Skip to main content
Rodzinka UK

Wyjście do kina, czyli jaką matką jestem?

 

Ależ się zdziwiłam w sobotnie popołudnie, kiedy kierowana matczynym instynktem zabrałam dzieci do kina. Do kina w Londynie, dodajmy, co nie jest bez znaczenia w całe tej historii.

Na pół godziny przed seansem zapakowałam dzieci do samochodu i zakładając przezornie miejskie korki ruszyliśmy w kierunku naszego lokalnego kina. Bilety kupiłam wcześniej w inernecie nauczona wcześniejszym doświadczeniem, że nie ma co takich spraw pozostawiać losowi, bo można przy kasie bardzo się zdziwić.

Porady

Pijecie kranówkę, czy wodę z plastiku?

 

Moje pytanie w tytule dzisiejszego tekstu nie jest pomyłką, niestety. Dzisiaj z samego rana do porannej kawy włączyłam sobie BBC News. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam pierwszą wiadomość o…znalezieniu drobinek plastiku w większości butelkowanej wody dostępnej w każdym sklepie.

Wycieczki

Polka w Abu Dhabi: turyści...

Od kiedy jesteśmy w Emiratach praktycznie ciągle, z małymi przerwami mamy gości, to niesamowite nigdy wcześniej tego nie było, nie wiem dlaczego Londyn nie był, aż tak atrakcyjny, przecież obiektywnie rzecz biorąc jest tam całe mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc, przez 8 lat nie udało mi się wszystkiego zobaczyć, a tu nagle pustynia przeżywa oblężenie.

Zdrowie

Zaparcia u dzieci i dorosłych: dlaczego na siłę szukamy rozwiązania?

 

Zauważyłam, że na grupach internetowych jednym z najczęściej powtarzających się problemów są zaparcia u dzieci. I nie chodzi tylko o zaparcia u małych dzieci. Problem ten dotyczy również nastolatków, ba, nawet dorosłych, nawet nas samych. Dlaczego nie potrafimy przejść obok tej uciążliwości na spokojnie, tylko na siłę szukamy lekarstwa? A przemysł farmaceutyczny tylko zaciera ręce.

Wychowanie

„Moje dziecko zobaczyło ducha!” Może warto jednak poszukać psychologa

 

 

Nie będę ukrywać, że do spontanicznego napisania tego tekstu sprowokowała mnie dyskusja wśród mam na jednej z grup. Otóż pewna matka napisała, że jej córka zobaczyła ducha, czyli ciemną postać o, jak się wyraziła nieludzkich oczach, która weszła w ścianę. Matka była nie mniej przerażona niż jej córka i błagała o pomoc. To, co mnie najbardziej zaskoczyło w tej sytuacji, to odpowiedzi innych matek. W pewnym momencie zaczęłam zastanawiać się, czy przypadkiem nie żyjemy nadal w średniowieczu.

Rodzinka UK

Z górki na pazurki, czyli jak Brytyjczycy reagują na zimę

 

I znowu w temacie zimy na Wyspach. Sypnęło śniegiem, na Facebookach wysyp zdjęć na sankach i bałwanów, no bo przecież to cud, żeby było tak biało i to przez kilka dni. Do tej pory śnieg padał tu góra jeden dzień, i kiedy wstawało się rano to po śniegu zostawało tylko wspomnienie. Tym razem jest jednak inaczej.

Rodzicu, nie parkuj na zakazie pod szkołą

Rodzicu, nie parkuj na zakazie pod szkołą

 

 

Nie dalej jak wczoraj byłam świadkiem niezwykle niebezpiecznego zachowania pod szkołą mojego syna, kiedy to kierowca zignorował stojącą na ulicy panią zatrudnioną do przeprowadzania dzieci przez ulicę. Pani ta, zwana przez wszystkich Lollipop Lady ubrana jest zawsze w odblaskową kurtkę i naprawdę trudno jej nie zauważyć, nawet w mglisty i deszczowy dzień. Jakby tego było mało, ma czapkę, również w odblaskowym kolorze i wielki lizak z napisem STOP.

W okolicy naszej szkoły w Londynie nie ma świateł i pani ta jest niezbędna, by pomóc dzieciom przejść przez ulicę. Wokół panuje całkiem spory ruch i nie ma co liczyć na gest kierowców, którzy śpiesząc się  ani myślą o zatrzymaniu się i przepuszczeniu grupy dzieci.

I tak właśnie było tamtego dnia. Nasza Lollipop Lady stanęła na środku ulicy ze znakiem STOP, a wtedy ja wraz z grupą innych rodziców i dzieci weszliśmy na ulicę. I dokładnie w tym momencie śmignął przed naszymi nosami samochód. Nikt się go oczywiście nie spodziewał, wszyscy stanęliśmy jak wryci, ale kierowca odjechał bardzo szybko. Na nic zdały się krzyki naszej pani przeprowadzającej nas przez ulicę. Odjechał w siną dal w nosie mając to, co zrobił.

Nauczka na przyszłość: Lollipop Lady stojąca na środku ulicy nie gwarantuje bezpieczeństwa. Już nigdy nie będę wychodzić na ulicę bez upewnienia się, że faktycznie nic nie jedzie, bo jak widać znak STOP nie gwarantuje, że kierowcy go uszanują.

Niestety do podobnych sytuacji dochodzi codziennie pod każdą szkołą w całej Wielkiej Brytanii. Kierowcy nie tylko odjeżdżają z piskiem opon spod bramy szkolnej, ale również łamią przepisy parkując w miejscach niedozwolonych.

 

Rodzice uczniów aż sześciu szkół podstawowych we wschodnim Londynie

dostali właśnie pisemne ostrzeżenia od policji o konsekwencjach grożących za złe parkowanie pod szkołami.

Chodzi o słynny kwadrans w okolicach godziny dziewiątej rano i piętnastej,

kiedy to setki zmotoryzowanych rodziców pędzi na łeb na szyję, by zawieźć dziecko do szkoły lub je odebrać.

Każdy rodzic wie, że poranna gonitwa, kiedy trzeba dziecko obudzić, ubrać, nakarmić i zabrać do szkoły potrafi podnieść ciśnienie. Wielu z nas zawodzi dzieci dosłownie na ostatnią chwilę, co powoduje, że parkujemy samochód jak najbliżej szkolnej bramy, aby dziecko zdążyło przed dzwonkiem. W Wielkiej Brytanii każda szkoła walczy o jak najlepszą frekwencję. Na spóźnialskich czeka pod bramą dyżurujący nauczyciel, który spisuje ucznia. Jeśli ma się więcej niż trzy spóźnienia w ciągu miesiąca, można spodziewać się listu od dyrekcji szkoły. Nie ma się więc co dziwić, że rodzice łamią prawo drogowe, by zdążyć na czas z dowożeniem dzieci.

Niestety, przynajmniej w Londynie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Ponieważ rodzice nagminnie parkują na zakazach, a nawet zawracają samochód w miejscu niedozwolonym, dochodzi do wypadków. Jeden z dyrektorów szkoły we wschodnim Londynie podkreśla, że w ostatnim czasie jeden z jego uczniów został potrącony właśnie przez samochód, którym kierował jeden z rodziców.

Od tej pory kierowcy do których wysłano odpowiednie ostrzeżenia we wschodnim Londynie mogą spodziewać się mandatów w wysokości nawet do £100 . Jeśli sytuacja powtórzy się trzykrotnie, kierowca zostanie wpisany do rejestru policyjnego, czyli criminal record.

Na wiosnę w wielu szkołach zainstalowane zostaną kamery CCTV, aby mieć dowód w sprawie łamania przepisów drogowych przez kierowców jadących w pobliżu szkół.

Na razie pod obserwacją drogówki będą następujące szkoły we wschodnim Londynie: Gidea Park, Parsonage Farm, Ardleigh Green, Broadford, Wykeham oraz Engayne.

Pozostaje pytanie, czy takie kary zmienią zachowanie kierowców pod szkołami.

A jak jest w waszej okolicy?

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.