Skip to main content
Wycieczki

Wakacje pod namiotem w Anglii

 

 

Lato 2018 w Wielkiej Brytanii jest upalne jak na Majorce. Warto korzystać z tych dogodności przyrody i cieszyć się słońcem.

Naszą rodzinną przygodę z kempingiem rozpoczęliśmy trzy lata temu, kiedy wybraliśmy się pierwszy raz pod namiot w Devon. Było cudnie! Kontakt z naturą to jest to, co lubimy najbardziej.

W kolejnym roku. Czyli latem 2017 pogoda była tak kapryśna, że ani razu nie udało się nam pojechać pod namiot. Chcieliśmy odwiedzić Walię, która niestety w tamtym czasie, czyli w lipcu i sierpniu była deszczowa.

Porady

Mamusiu, uważaj w sklepie na oszustów!

Nie należę do osób, które po ulicach chodzą z głową w chmurach. Kto mnie zna, ten wie, że raczej twardo stąpam po ziemi. A jednak nawet mnie spotykają sytuacje, o które nigdy bym siebie nie posądzała. 

Raz na jakiś czas, oby rzadziej niż częściej każdy z nas spotyka się z oszustwem. I nie zawsze chodzi o osobę, która nas wykiwała. Bywa, że oszustwem okazuje się zakup jakiegoś przedmiotu, na przykład zamówiona przez internet sukienka, która na zdjęcia wyglądała wspaniale, a po otworzeniu paczki okazała się rozczarowaniem. 

Rodzinka UK

Powrót do Polski z mężem…Anglikiem. Czy to w ogóle jest możliwe?

 

 

Taki oto dylemat ma jedna z moich znajomych. Po dziesięciu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęła poważnie zastanawiać się nad powrotem do swojej ojczyzny. Dlaczego tak późno, zapytacie. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.

„Dziesięć lat temu wszystko było inne”, podkreśla „Byłam młoda i wydawało mi się, że potrafię góry przenosić. A teraz zrobiłabym wszystko, żeby zostawić te góry w spokoju i sama się do nich przenieść, niż je przenosić”.

Rodzinka UK

Lista odkrytych basenów w Londynie

 

Nie ma to jak popływać pod chmurką, prawda? W Polsce to dopiero są do tego warunki! Rzeki, jeziora i stawy są praktycznie w każdej okolicy. I właściwie wszędzie można sobie popływać. W Anglii jest nieco inaczej. Tutaj pływa się głównie na basenach. Ale, jak tu iść na basen, kiedy słoneczko przyjemnie grzeje?

Okazuje się, że i na to są sposoby. Dzisiaj u nas lista basenów odkrytych w Londynie.

Wychowanie

Mamo, w jakim kraju chcesz być pochowana?

Takie niespodziewane pytanie usłyszałam pewnego dnia od własnego dziecka. Bo akurat w szkole przerabiali temat lekko egzystencjonalny, i to jak pamiętamy i wspominamy zmarłych.

Trochę mnie zmroziło to pytanko. Raz, że nikt nie lubi rozmyślać o śmierci, zwłaszcza własnej, a dwa, że skąd ja niby mam to wiedzieć? Z drugiej jednak strony z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim. O śmierci również.

haluksy

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

 

Codziennie od wielu lat przyjmuję w gabinecie pacjentów – w większości kobiety a w ostatnich latach coraz więcej dzieci i nastolatek. Tak, tak nie pomyliłem się, dzieci – dziewczynki gdzie zaczyna się lub już jest problem haluksów.

A haluksy wiążą się ściśle z deformacją i wadą stóp płaskostopiem poprzecznym. Rodzice są zaskoczeni – przejęci po diagnostyce stóp i sylwetki, którą w pierwszej kolejności wykonuję poprzedzonej wywiadem a mówiąc prościej rozmową z pacjentem również tym małym. Kiedy w trakcie diagnostyki omawiam i pokazuję nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym: stóp, osi kończyn dolnych, poszczególnych stawów: skokowych, kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupie  i sylwetce – pokazuję rodzicom zmiany i nieprawidłowości, które doprowadziły do wad i haluksów.

Rodzice zaskoczeni pytają: a skąd się wzięły te haluksy ?

Główna przyczyna powstania haluksów to osłabienie – wiotkość mięśni i więzadeł a co za tym idzie przeciążenie przodostopia gdzie stawy śródstopno-paliczkowe palucha obniżają się, stopa poszerza a duży paluch przybiera koślawe ustawienie względem stopy. Przerost  nasady dalszej pierwszej głowy kości śródstopia rozrasta się przybiera brzydki szpiczasty kształt. Wydaje się, że w miejscu stawu „wyrósł” guz, który jest zaczerwieniony i często bolesny. Ruchomość palucha staje się czasem tak bolesna i ograniczona, że powoduje promieniowanie bólu na całe przodostopie. Dochodzi do ‘konfliktu’ zdeformowanych części stopy z obuwiem i ograniczenie lub uniemożliwienie poruszania się i często ból a nawet stan zapalny torebki stawowej. Z czasem prowadzi to do deformacji innych palców polegające na ich ustawieniu młotkowatym lub szponiastym oraz ogólny nieestetyczny wygląd stopy.

Ale co doprowadziło do haluksów?

 Często pacjenci lub rodzice dzieci przepisują to swoim przodkom: a to moja mama miała a to babcia również miała, a dwie ciotki od strony taty również miały haluksy. Proszę Państwa, nie ma co dopisywać do diagnozy naszych przodków - oczywiście mieli nie tylko  haluksy, płaskostopie ale również inne wady czy deformacje. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć że przyczyną są głównie nasze złe nawyki, a szczególnie chodzenie na boso lub w skarpetkach czy rajstopach po twardych podłogach drewnianych lub kaflowych. Chodzenie na boso a nawet w skarpetkach powoduje mikro-wstrząsy, które przeradzają się w przeciążenia a osłabione mięśnie, więzadła i przyczepy wydłużają się robią się wiotkie i następuje cały szereg mikro przesunięć a w rezultacie deformacji nie tylko w stopach ale w całym układzie kostno-stawowym w tym w kręgosłupie.

Pacjenci z niedowierzaniem mówią a przecież zawsze mówiono, że chodzenie na boso jest zdrowe. Tak proszę Państwa jak najbardziej chodzenie na boso jest bardzo zdrowe jeżeli mówimy o chodzeniu po miękkim piasku na plaży, trawie gęstej i wysokiej,  a nawet w domu po miękkim dywanie czy macie. Tu mała uwaga – kiedy mamy stwierdzone wady czy deformacje stóp chodzimy na boso po miękkim podłożu najlepiej w sesji półgodzinnej. Można w ciągu dnia zrobić sobie dwie a nawet trzy sesje chodzenia na boso po miękkim podłożu z tym że nie jedna po drugiej a z przerwami np. 2 godzinnymi i będzie to miało efekt terapeutyczny.

A co jeszcze powoduje haluksy ?

Moda , moda drogie Panie - torturujecie swoje stopy modnymi ale niewygodnymi butami również na wysokim obcasie czy koturnie. Innymi przyczynami są: otyłość czyli nadwaga, przykurcz ścięgna Achillesa, przyjmowanie długiej pozycji stojącej (np. podczas pracy), uprawianie niektórych dyscyplin sportowych (na boso), tańca klasycznego, zwłaszcza baletu, a nawet długotrwały stres.

No dobrze, ale co zrobić jak już mamy haluksy?

Zanim zdecydujemy się na operację haluksów warto spróbować terapii leczenia dynamicznymi wkładkami ortopedycznym. Są to zupełnie inne wkładki niż te z dawnych lat.   Nowoczesne wkładki ortopedyczne są przede wszystkim:

 

  • skuteczne w leczeniu przeróżnych wad, schorzeń, urazów i bólu oraz haluksów
  • wyjątkowo komfortowe w noszeniu
  • super dokładne – modelowane bezpośrednio na stopach
  • dynamika we wkładkach pobudza i  zwiększą ruchomość kości i stawów
  • pobudza lepsze krążenie krwi i limfy w kończynach dolnych
  • dzięki temu że wkładki dynamiczne posiadają regulację – korygujemy i ustawiamy obie stopy prawidłowo, oś kończyn dolnych i kręgosłup

Wkładki ortopedyczne o działaniu dynamicznym są w różnych wersjach i modelach dla dzieci i dorosłych, dla osób bardzo aktywnych i sportowców oraz dla seniorów. Wkładki takie będzie można włożyć do ulubionych butów pod warunkiem że te mają w sobie wkładki firmowe, które można wyjąć a na ich miejsce włożyć wkładki ortopedyczne. Można je nosić w obuwiu wyjściowym i domowym, sportowym i służbowym.

Dzięki wkładkom ortopedycznym możemy wyeliminować nie tylko wszelkie bóle kostne, mięśniowe, stawowe oraz stany zapalne wyleczymy i wygoimy modzele, odciski, nagniotki poprawimy cyrkulację krwi i limfy ustąpią opuchlizny i obrzęki w stopach, łydkach, stawach kolanowych. Zatrzymamy proces deformacyjny w stopach, również haluksy. Haluksy nie znikną ale znacząco się zmniejszą. Stopy będą robiły się węższe ponieważ kości i stawy zaczną powoli wracać do góry czyli na swoje miejsce. Jest to proces powolny i długi ale jest. Dzięki noszeniu dynamicznych wkładek ortopedycznych nastąpi przywrócenie a potem większa ruchomość kości i stawów w stopie. Poprzez ćwiczenia, masaż i akupresurę stóp, mięśnie, więzadła i przyczepy wzmocnią się a stawy powoli wrócą na swoje miejsce. Pierwsze naoczne efekty widać po trzech miesiącach noszenia systematycznie wkładek. Warto zawalczyć o piękne i zdrowe stopy

 

Mirosław Kondracki, Mistrz Technik Ortopedii

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację z Mistrzem Technikiem Ortopedii w dniu 12 sierpnia. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon otrzymają tego dnia zniżkę w wysokości £5 (cena regularna £50).

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎️ 0208 681 1651
📲 074 8340 1764
📧info@topmedicalclinic.co.uk

 

haluksy

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

Haluksy – jak je leczyć i jak zapobiegać?

haluksy

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.