Skip to main content
Porady

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły.

Wakacje oficjalnie dobiegły końca, co oznacza, że rodzice z całego kraju wrócili do swoich obowiązków przy odwożeniu i odbieraniu dzieci ze szkoły.

 

Większość dzieci jest podwożona i odbierana ze szkoły samochodem. Najnowsze statystyki mówią, że aż 42% dzieci w szkołach podstawowych przyjeżdża do szkoły samochodem. Jednakże, w związku z tym, że dzieci stają się coraz mniej aktywne, a nadwaga wśród najmłodszych jest coraz większym problemem, rodzice starają się temu zaradzić i wysyłają swoje pociechy do szkoły np. rowerem.

 

Wychowanie

Czy dzieci powinny ustępować miejsca starszym?

Każdy rodzic powinien odpowiedzieć sobie na pytanie kogo wychowuje: przyszłego egoistę, czy osobę lubianą przez wszystkich, miłą i wrażliwą na potrzeby innych? Czasem w codziennym biegu zapominamy, że to właśnie my, jako rodzice mamy największy wpływ na to, kim w przyszłości będą nasze dzieci.

 

Książki

Co matki gotują na obiad?

 

Jak nazywa się najłatwiejsze na świecie danie obiadowe? Jest to danie na winie, czyli danie zrobione z tego, co się nawinie. Do garnka wrzucamy wszystko to, co akurat rzuci nam się w oczy i co jest w szafie: ryż, lub makaron, tuńczyk w puszce, resztka kalafiora z wczoraj, lub jajko. Całość gotujemy w małej ilości wody. A propos wody, to ma same plusy, bo woda prawie zawsze jest, przynajmniej ta w kranie. Ugotowane „danie nawinie” polewamy resztką ketchupu, doprawiamy solą i pieprzem, i jest super!

 

Książki

Zabobony w ciąży. Fragment "Dziennika przetrwania. Zapiski niedoskonałej matki"

 

Byłam wtedy w ciąży z Helenką.

- O, Boże, zostaw ten nóż! – krzyknęła moja mama, kiedy przykładałam nóż do twarzy celem oblizania go.

Nóż był cały w pysznej masie krówkowej, którą wcześniej wysmarowałam porządnie tort upieczony na urodziny taty. Nie ja upiekłam, oczywiście, tylko moja mama. Ja miałam tylko wysmarować go masą krówkową i obsypać wiórkami kokosowymi. A, że uwielbiam masę krówkową to postanowiłam oblizać nóż, żeby nic z tej masy ulubionej się nie zmarnowało, na co pozwolić nie mogłam.

- Przecież jesteś w ciąży! – zawołała mama.

Rodzicu, nie parkuj na zakazie pod szkołą

Rodzicu, nie parkuj na zakazie pod szkołą

 

 

Nie dalej jak wczoraj byłam świadkiem niezwykle niebezpiecznego zachowania pod szkołą mojego syna, kiedy to kierowca zignorował stojącą na ulicy panią zatrudnioną do przeprowadzania dzieci przez ulicę. Pani ta, zwana przez wszystkich Lollipop Lady ubrana jest zawsze w odblaskową kurtkę i naprawdę trudno jej nie zauważyć, nawet w mglisty i deszczowy dzień. Jakby tego było mało, ma czapkę, również w odblaskowym kolorze i wielki lizak z napisem STOP.

W okolicy naszej szkoły w Londynie nie ma świateł i pani ta jest niezbędna, by pomóc dzieciom przejść przez ulicę. Wokół panuje całkiem spory ruch i nie ma co liczyć na gest kierowców, którzy śpiesząc się  ani myślą o zatrzymaniu się i przepuszczeniu grupy dzieci.

I tak właśnie było tamtego dnia. Nasza Lollipop Lady stanęła na środku ulicy ze znakiem STOP, a wtedy ja wraz z grupą innych rodziców i dzieci weszliśmy na ulicę. I dokładnie w tym momencie śmignął przed naszymi nosami samochód. Nikt się go oczywiście nie spodziewał, wszyscy stanęliśmy jak wryci, ale kierowca odjechał bardzo szybko. Na nic zdały się krzyki naszej pani przeprowadzającej nas przez ulicę. Odjechał w siną dal w nosie mając to, co zrobił.

Nauczka na przyszłość: Lollipop Lady stojąca na środku ulicy nie gwarantuje bezpieczeństwa. Już nigdy nie będę wychodzić na ulicę bez upewnienia się, że faktycznie nic nie jedzie, bo jak widać znak STOP nie gwarantuje, że kierowcy go uszanują.

Niestety do podobnych sytuacji dochodzi codziennie pod każdą szkołą w całej Wielkiej Brytanii. Kierowcy nie tylko odjeżdżają z piskiem opon spod bramy szkolnej, ale również łamią przepisy parkując w miejscach niedozwolonych.

 

Rodzice uczniów aż sześciu szkół podstawowych we wschodnim Londynie

dostali właśnie pisemne ostrzeżenia od policji o konsekwencjach grożących za złe parkowanie pod szkołami.

Chodzi o słynny kwadrans w okolicach godziny dziewiątej rano i piętnastej,

kiedy to setki zmotoryzowanych rodziców pędzi na łeb na szyję, by zawieźć dziecko do szkoły lub je odebrać.

Każdy rodzic wie, że poranna gonitwa, kiedy trzeba dziecko obudzić, ubrać, nakarmić i zabrać do szkoły potrafi podnieść ciśnienie. Wielu z nas zawodzi dzieci dosłownie na ostatnią chwilę, co powoduje, że parkujemy samochód jak najbliżej szkolnej bramy, aby dziecko zdążyło przed dzwonkiem. W Wielkiej Brytanii każda szkoła walczy o jak najlepszą frekwencję. Na spóźnialskich czeka pod bramą dyżurujący nauczyciel, który spisuje ucznia. Jeśli ma się więcej niż trzy spóźnienia w ciągu miesiąca, można spodziewać się listu od dyrekcji szkoły. Nie ma się więc co dziwić, że rodzice łamią prawo drogowe, by zdążyć na czas z dowożeniem dzieci.

Niestety, przynajmniej w Londynie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Ponieważ rodzice nagminnie parkują na zakazach, a nawet zawracają samochód w miejscu niedozwolonym, dochodzi do wypadków. Jeden z dyrektorów szkoły we wschodnim Londynie podkreśla, że w ostatnim czasie jeden z jego uczniów został potrącony właśnie przez samochód, którym kierował jeden z rodziców.

Od tej pory kierowcy do których wysłano odpowiednie ostrzeżenia we wschodnim Londynie mogą spodziewać się mandatów w wysokości nawet do £100 . Jeśli sytuacja powtórzy się trzykrotnie, kierowca zostanie wpisany do rejestru policyjnego, czyli criminal record.

Na wiosnę w wielu szkołach zainstalowane zostaną kamery CCTV, aby mieć dowód w sprawie łamania przepisów drogowych przez kierowców jadących w pobliżu szkół.

Na razie pod obserwacją drogówki będą następujące szkoły we wschodnim Londynie: Gidea Park, Parsonage Farm, Ardleigh Green, Broadford, Wykeham oraz Engayne.

Pozostaje pytanie, czy takie kary zmienią zachowanie kierowców pod szkołami.

A jak jest w waszej okolicy?

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.