Skip to main content
Zdrowie

Jak skutecznie schudnąć po ciąży

 

 

Jak schudnąć po ciąży, kiedy  można zacząć się odchudzać, jaką stosować dietę? Takie pytania nurtują najczęściej świeżo upieczone mamy, które z niepokojem spoglądają w lustro.

Odchudzanie po ciąży, wymaga czasu i cierpliwości, tempo chudnięcia uzależnione jest od predyspozycji indywidualnych i od tego jak dużo kilogramów przybyło w czasie ciąży i czy przed zajściem w ciążę były problem z nadwagą czy otyłością.

Zdrowie

Problemy dojrzałych związków

 

 

Jakiś czas temu mój przyjaciel namawiał mnie żebym napisał artykuł lub serie artykułów o związkach. Temat jest to raczej rozległy ale ponieważ coraz częściej pojawiają się w moim gabinecie pary szukające pomocy, doszedłem do wniosku, że warto byłoby chociaż zacząć się problemowi przyglądać.

Porady

Zasiłek „Healthy Start” na darmowe mleko, owoce i witaminy: kto może się o niego ubiegać?

 

O zasiłek pokrywający koszty zakupu mleka i warzyw mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach lub niepracujące. Jeśli taka osoba zakwalifikuje się do otrzymania zasiłku, może dostać vouchery do zrealizowania w ponad 30 tysiącach sklepów na terenie Wielkiej Brytanii. Kupony można także wymieniać na zakup witamin.

 

Co otrzymujemy w postaci kuponu?

Jeden kupon jest wart £3.10. Możemy go zrealizowac na zakup mleka, warzyw i owoców lub mleka dla niemowląt.

 

Wychowanie

Kiedy dziecko płacze idąc do szkoły

 

 

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które od samego początku uwielbiało chodzić do szkoły, to nie masz pojęcia jakim jesteś szczęściarzem. Dzieci, które rozpaczliwie przeżywają kilkugodzinne rozstanie z rodzicem są smutnym obrazem pod bramą szkoły. Taki widok potrafi złamać serce nie tylko rodzicowi takiego dziecka, ale także każdemu innemu. A przecież żadna tragedia mu się nie dzieje!

Kiedy dziecko płacze idąc do szkoły

Kiedy dziecko płacze idąc do szkoły

 

 

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które od samego początku uwielbiało chodzić do szkoły, to nie masz pojęcia jakim jesteś szczęściarzem. Dzieci, które rozpaczliwie przeżywają kilkugodzinne rozstanie z rodzicem są smutnym obrazem pod bramą szkoły. Taki widok potrafi złamać serce nie tylko rodzicowi takiego dziecka, ale także każdemu innemu. A przecież żadna tragedia mu się nie dzieje!

Dzieci, podobnie jak dorośli muszą stopniowo uczyć się pewnych zasad panujących w społeczeństwie. Żyjemy w stadzie i musimy przestrzegać zasad obowiązujących wszystkich. Jedną z zasad chodzenia do przedszkola, czy szkoły jest to, że rodzic zaprowadza tam swoje dziecko i zostawia na kilka godzin pod opieką obcych osób. Niektóre dzieci przechodzą przez ten okres bardzo gładko i radośnie biegną do szkoły. Inne mają z tym duży problem.

We wrześniu, kiedy zaczyna się szkoła pod bramą dzieją się sceny dantejskie. Dzieci wyją, ojcowie pocieszają, a serce matki pęka z rozpaczy. I matka zaczyna myśleć sobie: A może za wcześnie posyłam dziecko do tej placówki? Przecież tak dobrze było nam razem w domu?

Sama przeżywałam podobną sytuację, na szczęście tylko przez kilka tygodni. Nasz syn nie bardzo lubił swoje przedszkole i wył razem z innymi dziećmi, które tak jak on nie przejawiały chęci rozłąki z matkami. Za każdym razem poranne wychodzenie do przedszkola było podszyte wielkimi nerwami. Gdzieś tam na dnie miałam oczywiście nadzieję, ze może tego właśnie dnia syn się przełamie i polubi to miejsce, ale tak się nie działo. Wszyscy w domu tłumaczyliśmy mu, że jest już dużym chłopcem i że wszystkie duże dzieci chodzą do przedszkola i szkoły. Niestety, takie teksty mające na celu pobudzenie w nim ambicji nie działały. Zrozpaczona zostawiałam zapłakane dziecko w ramionach obcej opiekunki, która kazała mi jak najszybciej wracać do domu. Ja, oczywiście chciałam wejść do środka i pobyć z nim trochę, aż się uspokoi. Panie opiekunki miały w tej kwestii inne zdanie. Uważały, że to tylko nauczy syna złych nawyków, że mama zawsze będzie z nim wchodzić na salę i tak dalej. Mówiły, że z wieloletniego doświadczenia wiedzą, że w takich sytuacjach trzeba działać szybko i stanowczo, czyli rozdzielić dziecko od rodzica. Słuchałam się ich i chciałam, żeby syn także ich posłuchał. Z rozdartym sercem wracałam do domu słysząc jeszcze na ulicy płacz mojego dziecka. Nawet jeśli wyło jakieś inne dziecko, a przecież w tamtym czasie było ich wielu, to ja i tak uważałam, że płacze właśnie moje.

I tak szarpaliśmy się przez kilak tygodni, aż pewnego dnia to się skończyło. Syn przełamał się i od tamtej pory zaczął z przyjemnością chodzić do przedszkola. Opiekunki miały rację z tym, że dziecko potrzebowało czasu na naukę nowej rutyny, która było chodzenie do przedszkola.

Po każdych feriach i wakacjach sytuacja jednak powtarzała się. Wiele dzieci płakało w szatni, rodzice ocierali ich łzy i sami także w nienajlepszych nastrojach zostawiali swoje maleństwa w przedszkolu. A potem wszystko wracało do normy. Aż do kolejnego kryzysu.

I nawet, kiedy nasz syn poszedł do szkoły to nadal pod bramą widziałam sceny podobne do tamtych z przedszkola. Na szczęście nasz syn już w nich nie brał udziału. Były jednak dzieci, które płakały i którym trudno było rozstać się z rodzicami.

Każdy z nas potrzebuje czasu i każdy z nas potrzebuje go w innej ilości. Najważniejsze, aby w takich sytuacjach wykazać się zrozumieniem, nie szydzić z dzieci i nie wyśmiewać ich. Przecież to są nadal maluchy i mają prawo tak się zachowywać. Kiedyś przyjdzie i na nie czas, kiedy będą iść do szkoły z uśmiechem na ustach. I stanie się to szybciej, niż myślimy.

Także rodzice, głowa do góry!

 

Małgorzata Mroczkowska

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.