Skip to main content
Wycieczki

Wakacje pod namiotem w Anglii

 

 

Lato 2018 w Wielkiej Brytanii jest upalne jak na Majorce. Warto korzystać z tych dogodności przyrody i cieszyć się słońcem.

Naszą rodzinną przygodę z kempingiem rozpoczęliśmy trzy lata temu, kiedy wybraliśmy się pierwszy raz pod namiot w Devon. Było cudnie! Kontakt z naturą to jest to, co lubimy najbardziej.

W kolejnym roku. Czyli latem 2017 pogoda była tak kapryśna, że ani razu nie udało się nam pojechać pod namiot. Chcieliśmy odwiedzić Walię, która niestety w tamtym czasie, czyli w lipcu i sierpniu była deszczowa.

Porady

Mamusiu, uważaj w sklepie na oszustów!

Nie należę do osób, które po ulicach chodzą z głową w chmurach. Kto mnie zna, ten wie, że raczej twardo stąpam po ziemi. A jednak nawet mnie spotykają sytuacje, o które nigdy bym siebie nie posądzała. 

Raz na jakiś czas, oby rzadziej niż częściej każdy z nas spotyka się z oszustwem. I nie zawsze chodzi o osobę, która nas wykiwała. Bywa, że oszustwem okazuje się zakup jakiegoś przedmiotu, na przykład zamówiona przez internet sukienka, która na zdjęcia wyglądała wspaniale, a po otworzeniu paczki okazała się rozczarowaniem. 

Rodzinka UK

Powrót do Polski z mężem…Anglikiem. Czy to w ogóle jest możliwe?

 

 

Taki oto dylemat ma jedna z moich znajomych. Po dziesięciu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęła poważnie zastanawiać się nad powrotem do swojej ojczyzny. Dlaczego tak późno, zapytacie. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.

„Dziesięć lat temu wszystko było inne”, podkreśla „Byłam młoda i wydawało mi się, że potrafię góry przenosić. A teraz zrobiłabym wszystko, żeby zostawić te góry w spokoju i sama się do nich przenieść, niż je przenosić”.

Rodzinka UK

Lista odkrytych basenów w Londynie

 

Nie ma to jak popływać pod chmurką, prawda? W Polsce to dopiero są do tego warunki! Rzeki, jeziora i stawy są praktycznie w każdej okolicy. I właściwie wszędzie można sobie popływać. W Anglii jest nieco inaczej. Tutaj pływa się głównie na basenach. Ale, jak tu iść na basen, kiedy słoneczko przyjemnie grzeje?

Okazuje się, że i na to są sposoby. Dzisiaj u nas lista basenów odkrytych w Londynie.

Wychowanie

Mamo, w jakim kraju chcesz być pochowana?

Takie niespodziewane pytanie usłyszałam pewnego dnia od własnego dziecka. Bo akurat w szkole przerabiali temat lekko egzystencjonalny, i to jak pamiętamy i wspominamy zmarłych.

Trochę mnie zmroziło to pytanko. Raz, że nikt nie lubi rozmyślać o śmierci, zwłaszcza własnej, a dwa, że skąd ja niby mam to wiedzieć? Z drugiej jednak strony z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim. O śmierci również.

Kiedy dziecko płacze idąc do szkoły

Kiedy dziecko płacze idąc do szkoły

 

 

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które od samego początku uwielbiało chodzić do szkoły, to nie masz pojęcia jakim jesteś szczęściarzem. Dzieci, które rozpaczliwie przeżywają kilkugodzinne rozstanie z rodzicem są smutnym obrazem pod bramą szkoły. Taki widok potrafi złamać serce nie tylko rodzicowi takiego dziecka, ale także każdemu innemu. A przecież żadna tragedia mu się nie dzieje!

Dzieci, podobnie jak dorośli muszą stopniowo uczyć się pewnych zasad panujących w społeczeństwie. Żyjemy w stadzie i musimy przestrzegać zasad obowiązujących wszystkich. Jedną z zasad chodzenia do przedszkola, czy szkoły jest to, że rodzic zaprowadza tam swoje dziecko i zostawia na kilka godzin pod opieką obcych osób. Niektóre dzieci przechodzą przez ten okres bardzo gładko i radośnie biegną do szkoły. Inne mają z tym duży problem.

We wrześniu, kiedy zaczyna się szkoła pod bramą dzieją się sceny dantejskie. Dzieci wyją, ojcowie pocieszają, a serce matki pęka z rozpaczy. I matka zaczyna myśleć sobie: A może za wcześnie posyłam dziecko do tej placówki? Przecież tak dobrze było nam razem w domu?

Sama przeżywałam podobną sytuację, na szczęście tylko przez kilka tygodni. Nasz syn nie bardzo lubił swoje przedszkole i wył razem z innymi dziećmi, które tak jak on nie przejawiały chęci rozłąki z matkami. Za każdym razem poranne wychodzenie do przedszkola było podszyte wielkimi nerwami. Gdzieś tam na dnie miałam oczywiście nadzieję, ze może tego właśnie dnia syn się przełamie i polubi to miejsce, ale tak się nie działo. Wszyscy w domu tłumaczyliśmy mu, że jest już dużym chłopcem i że wszystkie duże dzieci chodzą do przedszkola i szkoły. Niestety, takie teksty mające na celu pobudzenie w nim ambicji nie działały. Zrozpaczona zostawiałam zapłakane dziecko w ramionach obcej opiekunki, która kazała mi jak najszybciej wracać do domu. Ja, oczywiście chciałam wejść do środka i pobyć z nim trochę, aż się uspokoi. Panie opiekunki miały w tej kwestii inne zdanie. Uważały, że to tylko nauczy syna złych nawyków, że mama zawsze będzie z nim wchodzić na salę i tak dalej. Mówiły, że z wieloletniego doświadczenia wiedzą, że w takich sytuacjach trzeba działać szybko i stanowczo, czyli rozdzielić dziecko od rodzica. Słuchałam się ich i chciałam, żeby syn także ich posłuchał. Z rozdartym sercem wracałam do domu słysząc jeszcze na ulicy płacz mojego dziecka. Nawet jeśli wyło jakieś inne dziecko, a przecież w tamtym czasie było ich wielu, to ja i tak uważałam, że płacze właśnie moje.

I tak szarpaliśmy się przez kilak tygodni, aż pewnego dnia to się skończyło. Syn przełamał się i od tamtej pory zaczął z przyjemnością chodzić do przedszkola. Opiekunki miały rację z tym, że dziecko potrzebowało czasu na naukę nowej rutyny, która było chodzenie do przedszkola.

Po każdych feriach i wakacjach sytuacja jednak powtarzała się. Wiele dzieci płakało w szatni, rodzice ocierali ich łzy i sami także w nienajlepszych nastrojach zostawiali swoje maleństwa w przedszkolu. A potem wszystko wracało do normy. Aż do kolejnego kryzysu.

I nawet, kiedy nasz syn poszedł do szkoły to nadal pod bramą widziałam sceny podobne do tamtych z przedszkola. Na szczęście nasz syn już w nich nie brał udziału. Były jednak dzieci, które płakały i którym trudno było rozstać się z rodzicami.

Każdy z nas potrzebuje czasu i każdy z nas potrzebuje go w innej ilości. Najważniejsze, aby w takich sytuacjach wykazać się zrozumieniem, nie szydzić z dzieci i nie wyśmiewać ich. Przecież to są nadal maluchy i mają prawo tak się zachowywać. Kiedyś przyjdzie i na nie czas, kiedy będą iść do szkoły z uśmiechem na ustach. I stanie się to szybciej, niż myślimy.

Także rodzice, głowa do góry!

 

Małgorzata Mroczkowska

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.