Skip to main content
Porady

Znęcanie się psychiczne w szkole nad…dorosłymi. Co mnie spotkało i jak to się skończyło

W kwestiach tak przykrych jak znęcanie się czy prześladowanie (bullying) w szkole ze strony silniejszych wobec słabszych zwykle słyszymy, że jeśli już kogoś dotyczy, to dzieci. Można się niestety zdziwić. Taka sytuacja spotkała właśnie mnie, osobę dorosłą, żonę i matkę.

Nie jest mi łatwo o tym pisać, bo jest to sprawa bardzo osobista i nadal bolesna. Pomyślałam jednak, że celem wyjęcia tej historii na światło dzienne jest pokazanie innym, że po pierwsze takie sytuacje zdarzają się, że są bolesne i że można mimo wszystko walczyć o własną godność.

Rodzinka UK

Gwałciciel grasujący w południowo-wschodnim Londynie wciąż na wolności

 

Policja londyńska ostrzega mieszkańców południowo-wschodniej części miasta przed groźnym przestępcą seksualnym, który za ofiary obiera sobie nawet jedenastoletnie dziewczynki.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy poszukiwany mężczyzna dopuścił się ataków aż na siedmiu dzieciach w wieku od 11 do 13 lat. Ofiarami jego padły także dwie młode kobiety w wieku 25 i 27 lat. Do ataków doszło w biały dzień w dzielnicach Greenwich i Lewisham.

Kultura

„Ach śpij kochanie” Krzysztofa Lange już wkrótce w Wielkiej Brytanii

Trzeciego listopada do kin w Wielkiej Brytanii trafi film Krzysztofa Lang „Ach śpij kochanie” w którym Andrzej Chyra wciela się w postać Władysława Mazurkiewicza zwanego Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości.

Rodzinka UK

Huragan Ofelia czyli Polaku, ucz się języków obcych

 

 

Wczorajsze czerwone słońce, które zaświeciło nad Wielką Brytanią dało mi wiele do myślenia. I wcale nie chodzi o apokalipsę, o jakiej większość z nas pisała na Facebooku. Co do huraganu Ofelia, bo tak się nazywało to zjawisko atmosferyczne mam całkiem inne przemyślenia. Chodzi o to, co zwykle: Polaku, ucz się języków obcych.

Zdrowie

Chrapanie: uciążliwa i niebezpieczna przypadłość

 

Według danych statystycznych, chrapanie dotyczy obecnie około 40 proc. kobiet i nawet 80 proc. mężczyzn. Choć chrapanie bywa różne – od delikatnych cichych dźwięków, które ustają przy zmianie ułożenia ciała do tych bardzo głośnych, powodujących przebudzenie samego chrapiącego bądź jego partnera.

Czym jest chrapanie i co je powoduje?

haluksy

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

 

Codziennie od wielu lat przyjmuję w gabinecie pacjentów – w większości kobiety a w ostatnich latach coraz więcej dzieci i nastolatek. Tak, tak nie pomyliłem się, dzieci – dziewczynki gdzie zaczyna się lub już jest problem haluksów.

A haluksy wiążą się ściśle z deformacją i wadą stóp płaskostopiem poprzecznym. Rodzice są zaskoczeni – przejęci po diagnostyce stóp i sylwetki, którą w pierwszej kolejności wykonuję poprzedzonej wywiadem a mówiąc prościej rozmową z pacjentem również tym małym. Kiedy w trakcie diagnostyki omawiam i pokazuję nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym: stóp, osi kończyn dolnych, poszczególnych stawów: skokowych, kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupie  i sylwetce – pokazuję rodzicom zmiany i nieprawidłowości, które doprowadziły do wad i haluksów.

Rodzice zaskoczeni pytają: a skąd się wzięły te haluksy ?

Główna przyczyna powstania haluksów to osłabienie – wiotkość mięśni i więzadeł a co za tym idzie przeciążenie przodostopia gdzie stawy śródstopno-paliczkowe palucha obniżają się, stopa poszerza a duży paluch przybiera koślawe ustawienie względem stopy. Przerost  nasady dalszej pierwszej głowy kości śródstopia rozrasta się przybiera brzydki szpiczasty kształt. Wydaje się, że w miejscu stawu „wyrósł” guz, który jest zaczerwieniony i często bolesny. Ruchomość palucha staje się czasem tak bolesna i ograniczona, że powoduje promieniowanie bólu na całe przodostopie. Dochodzi do ‘konfliktu’ zdeformowanych części stopy z obuwiem i ograniczenie lub uniemożliwienie poruszania się i często ból a nawet stan zapalny torebki stawowej. Z czasem prowadzi to do deformacji innych palców polegające na ich ustawieniu młotkowatym lub szponiastym oraz ogólny nieestetyczny wygląd stopy.

Ale co doprowadziło do haluksów?

 Często pacjenci lub rodzice dzieci przepisują to swoim przodkom: a to moja mama miała a to babcia również miała, a dwie ciotki od strony taty również miały haluksy. Proszę Państwa, nie ma co dopisywać do diagnozy naszych przodków - oczywiście mieli nie tylko  haluksy, płaskostopie ale również inne wady czy deformacje. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć że przyczyną są głównie nasze złe nawyki, a szczególnie chodzenie na boso lub w skarpetkach czy rajstopach po twardych podłogach drewnianych lub kaflowych. Chodzenie na boso a nawet w skarpetkach powoduje mikro-wstrząsy, które przeradzają się w przeciążenia a osłabione mięśnie, więzadła i przyczepy wydłużają się robią się wiotkie i następuje cały szereg mikro przesunięć a w rezultacie deformacji nie tylko w stopach ale w całym układzie kostno-stawowym w tym w kręgosłupie.

Pacjenci z niedowierzaniem mówią a przecież zawsze mówiono, że chodzenie na boso jest zdrowe. Tak proszę Państwa jak najbardziej chodzenie na boso jest bardzo zdrowe jeżeli mówimy o chodzeniu po miękkim piasku na plaży, trawie gęstej i wysokiej,  a nawet w domu po miękkim dywanie czy macie. Tu mała uwaga – kiedy mamy stwierdzone wady czy deformacje stóp chodzimy na boso po miękkim podłożu najlepiej w sesji półgodzinnej. Można w ciągu dnia zrobić sobie dwie a nawet trzy sesje chodzenia na boso po miękkim podłożu z tym że nie jedna po drugiej a z przerwami np. 2 godzinnymi i będzie to miało efekt terapeutyczny.

A co jeszcze powoduje haluksy ?

Moda , moda drogie Panie - torturujecie swoje stopy modnymi ale niewygodnymi butami również na wysokim obcasie czy koturnie. Innymi przyczynami są: otyłość czyli nadwaga, przykurcz ścięgna Achillesa, przyjmowanie długiej pozycji stojącej (np. podczas pracy), uprawianie niektórych dyscyplin sportowych (na boso), tańca klasycznego, zwłaszcza baletu, a nawet długotrwały stres.

No dobrze, ale co zrobić jak już mamy haluksy?

Zanim zdecydujemy się na operację haluksów warto spróbować terapii leczenia dynamicznymi wkładkami ortopedycznym. Są to zupełnie inne wkładki niż te z dawnych lat.   Nowoczesne wkładki ortopedyczne są przede wszystkim:

 

  • skuteczne w leczeniu przeróżnych wad, schorzeń, urazów i bólu oraz haluksów
  • wyjątkowo komfortowe w noszeniu
  • super dokładne – modelowane bezpośrednio na stopach
  • dynamika we wkładkach pobudza i  zwiększą ruchomość kości i stawów
  • pobudza lepsze krążenie krwi i limfy w kończynach dolnych
  • dzięki temu że wkładki dynamiczne posiadają regulację – korygujemy i ustawiamy obie stopy prawidłowo, oś kończyn dolnych i kręgosłup

Wkładki ortopedyczne o działaniu dynamicznym są w różnych wersjach i modelach dla dzieci i dorosłych, dla osób bardzo aktywnych i sportowców oraz dla seniorów. Wkładki takie będzie można włożyć do ulubionych butów pod warunkiem że te mają w sobie wkładki firmowe, które można wyjąć a na ich miejsce włożyć wkładki ortopedyczne. Można je nosić w obuwiu wyjściowym i domowym, sportowym i służbowym.

Dzięki wkładkom ortopedycznym możemy wyeliminować nie tylko wszelkie bóle kostne, mięśniowe, stawowe oraz stany zapalne wyleczymy i wygoimy modzele, odciski, nagniotki poprawimy cyrkulację krwi i limfy ustąpią opuchlizny i obrzęki w stopach, łydkach, stawach kolanowych. Zatrzymamy proces deformacyjny w stopach, również haluksy. Haluksy nie znikną ale znacząco się zmniejszą. Stopy będą robiły się węższe ponieważ kości i stawy zaczną powoli wracać do góry czyli na swoje miejsce. Jest to proces powolny i długi ale jest. Dzięki noszeniu dynamicznych wkładek ortopedycznych nastąpi przywrócenie a potem większa ruchomość kości i stawów w stopie. Poprzez ćwiczenia, masaż i akupresurę stóp, mięśnie, więzadła i przyczepy wzmocnią się a stawy powoli wrócą na swoje miejsce. Pierwsze naoczne efekty widać po trzech miesiącach noszenia systematycznie wkładek. Warto zawalczyć o piękne i zdrowe stopy

 

Mirosław Kondracki, Mistrz Technik Ortopedii

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację z Mistrzem Technikiem Ortopedii w dniu 12 sierpnia. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon otrzymają tego dnia zniżkę w wysokości £5 (cena regularna £50).

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎️ 0208 681 1651
📲 074 8340 1764
📧info@topmedicalclinic.co.uk

 

haluksy

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

haluksy

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.