Skip to main content
Wychowanie

Dziecko i … przyciski

 

Spróbuj wcisnąć przycisk stop na przejściu, czy w autobusie! Spróbuj zrobić to przed dzieckiem, nie dając mu szansy na wciśnięcie. Dziecko znienawidzi cię za to czynem i słowem, gwarantowane! 

Zdrowie

Dlaczego jesteśmy leniwi, czyli o noworocznych postanowieniach

Wczoraj pierwszy raz w nowym roku poszłam na zumbę. Dlaczego dopiero wczoraj, a nie na przykład już drugiego stycznia? Bo moja grupa z ulubionym instruktorem zaczynała zajęcia właśnie wczoraj. Wiem, że trochę późno, ale lepiej późno niż wcale. No dobrze, ale dlaczego piszę o tej zumbie wczorajszej na mojej siłowni na południu Londynu?

Rodzinka UK

Jaki zawód wykonujesz na emigracji?

 

Czy decydując się na życie za granicą braliście pod uwagę fakt zmiany zawodu? Jak bardzo zaskoczyło was życie pod tym względem?

Jeśli ktoś wyjechał do pracy na kontrakt to pół biedy, bo wiedział do czego jedzie. Co jednak w sytuacji, kiedy trzeba było zmienić profesję, lub jak w przypadku Beaty szukać czegoś innego, i to natychmiast?

Kultura

"PLANETA SINGLI 2" - Hit, który pokochały miliony Polaków!!! w kinach UK od 23 Listopada

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przeżywa poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować. Ona z kolei chce poważnego związku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Aleksander – zauroczony Anią milioner, właściciel aplikacji Planeta Singli, przekonany, że nikt inny nie pasuje do niego bardziej niż romantyczna nauczycielka muzyki.

Zapraszamy do kina!

 

https://www.youtube.com/watch?v=vngIzd98Ics

 

Klinika zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii. Co oferuje i kto może z niej skorzystać?

Klinika zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii. Co oferuje i kto może z niej skorzystać?

 

Będąc u swojego lekarza przy okazji kontrolnej wizyty z pewnością zwróciłyście uwagę na ulotki rozwieszone w przychodni. Co to za dziwna klinika zdrowia seksualnego? Co oferuje taka klinika NHS (Sexual Health Clinic)? Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej, kto może skorzystać z jej usług i czy wizyta jest płatna.

Sexual Health Clinic jest częścią angielskiej państwowej służby zdrowia czyli NHS. W ramach badań, jakie prowadzone są na jej terenie, klinika oferuje:

- testy i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

- porady i informację dotyczącą życia seksualnego

- prezerwatywy

- antykoncepcję, w tym pigułkę wczesnoporonną (Morcing-after pill)

- testy ciążowe

- testy na HIV, w tym test szybki, który pozwala na odczytanie wyników już po 30 minutach

- PEP, leczenie zapobiegawcze dla osób, które mają kontakt z nosicielami HIV

- szczepienie hepatitis B

- poradnię aborcyjną

- pomoc dla osób, które stały się ofiarami napaści seksualnej, w tym gwałtu

Kto może korzystać z oferty kliniki?

Każdy, bez względu na wiek. Niektóre kliniki organizują spotkania dla nastolatków lub osób homoseksualnych. Jeżeli problem jest bardzo pilny, można wejść bez wcześniejszego umówienia się na wizytę. Jeżeli nie czujemy się na silach rozmawiać z lekarzem w języku angielskim, zostanie nam przydzielony tłumacz.

Wszystkie usługi kliniki są bezpłatne i objęte tajemnicą lekarską.

Jeżeli potrzebujesz porady medycznej oto strona, na której znajdziesz najbliższą klinikę zdrowia seksualnego w twojej dzielnicy. Wystarczy wpisać kod pocztowy: http://www.nhs.uk/Service-Search/Sexual%20health%20information%20and%20support/LocationSearch/734

Opracowanie: redakcja mumsfromlondon

 

ABORCJA

Jest wiele powodów, dla których kobieta staje przed podjęciem trudnej decyzji o aborcji. Nie zawsze są to powody osobiste. W grę wchodzi zdrowie matki lub dziecka, zdarza się też, że ciąża jest wynikiem gwałtu.

Aborcja, czyli usuniecie ciąży to w jezyku angielskim termination lub termination of pregnancy.

W UK ciąża może być usunięta po zażyciu odpowiednich leków lub poprzez zabieg, zależnie od tego jak wiele tygodni ma ciąża.

Powodem usuniecia ciąży w UK mogą być:

- powody osobiste

- ryzyko utraty zdrowia przez matkę

- wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko będzie poważnie chore

Kiedy aborcja może być przeprowadzona?

Według angielskiego prawa aborcja może być przeprowadzona tylko w czasie pierwszych 24 tygodni ciąży. Akt prawny Abortion Act 1967 dotyczy Anglii, Szkocji i Walii, ale nie dotyczy Irlandii Północnej.

Prawo stanowi, że aborcja musi być dokonana na terenie szpitala lub specjalistycznej, licencjonowanej kliniki. Aby doszło do aborcji, wcześniej konieczna jest konsultacja dwóch lekarzy.

Aborcji można dokonać prywatnie lub przez NHS. Lekarz ma prawo odmówić aborcji z powodów moralnych, jednak w takim przypadku ma obowiązek skierować pacjentkę do innego lekarza.

Aborcja nie jest bezpłatna, cena jest zależna od indywidualnej sytuacji pacjentki i powodów, dla których zostaje wykonana.

Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej opisywanego tematu, zgłoś się do lokalnej Pregnancy Advisory Service, swojego GP lub do British Pregnancy Advisory Service.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.