Skip to main content
Rodzinka UK

Jaki zawód wykonujesz na emigracji?

 

Czy decydując się na życie za granicą braliście pod uwagę fakt zmiany zawodu? Jak bardzo zaskoczyło was życie pod tym względem?

Jeśli ktoś wyjechał do pracy na kontrakt to pół biedy, bo wiedział do czego jedzie. Co jednak w sytuacji, kiedy trzeba było zmienić profesję, lub jak w przypadku Beaty szukać czegoś innego, i to natychmiast?

Kultura

"PLANETA SINGLI 2" - Hit, który pokochały miliony Polaków!!! w kinach UK od 23 Listopada

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przeżywa poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować. Ona z kolei chce poważnego związku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Aleksander – zauroczony Anią milioner, właściciel aplikacji Planeta Singli, przekonany, że nikt inny nie pasuje do niego bardziej niż romantyczna nauczycielka muzyki.

Zapraszamy do kina!

 

https://www.youtube.com/watch?v=vngIzd98Ics

 

Kultura

Film Planeta Singli 2 w kichach w Wielkiej Brytanii

Planeta Singli 2 to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku – kontynuacja hitu, w którym zakochały się miliony widzów. W listopadzie 2018 na kinowe ekrany powrócą Maciej Stuhr i Agnieszka Więdłocha jako para, której losy połączyła randkowa aplikacja.

Co się wydarzy w drugiej części Planety Singli 2? Premiera, zwiastun, obsada w jednym miejscu!

Kultura

Koncert na 100-lecie niepodległości Polski w Royal Albert Hall w Londynie

 

 

To było wyjątkowe wydarzenie. I nie chodzi już o gwiazdy, które występując na scenie sprawiły, że ta noc rozbłysła. Chwila, w której zabrzmiał nasz narodowy hymn, Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez tłum Polonii była niezwykła. Płakali wszyscy, bo była to chwila szczególnego wzruszenia.

W niedzielę 11 listopada 2018 w jednej z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie sal koncertowych – Royal Albert Hall odbył się koncert pod nazwą „Sto lat”, poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rodzinka UK

Działka pracownicza w UK: jak się o nią starać?

 

 

Działkowiczem być! I nie chodzi tu o działkę nad jeziorkiem, ale o kawałek ziemi w przestrzeni miejskiej, na której możemy uprawiać własne warzywa i owoce. Tak popularne w Polsce są również dostępne w Wielkiej Brytanii, o czym nie wszyscy wiedzą. Jak starać się o przydział takiej działki?

Działeczka miejska to allotment. Jest to kawałek ziemi, na którym mieszczuchy mogą pobawić się w ogrodnika i uprawiać własne warzywa, owoce i kwiaty.

Obcy w szkole. Panika pewnej matki.

Obcy w szkole. Panika pewnej matki.

 

 

To był typowy dzień na Wyspach Brytyjskich. Od samego rana lało i wiało. Nie wiem, jak jest w szkołach Waszych dzieci, ale w naszej obowiązuje jedna zasada: kiedy pada deszcz, dzieci wchodzą do szkoły bez zbędnego czekania na boisku.

Niby zasada dobra, prawda?

 

Wszyscy zgodzimy się, że w przypadku ulewnego deszczu nie ma sensu przedłużać dzieciom stania na dworze. Po co mają moknąć? Po co ta sztuczna dyscyplina, od której tylko można się przeziębić? Z tego samego założenia wyszła również dyrektor naszej szkoły i zezwoliła dzieciom, w przypadku ulewy wchodzić od razu do szkoły. Dodajmy, że normalnie, czyli podczas nie-deszczowych dni szkoła jest zamknięta i nie można do niej tak sobie po prostu wejść z ulicy. Dzieci przed rozpoczęciem zajęć zbierają się na boisku i w rządkach ustawiając się przed swoją klasą przekraczają próg szkoły wraz ze swoim nauczycielem. Rodzice wtedy zostają na boisku machając pociechom na pożegnanie.

Po dzwonku bramy szkoły są nadal otwarte dla spóźnialskich, ale tylko przez pięć minut. Po upływie tego czasu woźny zamyka bramę szkoły, do której od tej pory można wejść tylko przez sekretariat.

Sytuacja zmienia się jednak, kiedy pada deszcz. W takich przypadkach rodzice mają prawo wejść do szkoły, by tam zostawić dziecko w jego klasie. I niby nie ma w tym nic dziwnego, a jednak. Otóż jedna z matek w naszej szkole poddała w wątpliwość taką praktykę uważając, że stwarza łatwą drogę do popełnienia przestępstwa. Matka bowiem zauważyła, że w tego typu okolicznościach może dojść do bezprawnego wejścia na teren szkoły osoby, która może mieć jakieś złe zamiary. Powiedziała, że ktoś w całym zamieszaniu mógłby schować się na przykład w szkolnej toalecie. Kobieta która oczami wyobraźni widziała już zarys ewentualnego przestępstwa powiedziała, że jej mąż jest pozbawiony praw rodzicielskich i nie raz próbował już porwać dzieci. Matka dzieci była mocno przerażona takim postępowaniem szkoły i postanowiła podzielić się swoimi obawami z pracownikami szkoły. Jaki będzie tego efekt, nie wiadomo.

Pozostaje jednak pytanie, czy czasem nie przesadzamy, czy żyjąc w niebezpiecznych i nerwowych czasach nie tracimy zdrowego rozsądku? A może, przeciwnie, nie dostrzegamy zagrożenia tam, gdzie ono najwyraźniej jest. Może matka ma faktycznie rację?

Sama jestem ciekawa, jak ta historia się skończy. Z drugiej strony zastanawiam się, jakie są zwyczaje w szkołach Waszych dzieci? Czy u Was również w czasie deszczu drzwi są otwierane? A przecież na Wyspach pada całkiem często i ktoś może tę sytuację wykorzystać w niecnym celu.

Oczywiście większość szkół w Anglii jest wyposażona w monitoring CCTV, ale jak wiemy jeśli ktoś chce się dopuścić przestępstwa, to nic go nie powstrzyma.

Co o tym sądzicie?

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.