wiedział do czego jedzie. Co jednak w sytuacji, kiedy trzeba było zmienić profesję, lub jak w przypadku Beaty szukać czegoś innego, i to natychmiast?

Kultura

"PLANETA SINGLI 2" - Hit, który pokochały miliony Polaków!!! w kinach UK od 23 Listopada

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przeżywa poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować. Ona z kolei chce poważnego związku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Aleksander – zauroczony Anią milioner, właściciel aplikacji Planeta Singli, przekonany, że nikt inny nie pasuje do niego bardziej niż romantyczna nauczycielka muzyki.

Zapraszamy do kina!

 

https://www.youtube.com/watch?v=vngIzd98Ics

 

Dzieci powinny zakładać na nogi w szkole…kapcie. Dlaczego?

Dzieci powinny zakładać na nogi w szkole…kapcie. Dlaczego?

 

 

Jedną z różnic, którą zauważa każdy rodzic przeprowadzający się z rodziną z Polski do UK jest to, że w szkole dzieci chodzą w tym samym obuwiu, co na dworze. W Polsce, gdzie panuje znacznie surowszy klimat dzieci od przedszkola uczone są zmiany obuwia po przybyciu do placówki szkolnej. Wielka Brytania postanowiła zmienić zwyczaje uczniów, ale z zupełnie innych powodów.

Każde polskie dziecko wie doskonale, co to jest tornister, i co to jest worek na kapcie. Dzieci zmieniają obuwie właściwie z jednego powodu: żeby ułatwić pracę pani woźnej. Bo przecież na butach nanosi się na podłogę błoto i kurz z ulicy.

Brytyjscy uczniowie nie mają tego problemu, chociaż błoto tutaj zdarza się całkiem często ze względu na dość liczne opady. Nikt jednak w tym kraju nie przejmuje się ciężką pracą pani sprzątającej, bo skoro jest ona zatrudniona do mycia podłóg i za to dostaje wynagrodzenie, to nie ma sensu robić z tego faktu wielkiego problemu. Jednym słowem brytyjscy uczniowie przez cały rok chodzą w tym samym obuwiu na zewnątrz, i w środku szkoły. Oczywiście, zdarzają się matki, które zwłaszcza w zimowe dni dbają o to, by dzieci miały buty na zmianę z kaloszy, ale są to przypadki jednostkowe.

Okazuje się, że nauczyciele w jednej z brytyjskich szkół wpadli na pomysł, by dzieci zakładały do szkoły…kapcie. Pomyślicie, że chodziło im o względy higieniczne, czy dbanie o czystą podłogę, tak jak ma to miejsce w Polsce? Nic bardziej mylnego. Nauczyciele bowiem kierowali się wyłącznie dobrem dzieci. Po przeprowadzeniu prostego eksperymentu doszli bowiem do wniosku, że dzieci uczące się w klasie w domowych kapciach, znacznie szybciej przyswajają wiedzę i są spokojniejsze. Okazało się, że tak błaha rzecz, jaką są kapcie ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie dzieci. Nauczyciele w szkole podstawowej w Derby zauważyli, że dzieci w kapciach są bardziej zrelaksowane, co wpływa na poprawę ich wyników w nauce.

W Skandynawii, gdzie dzieci zachęca się do ściągania butów w szkole, uczniowie osiągają lepsze wyniki.

Brytyjscy nauczyciele w East Midlands, aby zachęcić dzieci do przebierania się w kapcie, sami również zaczęli zmieniać obuwie w szkole.

Badania przeprowadzone na grupie dzieci z ponad dwudziestu pięciu krajów, gdzie zmienia się obuwie w szkole wykazały, że dzieci te dużo chętniej czytają i lepiej się uczą od dzieci, które nie zmieniają butów.

Jeśli to prawda, może to tłumaczyć wysoki poziom polskich uczniów, którzy w angielskich szkołach osiągają wysokie noty.

Jakkolwiek, by nie oceniać tych badań, jedno jest ważne: jeśli miałoby to uczynić dzieci bardziej zrelaksowanymi, warto tę metodę zastosować. Nie ma przecież nic smutniejszego niż nerwowe i zestresowane dziecko w szkole.

Ciekawe, co sądzą o takim pomyśle polscy rodzice mieszkający na Wyspach? W końcu dla nas to nic nowego, bo każdy w Polsce musiał do szkoły przynosić worek z kapciami na zmianę.

 

Małgorzata Mroczkowska

 

Źródło informacji: https://www.theguardian.com/education/2017/jan/31/primary-school-pupils-slippers-class-findern-derby-shoeless

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.