Skip to main content
Rodzinka UK

Dlaczego przyjechaliście właśnie do Wielkiej Brytanii?

 

Co sprawiło, że wybraliśmy Wielką Brytanie jako kraj swojego zamieszkania? Dlaczego właśnie Wyspy, a nie Tak popularne Niemcy, czy Szwecja?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 Polacy ruszyli na Zachód. Najwięcej z nas, jak pokazują badania osiedliło się na Wyspach Brytyjskich. Jakie czynniki najbardziej wpłynęły na ten wybór?

Rodzinka UK

Polska przychodnia w UK zamknięta w atmosferze skandalu. Co z dokumentacją pacjentów?

Wracamy do kontrowersyjnego tematu zamknięcia bardzo popularnej również wśród naszych Czytelników Zielonej Przychodni, zwanej też Green Surgery, która miała swoje oddziały w Londynie, Bristolu i Machesterze.

Jak wiadomo całą spółką zarządzała doktor Krystyna Tajchman, która pracowała w przychodni również jako lekarz ginekolog. Na stanowiskach kierowników i menadżerów przychodni zatrudnieni byli również mąż lekarki oraz jej dwaj synowie.

Porady

Co przywieść z Anglii w prezencie?

 

To pytanie często spędza sen z powiek wielu z nas. Przecież jadąc do Polski do rodziny nie wypada przyjechać z pustymi rękami. Co kupić w prezencie?

Przede wszystkim warto przywieźć coś, czego w Polsce nie ma. Ba! Łatwo powiedzieć. Przecież żyjemy w czasach, gdzie wszystko da się kupić, jeśli nie w osiedlowej galerii handlowej, to można ściągnąć upragnioną rzecz przez internet. A jednak okazuje się, że mimo wszystko wielu rzeczy w Polsce wciąż brakuje i wciąż są drobiazgi, które kupimy tylko w Wielkiej Brytanii.

Zdrowie

Badania okresowe krwi w Anglii: dlaczego pacjenci nie otrzymują wyników badań?

Dlaczego w Anglii nie jest popularne wysyłanie pacjentów na badanie krwi?Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dzieci? Czy to nie dziwne, że w Anglii pacjent nie dostaje wyników badań i czy zapewnianie, że wszystko jest dobrze powinno nam pacjentom wystarczyć? Zapraszam na rozmowę, którą przeprowadziłam w polskiej klinice w Londynie:

https://www.youtube.com/watch?v=ZJEWjXm4Vb8

 

Rodzinka UK

Na emigracji nikt nie jest szczęśliwy

 

Po Brexicie coraz więcej Polaków wybiera opcję powrotu do ojczyzny. Nawet wśród moich znajomych zauważyłam ten trend. Co sprawia, że postanawiamy wrócić do Polski? Okazuje się, że powody bywają całkiem prozaiczne.

haluksy

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

 

Codziennie od wielu lat przyjmuję w gabinecie pacjentów – w większości kobiety a w ostatnich latach coraz więcej dzieci i nastolatek. Tak, tak nie pomyliłem się, dzieci – dziewczynki gdzie zaczyna się lub już jest problem haluksów.

A haluksy wiążą się ściśle z deformacją i wadą stóp płaskostopiem poprzecznym. Rodzice są zaskoczeni – przejęci po diagnostyce stóp i sylwetki, którą w pierwszej kolejności wykonuję poprzedzonej wywiadem a mówiąc prościej rozmową z pacjentem również tym małym. Kiedy w trakcie diagnostyki omawiam i pokazuję nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym: stóp, osi kończyn dolnych, poszczególnych stawów: skokowych, kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupie  i sylwetce – pokazuję rodzicom zmiany i nieprawidłowości, które doprowadziły do wad i haluksów.

Rodzice zaskoczeni pytają: a skąd się wzięły te haluksy ?

Główna przyczyna powstania haluksów to osłabienie – wiotkość mięśni i więzadeł a co za tym idzie przeciążenie przodostopia gdzie stawy śródstopno-paliczkowe palucha obniżają się, stopa poszerza a duży paluch przybiera koślawe ustawienie względem stopy. Przerost  nasady dalszej pierwszej głowy kości śródstopia rozrasta się przybiera brzydki szpiczasty kształt. Wydaje się, że w miejscu stawu „wyrósł” guz, który jest zaczerwieniony i często bolesny. Ruchomość palucha staje się czasem tak bolesna i ograniczona, że powoduje promieniowanie bólu na całe przodostopie. Dochodzi do ‘konfliktu’ zdeformowanych części stopy z obuwiem i ograniczenie lub uniemożliwienie poruszania się i często ból a nawet stan zapalny torebki stawowej. Z czasem prowadzi to do deformacji innych palców polegające na ich ustawieniu młotkowatym lub szponiastym oraz ogólny nieestetyczny wygląd stopy.

Ale co doprowadziło do haluksów?

 Często pacjenci lub rodzice dzieci przepisują to swoim przodkom: a to moja mama miała a to babcia również miała, a dwie ciotki od strony taty również miały haluksy. Proszę Państwa, nie ma co dopisywać do diagnozy naszych przodków - oczywiście mieli nie tylko  haluksy, płaskostopie ale również inne wady czy deformacje. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć że przyczyną są głównie nasze złe nawyki, a szczególnie chodzenie na boso lub w skarpetkach czy rajstopach po twardych podłogach drewnianych lub kaflowych. Chodzenie na boso a nawet w skarpetkach powoduje mikro-wstrząsy, które przeradzają się w przeciążenia a osłabione mięśnie, więzadła i przyczepy wydłużają się robią się wiotkie i następuje cały szereg mikro przesunięć a w rezultacie deformacji nie tylko w stopach ale w całym układzie kostno-stawowym w tym w kręgosłupie.

Pacjenci z niedowierzaniem mówią a przecież zawsze mówiono, że chodzenie na boso jest zdrowe. Tak proszę Państwa jak najbardziej chodzenie na boso jest bardzo zdrowe jeżeli mówimy o chodzeniu po miękkim piasku na plaży, trawie gęstej i wysokiej,  a nawet w domu po miękkim dywanie czy macie. Tu mała uwaga – kiedy mamy stwierdzone wady czy deformacje stóp chodzimy na boso po miękkim podłożu najlepiej w sesji półgodzinnej. Można w ciągu dnia zrobić sobie dwie a nawet trzy sesje chodzenia na boso po miękkim podłożu z tym że nie jedna po drugiej a z przerwami np. 2 godzinnymi i będzie to miało efekt terapeutyczny.

A co jeszcze powoduje haluksy ?

Moda , moda drogie Panie - torturujecie swoje stopy modnymi ale niewygodnymi butami również na wysokim obcasie czy koturnie. Innymi przyczynami są: otyłość czyli nadwaga, przykurcz ścięgna Achillesa, przyjmowanie długiej pozycji stojącej (np. podczas pracy), uprawianie niektórych dyscyplin sportowych (na boso), tańca klasycznego, zwłaszcza baletu, a nawet długotrwały stres.

No dobrze, ale co zrobić jak już mamy haluksy?

Zanim zdecydujemy się na operację haluksów warto spróbować terapii leczenia dynamicznymi wkładkami ortopedycznym. Są to zupełnie inne wkładki niż te z dawnych lat.   Nowoczesne wkładki ortopedyczne są przede wszystkim:

 

  • skuteczne w leczeniu przeróżnych wad, schorzeń, urazów i bólu oraz haluksów
  • wyjątkowo komfortowe w noszeniu
  • super dokładne – modelowane bezpośrednio na stopach
  • dynamika we wkładkach pobudza i  zwiększą ruchomość kości i stawów
  • pobudza lepsze krążenie krwi i limfy w kończynach dolnych
  • dzięki temu że wkładki dynamiczne posiadają regulację – korygujemy i ustawiamy obie stopy prawidłowo, oś kończyn dolnych i kręgosłup

Wkładki ortopedyczne o działaniu dynamicznym są w różnych wersjach i modelach dla dzieci i dorosłych, dla osób bardzo aktywnych i sportowców oraz dla seniorów. Wkładki takie będzie można włożyć do ulubionych butów pod warunkiem że te mają w sobie wkładki firmowe, które można wyjąć a na ich miejsce włożyć wkładki ortopedyczne. Można je nosić w obuwiu wyjściowym i domowym, sportowym i służbowym.

Dzięki wkładkom ortopedycznym możemy wyeliminować nie tylko wszelkie bóle kostne, mięśniowe, stawowe oraz stany zapalne wyleczymy i wygoimy modzele, odciski, nagniotki poprawimy cyrkulację krwi i limfy ustąpią opuchlizny i obrzęki w stopach, łydkach, stawach kolanowych. Zatrzymamy proces deformacyjny w stopach, również haluksy. Haluksy nie znikną ale znacząco się zmniejszą. Stopy będą robiły się węższe ponieważ kości i stawy zaczną powoli wracać do góry czyli na swoje miejsce. Jest to proces powolny i długi ale jest. Dzięki noszeniu dynamicznych wkładek ortopedycznych nastąpi przywrócenie a potem większa ruchomość kości i stawów w stopie. Poprzez ćwiczenia, masaż i akupresurę stóp, mięśnie, więzadła i przyczepy wzmocnią się a stawy powoli wrócą na swoje miejsce. Pierwsze naoczne efekty widać po trzech miesiącach noszenia systematycznie wkładek. Warto zawalczyć o piękne i zdrowe stopy

 

Mirosław Kondracki, Mistrz Technik Ortopedii

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację z Mistrzem Technikiem Ortopedii w dniu 12 sierpnia. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon otrzymają tego dnia zniżkę w wysokości £5 (cena regularna £50).

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎️ 0208 681 1651
📲 074 8340 1764
📧info@topmedicalclinic.co.uk

 

haluksy

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

haluksy

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.