Skip to main content
Zdrowie

Masaż - relaksuje czy uzdrawia?

 

 

W dzisiejszych czasach wielu z nas żyje w ciągłym biegu, nieustannym stresie, jesteśmy zapracowani i nie potrafimy znależć chwili dla siebie.

Po ciężkim dniu chcielibyśmy się zrelaksować. Niestety z czasem jest to niemożliwe ze względu na tryb życia jaki prowadzimy.

Dodatkowo zmagamy sie z problemami zdrowotnymi oraz dolegliwościami, które mogą prowadzić do chorób.

Nasze problemy zdrowotne nawarstwiają się a my nie wiemy jak sobie pomóc.

Kultura

Theresa May zwróciła się bezpośrednio do obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Publikujemy  list premier Wielkiej Brytanii:

Przed szczytem Rady Europejskiej, Theresa May zwróciła się bezpośrednio do obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii.

List otwarty brytyjskiej premier do obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii:

Udając się dziś do Brukseli wiem, że wiele osób będzie miało nadzieję, iż my – przywódcy 28 krajów Unii Europejskiej – pokażemy, że na pierwszym miejscu stawiamy ludzi.

Porady

Znęcanie się psychiczne w szkole nad…dorosłymi. Co mnie spotkało i jak to się skończyło

W kwestiach tak przykrych jak znęcanie się czy prześladowanie (bullying) w szkole ze strony silniejszych wobec słabszych zwykle słyszymy, że jeśli już kogoś dotyczy, to dzieci. Można się niestety zdziwić. Taka sytuacja spotkała właśnie mnie, osobę dorosłą, żonę i matkę.

Nie jest mi łatwo o tym pisać, bo jest to sprawa bardzo osobista i nadal bolesna. Pomyślałam jednak, że celem wyjęcia tej historii na światło dzienne jest pokazanie innym, że po pierwsze takie sytuacje zdarzają się, że są bolesne i że można mimo wszystko walczyć o własną godność.

Rodzinka UK

Gwałciciel grasujący w południowo-wschodnim Londynie wciąż na wolności

 

Policja londyńska ostrzega mieszkańców południowo-wschodniej części miasta przed groźnym przestępcą seksualnym, który za ofiary obiera sobie nawet jedenastoletnie dziewczynki.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy poszukiwany mężczyzna dopuścił się ataków aż na siedmiu dzieciach w wieku od 11 do 13 lat. Ofiarami jego padły także dwie młode kobiety w wieku 25 i 27 lat. Do ataków doszło w biały dzień w dzielnicach Greenwich i Lewisham.

Kultura

„Ach śpij kochanie” Krzysztofa Lange już wkrótce w Wielkiej Brytanii

Trzeciego listopada do kin w Wielkiej Brytanii trafi film Krzysztofa Lang „Ach śpij kochanie” w którym Andrzej Chyra wciela się w postać Władysława Mazurkiewicza zwanego Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości.

Rodzinka UK

Huragan Ofelia czyli Polaku, ucz się języków obcych

 

 

Wczorajsze czerwone słońce, które zaświeciło nad Wielką Brytanią dało mi wiele do myślenia. I wcale nie chodzi o apokalipsę, o jakiej większość z nas pisała na Facebooku. Co do huraganu Ofelia, bo tak się nazywało to zjawisko atmosferyczne mam całkiem inne przemyślenia. Chodzi o to, co zwykle: Polaku, ucz się języków obcych.

O której dziecko powinno chodzić spać?

O której dziecko powinno chodzić spać?

 

Pytanie, które może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. No bo przecież trudno generalizować, zresztą wiele zależy tutaj od wieku dziecka: im mniejsze, tym więcej potrzebuje snu. To znaczy ile dokładnie?

Dawniej porę chodzenia dzieci spać wyznaczała dobranocka. O siódmej wieczorem polskie dzieci zasiadały przed telewizorem i po dwudziestu minutach było słynne siusiu, paciorek i spać. Kolację jadło się zwykle przed dobranocką, żeby nie iść do łóżka z pełnym brzuchem. I wszystkie dzieci grzecznie szły do łóżka, żeby rodzice mieli trochę czasu dla siebie i inne domowe sprawy.

Czy dzieci po dobranocce faktycznie spały? Różnie bywało. Ja na przykład spałam w pokoju razem z siostrą i pamiętam, że gadałyśmy długo i mama nieraz przychodziła, żeby nas uciszyć. No dobrze, ale przynajmniej byłyśmy w łóżkach. I o to w tym zadaniu wychowawczym chodziło: żeby dzieci nauczyły się, że po dobranocce, czyli po godzinie dziewiętnastej należy kłaść się do łóżka. W łóżku można było sobie poczytać, ale nie wolno było z niego już wychodzić. I to nauczyło nas rutyny. A jak jest dzisiaj?

Obecnie dzieci chodzą spać coraz później, bo mają strasznie dużo zajęć na głowie. I wcale nie chodzi o odrabianie lekcji. Są przecież gry, które trzeba stoczyć, filmy, które trzeba obejrzeć i to wcale nie w telewizji, tylko na IPadzie, albo na telefonie. Doszły tez social media, z których starsze dzieci chętnie korzystają.

O dobranocce nikt już nie pamięta i godzina dziewiętnasta nie jest końcem dnia, ale jego połową.

Mój syn, który ma dziewięć lat chodzi spać po dziewiątej wieczorem. W sobotę pobił rekord i położył się dopiero przed północą, bo musiał swoje obejrzeć.

Trzeba też zaznaczyć, że dzieci żyją w coraz bardziej nerwowym środowisku, dużo się dzieje wokół nich, cześć z nich ma też fobie, ADHD i inne przypadłości cywilizacyjne. Wszystko to powoduje, że trudniej jest im się wyciszyć z końcem dnia.

Jako rodzic życzyłaby sobie oczywiście, żeby moje dzieci chodziły spać już po dobranocce, bo wtedy jest przynajmniej trochę ciszy w domu. Niestety wiem, że to marzenie ściętej głowy. Sami przecież też chodzimy spać dużo później niż na przykład robili to nasi rodzice. Dorośli też lubią teraz posiedzieć sobie do północy i oglądać filmy, czy grać na komputerze. Takie czasy.

I jedno, co nie zmieniło się od pokoleń to niechęć dzieci do porannego wstawania do szkoły. Moich dzieci z rana dobudzić wprost nie mogę, tak samo jak moja mama nie mogła dobudzić ani mnie, ani mojej siostry. Z tego wniosek, że dzieci bardzo lubią spać, ale nie lubią chodzić spać, a jak już zasną, to nie lubią wstawać. Zwłaszcza rano. Zresztą, kto lubi rano wstawać? Chyba tylko autor powiedzenia „Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje”.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.