Skip to main content
Rodzinka UK

Czym różni się polski występ pantomimy od brytyjskiej?

 

Jakiś czas temu, kiedy nasze dzieci były jeszcze całkiem małe, mąż postanowił zabrać je w niedzielę do teatru. Kupił bilety i pojechał z nimi na niedzielne przedstawienie na północy Londynu. Kiedy wrócili, zapytałam czy im się podobało. Dzieci były zachwycone. A mąż? A mąż stwierdził, że był bardzo zaskoczony, że na tej pantomimie nie dość, że mówili to jeszcze śpiewali! No to jak to w końcu jest z tą brytyjską pantomimą dla dzieci?

 

Rodzinka UK

Internetowa szkoła języka polskiego w UK

Jaką jesteś mamą? Zaradną, przykładną, wyluzowaną, ambitną? Złych nie ma, bo wszystkie chcemy jak najlepiej dla swoich dzieci J.

 

Jestem matką Polką, mieszkam w Anglii i chcę aby moje dzieci miały jak najlepiej w życiu.

Kultura

Andrzejki, czyli dlaczego w zapomnienie odchodzą dawne zwyczaje i zabawy Polaków?

 

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego Polacy tak hucznie przejęli zwyczaje Halloweenowe, a tak szybko zapominają o naszych tradycyjnych, równie kolorowych tradycjach? Dlaczego kopiujemy innych?

Wróżby andrzejkowe to stara polska tradycja, która wydaje mi się odchodzi powoli w zapomnienie. Dlatego tym bardziej powinnismy o tym zwyczaju mówić, bo być może za kilka lat nikt już nie będzie o nim pamiętał.

I zanim zaczniemy zbierać cukierki w kolejny Halloween, sięgnijmy pamięcią do naszych zwyczajów.

O której dziecko powinno chodzić spać?

O której dziecko powinno chodzić spać?

 

Pytanie, które może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. No bo przecież trudno generalizować, zresztą wiele zależy tutaj od wieku dziecka: im mniejsze, tym więcej potrzebuje snu. To znaczy ile dokładnie?

Dawniej porę chodzenia dzieci spać wyznaczała dobranocka. O siódmej wieczorem polskie dzieci zasiadały przed telewizorem i po dwudziestu minutach było słynne siusiu, paciorek i spać. Kolację jadło się zwykle przed dobranocką, żeby nie iść do łóżka z pełnym brzuchem. I wszystkie dzieci grzecznie szły do łóżka, żeby rodzice mieli trochę czasu dla siebie i inne domowe sprawy.

Czy dzieci po dobranocce faktycznie spały? Różnie bywało. Ja na przykład spałam w pokoju razem z siostrą i pamiętam, że gadałyśmy długo i mama nieraz przychodziła, żeby nas uciszyć. No dobrze, ale przynajmniej byłyśmy w łóżkach. I o to w tym zadaniu wychowawczym chodziło: żeby dzieci nauczyły się, że po dobranocce, czyli po godzinie dziewiętnastej należy kłaść się do łóżka. W łóżku można było sobie poczytać, ale nie wolno było z niego już wychodzić. I to nauczyło nas rutyny. A jak jest dzisiaj?

Obecnie dzieci chodzą spać coraz później, bo mają strasznie dużo zajęć na głowie. I wcale nie chodzi o odrabianie lekcji. Są przecież gry, które trzeba stoczyć, filmy, które trzeba obejrzeć i to wcale nie w telewizji, tylko na IPadzie, albo na telefonie. Doszły tez social media, z których starsze dzieci chętnie korzystają.

O dobranocce nikt już nie pamięta i godzina dziewiętnasta nie jest końcem dnia, ale jego połową.

Mój syn, który ma dziewięć lat chodzi spać po dziewiątej wieczorem. W sobotę pobił rekord i położył się dopiero przed północą, bo musiał swoje obejrzeć.

Trzeba też zaznaczyć, że dzieci żyją w coraz bardziej nerwowym środowisku, dużo się dzieje wokół nich, cześć z nich ma też fobie, ADHD i inne przypadłości cywilizacyjne. Wszystko to powoduje, że trudniej jest im się wyciszyć z końcem dnia.

Jako rodzic życzyłaby sobie oczywiście, żeby moje dzieci chodziły spać już po dobranocce, bo wtedy jest przynajmniej trochę ciszy w domu. Niestety wiem, że to marzenie ściętej głowy. Sami przecież też chodzimy spać dużo później niż na przykład robili to nasi rodzice. Dorośli też lubią teraz posiedzieć sobie do północy i oglądać filmy, czy grać na komputerze. Takie czasy.

I jedno, co nie zmieniło się od pokoleń to niechęć dzieci do porannego wstawania do szkoły. Moich dzieci z rana dobudzić wprost nie mogę, tak samo jak moja mama nie mogła dobudzić ani mnie, ani mojej siostry. Z tego wniosek, że dzieci bardzo lubią spać, ale nie lubią chodzić spać, a jak już zasną, to nie lubią wstawać. Zwłaszcza rano. Zresztą, kto lubi rano wstawać? Chyba tylko autor powiedzenia „Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje”.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.