Skip to main content
Porady

Znęcanie się psychiczne w szkole nad…dorosłymi. Co mnie spotkało i jak to się skończyło

W kwestiach tak przykrych jak znęcanie się czy prześladowanie (bullying) w szkole ze strony silniejszych wobec słabszych zwykle słyszymy, że jeśli już kogoś dotyczy, to dzieci. Można się niestety zdziwić. Taka sytuacja spotkała właśnie mnie, osobę dorosłą, żonę i matkę.

Nie jest mi łatwo o tym pisać, bo jest to sprawa bardzo osobista i nadal bolesna. Pomyślałam jednak, że celem wyjęcia tej historii na światło dzienne jest pokazanie innym, że po pierwsze takie sytuacje zdarzają się, że są bolesne i że można mimo wszystko walczyć o własną godność.

Rodzinka UK

Gwałciciel grasujący w południowo-wschodnim Londynie wciąż na wolności

 

Policja londyńska ostrzega mieszkańców południowo-wschodniej części miasta przed groźnym przestępcą seksualnym, który za ofiary obiera sobie nawet jedenastoletnie dziewczynki.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy poszukiwany mężczyzna dopuścił się ataków aż na siedmiu dzieciach w wieku od 11 do 13 lat. Ofiarami jego padły także dwie młode kobiety w wieku 25 i 27 lat. Do ataków doszło w biały dzień w dzielnicach Greenwich i Lewisham.

Kultura

„Ach śpij kochanie” Krzysztofa Lange już wkrótce w Wielkiej Brytanii

Trzeciego listopada do kin w Wielkiej Brytanii trafi film Krzysztofa Lang „Ach śpij kochanie” w którym Andrzej Chyra wciela się w postać Władysława Mazurkiewicza zwanego Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości.

Rodzinka UK

Huragan Ofelia czyli Polaku, ucz się języków obcych

 

 

Wczorajsze czerwone słońce, które zaświeciło nad Wielką Brytanią dało mi wiele do myślenia. I wcale nie chodzi o apokalipsę, o jakiej większość z nas pisała na Facebooku. Co do huraganu Ofelia, bo tak się nazywało to zjawisko atmosferyczne mam całkiem inne przemyślenia. Chodzi o to, co zwykle: Polaku, ucz się języków obcych.

Zdrowie

Chrapanie: uciążliwa i niebezpieczna przypadłość

 

Według danych statystycznych, chrapanie dotyczy obecnie około 40 proc. kobiet i nawet 80 proc. mężczyzn. Choć chrapanie bywa różne – od delikatnych cichych dźwięków, które ustają przy zmianie ułożenia ciała do tych bardzo głośnych, powodujących przebudzenie samego chrapiącego bądź jego partnera.

Czym jest chrapanie i co je powoduje?

mity w dermatologii

Mity w dermatologii: wapno na uczulenie i trądzik

 

Bardzo często w codziennym życiu dokonujemy rożnych wyborów, które mają niewiele wspólnego z faktami, a więcej z ludowymi "mądrościami" lub informacjami od członków rodziny. Trzeba pamiętać, że w nieco dawniejszych czasach, czy w okresie młodości naszych babć i dziadków, dostęp do opieki medycznej bywał bardzo utrudniony. Istniała więc konieczność leczenia rożnych przypadłości w warunkach domowych, niekoniecznie rozsądnie. Medycyna również poczyniła znaczne postępy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, a niektóre zalecenia są już przestarzałe. Postaram się więc obalić kilka pokutujących wciąż mitów z mojej dziedziny.

1. Zajady, czyli zaczerwienienia i pęknięcia w kącikach ust, biorą się od niedoboru witamin z grupy B.

W przeszłości zdarzały się często przypadki niedoborów witaminowych, związane z niedożywieniem i nieodpowiednia dietą. Takie osoby cierpiały na różne choroby, w tym  związane ze skórą. Obecnie nie zdarza się, aby osoba jedząca normalne posiłki miała braki jakichkolwiek witamin.

Zajady to zapalenie kącików ust o podłożu drożdżakowym i rzadziej także bakteryjnym, związane z drobnymi urazami i zabrudzeniem skóry, chociażby przez niedokładnie umyte ręce. W leczeniu stosuje się przede wszystkim dostępny bez recepty krem zawierający klotrimazol oraz maści z antybiotykami. W rzadkich przypadkach trzeba zastosować leki doustne o działaniu przeciwgrzybiczym. Ważną rolę w leczeniu odgrywają kremy o działaniu regenerującym uszkodzona skórę, np. Cicaplast B5, Cicalfate lub Cicabio, jako uzupełnienie kuracji.

2. Na każde uczulenie podajemy wapno.

Tu wstawiam cytat „In some European countries (Hungary, Bulgaria, Germany, Poland) a common belief exists of the beneficial effect of calcium preparations in allergic reactions of any origin (additionally in the case of a rash with poorly explained reasons). However, there is no evidence-based data to justify this procedure. “ Autor zadał takie pytanie lekarzom z całego świata, którzy byli zdziwieni pomysłem stosowania wapna w jakichkolwiek chorobach alergicznych.

Wapno wykazuje pewne działanie przeciwobrzękowe tylko podane dożylnie i jest stosowane w wyjątkowych sytuacjach. Wapno w tabletkach służy głównie uzupełnianiu niedoborów wapnia w organizmie, np. przy osteoporozie. W przypadku uczulenia stosujemy przede wszystkim leki przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe, jak np. Zyrtec czy Claritine.

3. Pieprzyków nie wolno ruszać, bo mogą zmienić się w raka.

To bardzo popularny przesąd, czasem powtarzany (niestety!) nawet przez lekarzy starszej generacji. Tok rozumowania jest następujący: sąsiad (wujek, kuzyn, znajomy znajomego itp.) miał dziwnego pieprzyka na skórze i był zupełnie zdrowy, a potem poszedł do lekarza, który wyciął tego pieprzyka i umarł. Czyli – gdyby nie dał sobie nic wyciąć, to by mu nic nie było. Tymczasem prawda jest taka, że pozwolił na zbyt długie rozwijanie się najbardziej złośliwego nowotworu skóry, czyli czerniaka, a zabieg chirurgiczny był wykonany zbyt późno, kiedy jego życia nie dało już się uratować.

Nie ma takiej zmiany na skórze, której nie można byłoby usunąć! Może najwyżej zdarzyć się niepotrzebne wycięcie podejrzanego pieprzyka (czyli znamienia melanocytowego), po którym zastanie niewielka blizna.  W przypadku zmian o niepokojącym obrazie w badaniu dermatoskopowym zawsze lepiej usunąć znamię z badaniem histopatologicznym i mieć spokój do końca życia.

4. Grzybica to choroba, którą mamy w sobie i nie można się z niej wyleczyć.

Kolejne bardzo rozpowszechnione przekonanie , nie mające żadnych podstaw. Grzyby chorobotwórcze, takie jak dermatofity (z rodzaju Trichophyton czy Epidermophyton) lub drożdżaki (w tym Candida albicans i Malassezia furfur) to drobnoustroje, którymi zarażamy się od innych osób lub od zwierząt. Można też zarazić się przez wspólne ręczniki, pościel czy obuwie, lub np. na basenie czy w saunie. Zakażenie może dotyczyć skóry lub paznokci i jest całkowicie do wyleczenia.

Grzybice należy jednak leczyć zawsze pod nadzorem lekarza, bowiem zbyt krótkie stosowanie leków bez recepty może tylko  złagodzić objawy, nie lecząc choroby. Zdarza się wtedy, że dolegliwości ustępują, ale po jakimś czasie nawracają.  Każda grzybica wymaga dość długiego stosowania leków, a jeżeli  obejmuje paznokcie stóp, zwłaszcza u osoby starszej, to leki w tabletkach trzeba czasem podawać przez ponad pół roku.

5. Trądzik to coś całkowicie normalnego u nastolatków, nie trzeba go leczyć, bo sam przejdzie.

Trądzik jest rzeczywiście chorobą skóry, z którą boryka się większość młodych osób, czasem już od 11 roku życia. Duża część przypadków ma łagodny przebieg i wymaga tylko odpowiedniej pielęgnacji, chociaż czasem nawet kilka krostek na twarzy powoduje poważne problemy emocjonalne u nastolatka.

Jednak coraz więcej młodych osób ma trądzik o poważnym przebiegu, który bezwarunkowo wymaga leczenia – inaczej mogą pozostać na twarzy blizny i przebarwienia, czasem do końca życia. Niestety często rodzice przychodzą zbyt późno z młodym człowiekiem – czasem po kilku latach od początku choroby, kiedy możemy już tylko próbować wygładzić cerę. Zwykle przywołuje się wtedy obiegowe opinie lub „dobre rady” – np. słynny mit o rozpoczęciu współżycia seksualnego, które ma „rozwiązać problem”.

 

Takich mitów medycznych w swojej praktyce spotykam bardzo dużo, nie wolno jednak całkowicie lekceważyć ludowej mądrości. Np. popularne jaskółcze ziele, czyli ładny żółty kwiatek, rzeczywiście zawiera w soku z przeciętej łodygi pewne alkaloidy, które mają działanie przeciwwirusowe – czyli można nim leczyć brodawki wirusowe (tzw. kurzajki). Chorób skóry jest jednak bardzo dużo i w większości przypadków właściwe leczenie można otrzymać tylko od specjalisty dermatologa.

Dr n. med. Ewa Joss-Wichman, specjalista dermatolog

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na konsultację dermatologiczną do Dr Ewy Joss-Wichmanw dniu 5 sierpnia. Wszyscy czytelnicy strony na hasło MumsfromLondon otrzymają tego dnia zniżkę w wysokości £10 (cena regularna £80).

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

Description: https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/f22/1/16/260e.png☎️ 0208 681 1651
Description: https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/fd8/1/16/1f4f2.png📲 074 8340 1764
Description: https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/fbe/1/16/1f4e7.png📧info@topmedicalclinic.co.uk

 

mity w dermatologii

 

mity w dermatologii

 

 

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.