Skip to main content
Rodzinka UK

Ja emigranci spędzają urlop w Polsce? Najczęściej w urzędach.

 

Właśnie kończą się ferie. W Londynie większość szkół po weekendzie wraca do normalnego trybu. Rodziny emigracyjne żyjące na stałe za granicą wykorzystują ten czas na odwiedzenie rodziny w Polsce. Polskie dzieci są zachwycone, bo jadą do Polski nie tylko, żeby zobaczyć dziadków, ale także… śnieg. A to wielka atrakcja!

A jak ich rodzice spędzają urlop?

Rodzinka UK

Ratunku! Moje dziecko nie chce mówić po polsku.

 

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasze dziecko wychowywane w polskiej rodzinie za granicą nie chce mówić w naszym ojczystym języku? Problemy z mówieniem w języku polskim mają najczęściej małe dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dwujęzycznością.

Wychowanie

Czy małe dziecko poradzi sobie w angielskiej szkole?

 

W Wielkiej Brytanii dzieci idące do szkoły często są bardzo małe, bo zaledwie czteroletnie. Dla polskiego rodzica jest to szokujące, bo przecież w tym wieku w Polsce dzieci spacerują do przedszkola, a nie do szkoły. Jak zatem nie wpadać w panikę i nie zamęczać się pytaniami o to, czy nasz maluch poradzi sobie w szkole? Matki przeraża zwłaszcza informacja o ilości godzin. Faktycznie, szkoła to nie przedszkole i dzieci bez względu na wiek i gotowość spędzają w niej równe 6 godzin. Czy to nie przesada sadzać do ławki takiego szkraba? Okazuje się, że nie.

Porady

Autyzm w Wielkiej Brytanii część I: jaką szkołę wybrać dla dziecka z autyzmem?

 

 

Wybór szkoły dla dziecka z Zespołem Aspergera, autyzmem lub z ASD (zespół zaburzeń autystycznych) jest dla polskich rodziców niezwykle stresujący. Nie tylko musimy zwracać uwagę na wysoką jakość usług, jakie oferuje konkretna szkoła ale również na środowisko, w którym będzie się uczyło dziecko z autyzmem. Jak wybrać najlepszą szkołę i czym kierować się przy jej wyborze? Dziś rozpoczynamy serię artykułów, w których  postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Rodzinka UK

Bazary staroci w Londynie. Lista car boot sale z adresami

 

Dzisiaj prezentujemy listę najbardziej popularnych bazarów w Londynie. Na car Boot Sale można kupić różności z domu, czasem można upolować antyki, często ubrania i zabawki, oraz książki. I wszystko za grosze.

Na niektóre bazary wstęp jest darmowy, na inne trzeba zapłacić, przy czym cena jest wyższa, kiedy przychodzimy z samego rana, kiedy rzeczy jest najwięcej do wyboru.

Rodzinka UK

Jak wygląda chrzest w Anglii?

 

Jak zorganizować chrzest na obczyźnie? Czy angielscy księża udzielą  chrztu dziecku, którego rodzice nie mają kościelnego ślubu? Ile taka ceremonia kosztuje? Dziś postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania nurtujące rodziców  przyszłych katolików.

 

O której dziecko powinno chodzić spać?

O której dziecko powinno chodzić spać?

 

Pytanie, które może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. No bo przecież trudno generalizować, zresztą wiele zależy tutaj od wieku dziecka: im mniejsze, tym więcej potrzebuje snu. To znaczy ile dokładnie?

Dawniej porę chodzenia dzieci spać wyznaczała dobranocka. O siódmej wieczorem polskie dzieci zasiadały przed telewizorem i po dwudziestu minutach było słynne siusiu, paciorek i spać. Kolację jadło się zwykle przed dobranocką, żeby nie iść do łóżka z pełnym brzuchem. I wszystkie dzieci grzecznie szły do łóżka, żeby rodzice mieli trochę czasu dla siebie i inne domowe sprawy.

Czy dzieci po dobranocce faktycznie spały? Różnie bywało. Ja na przykład spałam w pokoju razem z siostrą i pamiętam, że gadałyśmy długo i mama nieraz przychodziła, żeby nas uciszyć. No dobrze, ale przynajmniej byłyśmy w łóżkach. I o to w tym zadaniu wychowawczym chodziło: żeby dzieci nauczyły się, że po dobranocce, czyli po godzinie dziewiętnastej należy kłaść się do łóżka. W łóżku można było sobie poczytać, ale nie wolno było z niego już wychodzić. I to nauczyło nas rutyny. A jak jest dzisiaj?

Obecnie dzieci chodzą spać coraz później, bo mają strasznie dużo zajęć na głowie. I wcale nie chodzi o odrabianie lekcji. Są przecież gry, które trzeba stoczyć, filmy, które trzeba obejrzeć i to wcale nie w telewizji, tylko na IPadzie, albo na telefonie. Doszły tez social media, z których starsze dzieci chętnie korzystają.

O dobranocce nikt już nie pamięta i godzina dziewiętnasta nie jest końcem dnia, ale jego połową.

Mój syn, który ma dziewięć lat chodzi spać po dziewiątej wieczorem. W sobotę pobił rekord i położył się dopiero przed północą, bo musiał swoje obejrzeć.

Trzeba też zaznaczyć, że dzieci żyją w coraz bardziej nerwowym środowisku, dużo się dzieje wokół nich, cześć z nich ma też fobie, ADHD i inne przypadłości cywilizacyjne. Wszystko to powoduje, że trudniej jest im się wyciszyć z końcem dnia.

Jako rodzic życzyłaby sobie oczywiście, żeby moje dzieci chodziły spać już po dobranocce, bo wtedy jest przynajmniej trochę ciszy w domu. Niestety wiem, że to marzenie ściętej głowy. Sami przecież też chodzimy spać dużo później niż na przykład robili to nasi rodzice. Dorośli też lubią teraz posiedzieć sobie do północy i oglądać filmy, czy grać na komputerze. Takie czasy.

I jedno, co nie zmieniło się od pokoleń to niechęć dzieci do porannego wstawania do szkoły. Moich dzieci z rana dobudzić wprost nie mogę, tak samo jak moja mama nie mogła dobudzić ani mnie, ani mojej siostry. Z tego wniosek, że dzieci bardzo lubią spać, ale nie lubią chodzić spać, a jak już zasną, to nie lubią wstawać. Zwłaszcza rano. Zresztą, kto lubi rano wstawać? Chyba tylko autor powiedzenia „Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje”.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.