Skip to main content
Kultura

Andrzejki, czyli dlaczego w zapomnienie odchodzą dawne zwyczaje i zabawy Polaków?

 

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego Polacy tak hucznie przejęli zwyczaje Halloweenowe, a tak szybko zapominają o naszych tradycyjnych, równie kolorowych tradycjach? Dlaczego kopiujemy innych?

Wróżby andrzejkowe to stara polska tradycja, która wydaje mi się odchodzi powoli w zapomnienie. Dlatego tym bardziej powinnismy o tym zwyczaju mówić, bo być może za kilka lat nikt już nie będzie o nim pamiętał.

I zanim zaczniemy zbierać cukierki w kolejny Halloween, sięgnijmy pamięcią do naszych zwyczajów.

Wycieczki

Wycieczki z dziećmi. Odkrywamy historię Londynu w Museum of Docklans

 

Jeśli nie macie co robić w deszczowy, zimny dzień, to polecamy wycieczkę na Canary Wharf w Londynie do Museum od Docklands. Dzieci będą zachwycone.

Muzeum jest w pełni przystosowane do małych dzieci, które z całą pewnością nie będą się w nim nudzić. Już na parterze przywita nas sala, w której zorganizowany jest interaktywny plac zabaw. Można na nim nawet zamienić się w małego budowniczego, przebrać się w strój murarza i pchać taczkę załadowaną cegłami. Jednak w przeciwieństwie do prawdziwych cegieł, te z placu w muzeum są leciutkie.

Rodzinka UK

Czy w Londynie da się żyć z dzieckiem?

 

Takie pytanie pewnego dnia zadała mi w pracy koleżanka. Początkowo trochę się zdziwiłam, a potem dotarło do mnie, że przecież zanim sama urodziłam tu dziecko, to też wydawało mi się, że tym piekielnym mieście nie da się „normalnie” wychować dziecka.

prezenty dla nauczycieli

Prezenty dla nauczycieli na koniec roku

 

 

Stara to i piękna tradycja, nie tylko w narodzie polskim, ale i w brytyjskim, że na koniec roku wypada nauczycielom i ich asystentom podziękować za cały rok ciężkiej pracy. Nie zapominajmy, że przecież pracowali z naszymi dziećmi i sami wiemy najlepiej, że nie jest to zadanie ani łatwe, ani przyjemne. Co dać nauczycielowi na koniec roku?

Pytanie to nurtuje każdego rodzica. W Polsce, przynajmniej za moich czasów szkolnych nauczycielom kupowało się kwiaty. Nikt wtedy nie dawał kartek, ani prezentów. Czasy jednak się zmieniły.

W Wielkiej Brytanii nie wszyscy celebrują kupowanie kwiatów i przyznam, że rzadko widzę tutaj nauczycieli z bukietem kwiatów od rodziców. Każdy jednak dostaje kartki, zwane Thank you teacher cards. I co roku, w okolicach zakończenia roku szkolnego, czyli w połowie lipca kartek tych brakuje w większości sklepów papierniczych.

Oprócz kartek można dodać drobny prezent. Wśród mam panują różne mody na prezenty. Bywa, że jest moda na drobiazgi ręcznie wykonane przez dzieci. A, że moje dziecko jest wybitnie mało utalentowane w tym kierunku, to w tym roku postanowiłam sama zabrać się za drobne prace artystyczne. W tym celu zakupiłam miniaturowe kwiaty w maleńkich doniczkach, a maleńkie doniczki  pomalowałam farbą akrylową. Do każdej kartki dołączymy kwiatek i czekoladkę.

Nie jestem zwolenniczką drogich prezentów dla nauczycieli, choć wiem, że są szkoły, gdzie kupuje się nauczycielom karty na zakupy do sklepów nawet na 50 funtów. Są też matki, które wręczają nauczycielom drogie perfumy lub zestawy kosmetyków. Czy jest to dobry pomysł, pozostawiam do przemyślenia każdemu rodzicowi.

A tak w ogóle to najważniejsze, żeby w ogóle podziękować.

 

Małgorzata Mroczkowska

 

prezenty dla nauczycieli

prezenty dla nauczycieli

prezenty dla nauczycieli

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.