Skip to main content
Rodzinka UK

Jaki zawód wykonujesz na emigracji?

 

Czy decydując się na życie za granicą braliście pod uwagę fakt zmiany zawodu? Jak bardzo zaskoczyło was życie pod tym względem?

Jeśli ktoś wyjechał do pracy na kontrakt to pół biedy, bo wiedział do czego jedzie. Co jednak w sytuacji, kiedy trzeba było zmienić profesję, lub jak w przypadku Beaty szukać czegoś innego, i to natychmiast?

Kultura

"PLANETA SINGLI 2" - Hit, który pokochały miliony Polaków!!! w kinach UK od 23 Listopada

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przeżywa poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować. Ona z kolei chce poważnego związku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Aleksander – zauroczony Anią milioner, właściciel aplikacji Planeta Singli, przekonany, że nikt inny nie pasuje do niego bardziej niż romantyczna nauczycielka muzyki.

Zapraszamy do kina!

 

https://www.youtube.com/watch?v=vngIzd98Ics

 

Kultura

Film Planeta Singli 2 w kichach w Wielkiej Brytanii

Planeta Singli 2 to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku – kontynuacja hitu, w którym zakochały się miliony widzów. W listopadzie 2018 na kinowe ekrany powrócą Maciej Stuhr i Agnieszka Więdłocha jako para, której losy połączyła randkowa aplikacja.

Co się wydarzy w drugiej części Planety Singli 2? Premiera, zwiastun, obsada w jednym miejscu!

Kultura

Koncert na 100-lecie niepodległości Polski w Royal Albert Hall w Londynie

 

 

To było wyjątkowe wydarzenie. I nie chodzi już o gwiazdy, które występując na scenie sprawiły, że ta noc rozbłysła. Chwila, w której zabrzmiał nasz narodowy hymn, Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez tłum Polonii była niezwykła. Płakali wszyscy, bo była to chwila szczególnego wzruszenia.

W niedzielę 11 listopada 2018 w jednej z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie sal koncertowych – Royal Albert Hall odbył się koncert pod nazwą „Sto lat”, poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rodzinka UK

Działka pracownicza w UK: jak się o nią starać?

 

 

Działkowiczem być! I nie chodzi tu o działkę nad jeziorkiem, ale o kawałek ziemi w przestrzeni miejskiej, na której możemy uprawiać własne warzywa i owoce. Tak popularne w Polsce są również dostępne w Wielkiej Brytanii, o czym nie wszyscy wiedzą. Jak starać się o przydział takiej działki?

Działeczka miejska to allotment. Jest to kawałek ziemi, na którym mieszczuchy mogą pobawić się w ogrodnika i uprawiać własne warzywa, owoce i kwiaty.

Rodzicu, nie parkuj na zakazie pod szkołą

Rodzicu, nie parkuj na zakazie pod szkołą

 

 

Nie dalej jak wczoraj byłam świadkiem niezwykle niebezpiecznego zachowania pod szkołą mojego syna, kiedy to kierowca zignorował stojącą na ulicy panią zatrudnioną do przeprowadzania dzieci przez ulicę. Pani ta, zwana przez wszystkich Lollipop Lady ubrana jest zawsze w odblaskową kurtkę i naprawdę trudno jej nie zauważyć, nawet w mglisty i deszczowy dzień. Jakby tego było mało, ma czapkę, również w odblaskowym kolorze i wielki lizak z napisem STOP.

W okolicy naszej szkoły w Londynie nie ma świateł i pani ta jest niezbędna, by pomóc dzieciom przejść przez ulicę. Wokół panuje całkiem spory ruch i nie ma co liczyć na gest kierowców, którzy śpiesząc się  ani myślą o zatrzymaniu się i przepuszczeniu grupy dzieci.

I tak właśnie było tamtego dnia. Nasza Lollipop Lady stanęła na środku ulicy ze znakiem STOP, a wtedy ja wraz z grupą innych rodziców i dzieci weszliśmy na ulicę. I dokładnie w tym momencie śmignął przed naszymi nosami samochód. Nikt się go oczywiście nie spodziewał, wszyscy stanęliśmy jak wryci, ale kierowca odjechał bardzo szybko. Na nic zdały się krzyki naszej pani przeprowadzającej nas przez ulicę. Odjechał w siną dal w nosie mając to, co zrobił.

Nauczka na przyszłość: Lollipop Lady stojąca na środku ulicy nie gwarantuje bezpieczeństwa. Już nigdy nie będę wychodzić na ulicę bez upewnienia się, że faktycznie nic nie jedzie, bo jak widać znak STOP nie gwarantuje, że kierowcy go uszanują.

Niestety do podobnych sytuacji dochodzi codziennie pod każdą szkołą w całej Wielkiej Brytanii. Kierowcy nie tylko odjeżdżają z piskiem opon spod bramy szkolnej, ale również łamią przepisy parkując w miejscach niedozwolonych.

 

Rodzice uczniów aż sześciu szkół podstawowych we wschodnim Londynie

dostali właśnie pisemne ostrzeżenia od policji o konsekwencjach grożących za złe parkowanie pod szkołami.

Chodzi o słynny kwadrans w okolicach godziny dziewiątej rano i piętnastej,

kiedy to setki zmotoryzowanych rodziców pędzi na łeb na szyję, by zawieźć dziecko do szkoły lub je odebrać.

Każdy rodzic wie, że poranna gonitwa, kiedy trzeba dziecko obudzić, ubrać, nakarmić i zabrać do szkoły potrafi podnieść ciśnienie. Wielu z nas zawodzi dzieci dosłownie na ostatnią chwilę, co powoduje, że parkujemy samochód jak najbliżej szkolnej bramy, aby dziecko zdążyło przed dzwonkiem. W Wielkiej Brytanii każda szkoła walczy o jak najlepszą frekwencję. Na spóźnialskich czeka pod bramą dyżurujący nauczyciel, który spisuje ucznia. Jeśli ma się więcej niż trzy spóźnienia w ciągu miesiąca, można spodziewać się listu od dyrekcji szkoły. Nie ma się więc co dziwić, że rodzice łamią prawo drogowe, by zdążyć na czas z dowożeniem dzieci.

Niestety, przynajmniej w Londynie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Ponieważ rodzice nagminnie parkują na zakazach, a nawet zawracają samochód w miejscu niedozwolonym, dochodzi do wypadków. Jeden z dyrektorów szkoły we wschodnim Londynie podkreśla, że w ostatnim czasie jeden z jego uczniów został potrącony właśnie przez samochód, którym kierował jeden z rodziców.

Od tej pory kierowcy do których wysłano odpowiednie ostrzeżenia we wschodnim Londynie mogą spodziewać się mandatów w wysokości nawet do £100 . Jeśli sytuacja powtórzy się trzykrotnie, kierowca zostanie wpisany do rejestru policyjnego, czyli criminal record.

Na wiosnę w wielu szkołach zainstalowane zostaną kamery CCTV, aby mieć dowód w sprawie łamania przepisów drogowych przez kierowców jadących w pobliżu szkół.

Na razie pod obserwacją drogówki będą następujące szkoły we wschodnim Londynie: Gidea Park, Parsonage Farm, Ardleigh Green, Broadford, Wykeham oraz Engayne.

Pozostaje pytanie, czy takie kary zmienią zachowanie kierowców pod szkołami.

A jak jest w waszej okolicy?

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.