Skip to main content
Porady

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły.

Wakacje oficjalnie dobiegły końca, co oznacza, że rodzice z całego kraju wrócili do swoich obowiązków przy odwożeniu i odbieraniu dzieci ze szkoły.

 

Większość dzieci jest podwożona i odbierana ze szkoły samochodem. Najnowsze statystyki mówią, że aż 42% dzieci w szkołach podstawowych przyjeżdża do szkoły samochodem. Jednakże, w związku z tym, że dzieci stają się coraz mniej aktywne, a nadwaga wśród najmłodszych jest coraz większym problemem, rodzice starają się temu zaradzić i wysyłają swoje pociechy do szkoły np. rowerem.

 

Wychowanie

Czy dzieci powinny ustępować miejsca starszym?

Każdy rodzic powinien odpowiedzieć sobie na pytanie kogo wychowuje: przyszłego egoistę, czy osobę lubianą przez wszystkich, miłą i wrażliwą na potrzeby innych? Czasem w codziennym biegu zapominamy, że to właśnie my, jako rodzice mamy największy wpływ na to, kim w przyszłości będą nasze dzieci.

 

Książki

Co matki gotują na obiad?

 

Jak nazywa się najłatwiejsze na świecie danie obiadowe? Jest to danie na winie, czyli danie zrobione z tego, co się nawinie. Do garnka wrzucamy wszystko to, co akurat rzuci nam się w oczy i co jest w szafie: ryż, lub makaron, tuńczyk w puszce, resztka kalafiora z wczoraj, lub jajko. Całość gotujemy w małej ilości wody. A propos wody, to ma same plusy, bo woda prawie zawsze jest, przynajmniej ta w kranie. Ugotowane „danie nawinie” polewamy resztką ketchupu, doprawiamy solą i pieprzem, i jest super!

 

Książki

Zabobony w ciąży. Fragment "Dziennika przetrwania. Zapiski niedoskonałej matki"

 

Byłam wtedy w ciąży z Helenką.

- O, Boże, zostaw ten nóż! – krzyknęła moja mama, kiedy przykładałam nóż do twarzy celem oblizania go.

Nóż był cały w pysznej masie krówkowej, którą wcześniej wysmarowałam porządnie tort upieczony na urodziny taty. Nie ja upiekłam, oczywiście, tylko moja mama. Ja miałam tylko wysmarować go masą krówkową i obsypać wiórkami kokosowymi. A, że uwielbiam masę krówkową to postanowiłam oblizać nóż, żeby nic z tej masy ulubionej się nie zmarnowało, na co pozwolić nie mogłam.

- Przecież jesteś w ciąży! – zawołała mama.

Klinika zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii. Co oferuje i kto może z niej skorzystać?

Klinika zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii. Co oferuje i kto może z niej skorzystać?

 

Będąc u swojego lekarza przy okazji kontrolnej wizyty z pewnością zwróciłyście uwagę na ulotki rozwieszone w przychodni. Co to za dziwna klinika zdrowia seksualnego? Co oferuje taka klinika NHS (Sexual Health Clinic)? Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej, kto może skorzystać z jej usług i czy wizyta jest płatna.

Sexual Health Clinic jest częścią angielskiej państwowej służby zdrowia czyli NHS. W ramach badań, jakie prowadzone są na jej terenie, klinika oferuje:

- testy i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

- porady i informację dotyczącą życia seksualnego

- prezerwatywy

- antykoncepcję, w tym pigułkę wczesnoporonną (Morcing-after pill)

- testy ciążowe

- testy na HIV, w tym test szybki, który pozwala na odczytanie wyników już po 30 minutach

- PEP, leczenie zapobiegawcze dla osób, które mają kontakt z nosicielami HIV

- szczepienie hepatitis B

- poradnię aborcyjną

- pomoc dla osób, które stały się ofiarami napaści seksualnej, w tym gwałtu

Kto może korzystać z oferty kliniki?

Każdy, bez względu na wiek. Niektóre kliniki organizują spotkania dla nastolatków lub osób homoseksualnych. Jeżeli problem jest bardzo pilny, można wejść bez wcześniejszego umówienia się na wizytę. Jeżeli nie czujemy się na silach rozmawiać z lekarzem w języku angielskim, zostanie nam przydzielony tłumacz.

Wszystkie usługi kliniki są bezpłatne i objęte tajemnicą lekarską.

Jeżeli potrzebujesz porady medycznej oto strona, na której znajdziesz najbliższą klinikę zdrowia seksualnego w twojej dzielnicy. Wystarczy wpisać kod pocztowy: http://www.nhs.uk/Service-Search/Sexual%20health%20information%20and%20support/LocationSearch/734

Opracowanie: redakcja mumsfromlondon

 

ABORCJA

Jest wiele powodów, dla których kobieta staje przed podjęciem trudnej decyzji o aborcji. Nie zawsze są to powody osobiste. W grę wchodzi zdrowie matki lub dziecka, zdarza się też, że ciąża jest wynikiem gwałtu.

Aborcja, czyli usuniecie ciąży to w jezyku angielskim termination lub termination of pregnancy.

W UK ciąża może być usunięta po zażyciu odpowiednich leków lub poprzez zabieg, zależnie od tego jak wiele tygodni ma ciąża.

Powodem usuniecia ciąży w UK mogą być:

- powody osobiste

- ryzyko utraty zdrowia przez matkę

- wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko będzie poważnie chore

Kiedy aborcja może być przeprowadzona?

Według angielskiego prawa aborcja może być przeprowadzona tylko w czasie pierwszych 24 tygodni ciąży. Akt prawny Abortion Act 1967 dotyczy Anglii, Szkocji i Walii, ale nie dotyczy Irlandii Północnej.

Prawo stanowi, że aborcja musi być dokonana na terenie szpitala lub specjalistycznej, licencjonowanej kliniki. Aby doszło do aborcji, wcześniej konieczna jest konsultacja dwóch lekarzy.

Aborcji można dokonać prywatnie lub przez NHS. Lekarz ma prawo odmówić aborcji z powodów moralnych, jednak w takim przypadku ma obowiązek skierować pacjentkę do innego lekarza.

Aborcja nie jest bezpłatna, cena jest zależna od indywidualnej sytuacji pacjentki i powodów, dla których zostaje wykonana.

Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej opisywanego tematu, zgłoś się do lokalnej Pregnancy Advisory Service, swojego GP lub do British Pregnancy Advisory Service.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.