Skip to main content
Wycieczki

Wakacje pod namiotem w Anglii

 

 

Lato 2018 w Wielkiej Brytanii jest upalne jak na Majorce. Warto korzystać z tych dogodności przyrody i cieszyć się słońcem.

Naszą rodzinną przygodę z kempingiem rozpoczęliśmy trzy lata temu, kiedy wybraliśmy się pierwszy raz pod namiot w Devon. Było cudnie! Kontakt z naturą to jest to, co lubimy najbardziej.

W kolejnym roku. Czyli latem 2017 pogoda była tak kapryśna, że ani razu nie udało się nam pojechać pod namiot. Chcieliśmy odwiedzić Walię, która niestety w tamtym czasie, czyli w lipcu i sierpniu była deszczowa.

Porady

Mamusiu, uważaj w sklepie na oszustów!

Nie należę do osób, które po ulicach chodzą z głową w chmurach. Kto mnie zna, ten wie, że raczej twardo stąpam po ziemi. A jednak nawet mnie spotykają sytuacje, o które nigdy bym siebie nie posądzała. 

Raz na jakiś czas, oby rzadziej niż częściej każdy z nas spotyka się z oszustwem. I nie zawsze chodzi o osobę, która nas wykiwała. Bywa, że oszustwem okazuje się zakup jakiegoś przedmiotu, na przykład zamówiona przez internet sukienka, która na zdjęcia wyglądała wspaniale, a po otworzeniu paczki okazała się rozczarowaniem. 

Rodzinka UK

Powrót do Polski z mężem…Anglikiem. Czy to w ogóle jest możliwe?

 

 

Taki oto dylemat ma jedna z moich znajomych. Po dziesięciu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęła poważnie zastanawiać się nad powrotem do swojej ojczyzny. Dlaczego tak późno, zapytacie. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.

„Dziesięć lat temu wszystko było inne”, podkreśla „Byłam młoda i wydawało mi się, że potrafię góry przenosić. A teraz zrobiłabym wszystko, żeby zostawić te góry w spokoju i sama się do nich przenieść, niż je przenosić”.

Rodzinka UK

Lista odkrytych basenów w Londynie

 

Nie ma to jak popływać pod chmurką, prawda? W Polsce to dopiero są do tego warunki! Rzeki, jeziora i stawy są praktycznie w każdej okolicy. I właściwie wszędzie można sobie popływać. W Anglii jest nieco inaczej. Tutaj pływa się głównie na basenach. Ale, jak tu iść na basen, kiedy słoneczko przyjemnie grzeje?

Okazuje się, że i na to są sposoby. Dzisiaj u nas lista basenów odkrytych w Londynie.

Wychowanie

Mamo, w jakim kraju chcesz być pochowana?

Takie niespodziewane pytanie usłyszałam pewnego dnia od własnego dziecka. Bo akurat w szkole przerabiali temat lekko egzystencjonalny, i to jak pamiętamy i wspominamy zmarłych.

Trochę mnie zmroziło to pytanko. Raz, że nikt nie lubi rozmyślać o śmierci, zwłaszcza własnej, a dwa, że skąd ja niby mam to wiedzieć? Z drugiej jednak strony z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim. O śmierci również.

Klinika zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii. Co oferuje i kto może z niej skorzystać?

Klinika zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii. Co oferuje i kto może z niej skorzystać?

 

Będąc u swojego lekarza przy okazji kontrolnej wizyty z pewnością zwróciłyście uwagę na ulotki rozwieszone w przychodni. Co to za dziwna klinika zdrowia seksualnego? Co oferuje taka klinika NHS (Sexual Health Clinic)? Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej, kto może skorzystać z jej usług i czy wizyta jest płatna.

Sexual Health Clinic jest częścią angielskiej państwowej służby zdrowia czyli NHS. W ramach badań, jakie prowadzone są na jej terenie, klinika oferuje:

- testy i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

- porady i informację dotyczącą życia seksualnego

- prezerwatywy

- antykoncepcję, w tym pigułkę wczesnoporonną (Morcing-after pill)

- testy ciążowe

- testy na HIV, w tym test szybki, który pozwala na odczytanie wyników już po 30 minutach

- PEP, leczenie zapobiegawcze dla osób, które mają kontakt z nosicielami HIV

- szczepienie hepatitis B

- poradnię aborcyjną

- pomoc dla osób, które stały się ofiarami napaści seksualnej, w tym gwałtu

Kto może korzystać z oferty kliniki?

Każdy, bez względu na wiek. Niektóre kliniki organizują spotkania dla nastolatków lub osób homoseksualnych. Jeżeli problem jest bardzo pilny, można wejść bez wcześniejszego umówienia się na wizytę. Jeżeli nie czujemy się na silach rozmawiać z lekarzem w języku angielskim, zostanie nam przydzielony tłumacz.

Wszystkie usługi kliniki są bezpłatne i objęte tajemnicą lekarską.

Jeżeli potrzebujesz porady medycznej oto strona, na której znajdziesz najbliższą klinikę zdrowia seksualnego w twojej dzielnicy. Wystarczy wpisać kod pocztowy: http://www.nhs.uk/Service-Search/Sexual%20health%20information%20and%20support/LocationSearch/734

Opracowanie: redakcja mumsfromlondon

 

ABORCJA

Jest wiele powodów, dla których kobieta staje przed podjęciem trudnej decyzji o aborcji. Nie zawsze są to powody osobiste. W grę wchodzi zdrowie matki lub dziecka, zdarza się też, że ciąża jest wynikiem gwałtu.

Aborcja, czyli usuniecie ciąży to w jezyku angielskim termination lub termination of pregnancy.

W UK ciąża może być usunięta po zażyciu odpowiednich leków lub poprzez zabieg, zależnie od tego jak wiele tygodni ma ciąża.

Powodem usuniecia ciąży w UK mogą być:

- powody osobiste

- ryzyko utraty zdrowia przez matkę

- wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko będzie poważnie chore

Kiedy aborcja może być przeprowadzona?

Według angielskiego prawa aborcja może być przeprowadzona tylko w czasie pierwszych 24 tygodni ciąży. Akt prawny Abortion Act 1967 dotyczy Anglii, Szkocji i Walii, ale nie dotyczy Irlandii Północnej.

Prawo stanowi, że aborcja musi być dokonana na terenie szpitala lub specjalistycznej, licencjonowanej kliniki. Aby doszło do aborcji, wcześniej konieczna jest konsultacja dwóch lekarzy.

Aborcji można dokonać prywatnie lub przez NHS. Lekarz ma prawo odmówić aborcji z powodów moralnych, jednak w takim przypadku ma obowiązek skierować pacjentkę do innego lekarza.

Aborcja nie jest bezpłatna, cena jest zależna od indywidualnej sytuacji pacjentki i powodów, dla których zostaje wykonana.

Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej opisywanego tematu, zgłoś się do lokalnej Pregnancy Advisory Service, swojego GP lub do British Pregnancy Advisory Service.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.