Skip to main content
Porady

Mamusiu, uważaj w sklepie na oszustów!

Nie należę do osób, które po ulicach chodzą z głową w chmurach. Kto mnie zna, ten wie, że raczej twardo stąpam po ziemi. A jednak nawet mnie spotykają sytuacje, o które nigdy bym siebie nie posądzała. 

Raz na jakiś czas, oby rzadziej niż częściej każdy z nas spotyka się z oszustwem. I nie zawsze chodzi o osobę, która nas wykiwała. Bywa, że oszustwem okazuje się zakup jakiegoś przedmiotu, na przykład zamówiona przez internet sukienka, która na zdjęcia wyglądała wspaniale, a po otworzeniu paczki okazała się rozczarowaniem. 

Rodzinka UK

Powrót do Polski z mężem…Anglikiem. Czy to w ogóle jest możliwe?

 

 

Taki oto dylemat ma jedna z moich znajomych. Po dziesięciu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęła poważnie zastanawiać się nad powrotem do swojej ojczyzny. Dlaczego tak późno, zapytacie. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.

„Dziesięć lat temu wszystko było inne”, podkreśla „Byłam młoda i wydawało mi się, że potrafię góry przenosić. A teraz zrobiłabym wszystko, żeby zostawić te góry w spokoju i sama się do nich przenieść, niż je przenosić”.

Rodzinka UK

Lista odkrytych basenów w Londynie

 

Nie ma to jak popływać pod chmurką, prawda? W Polsce to dopiero są do tego warunki! Rzeki, jeziora i stawy są praktycznie w każdej okolicy. I właściwie wszędzie można sobie popływać. W Anglii jest nieco inaczej. Tutaj pływa się głównie na basenach. Ale, jak tu iść na basen, kiedy słoneczko przyjemnie grzeje?

Okazuje się, że i na to są sposoby. Dzisiaj u nas lista basenów odkrytych w Londynie.

Wychowanie

Mamo, w jakim kraju chcesz być pochowana?

Takie niespodziewane pytanie usłyszałam pewnego dnia od własnego dziecka. Bo akurat w szkole przerabiali temat lekko egzystencjonalny, i to jak pamiętamy i wspominamy zmarłych.

Trochę mnie zmroziło to pytanko. Raz, że nikt nie lubi rozmyślać o śmierci, zwłaszcza własnej, a dwa, że skąd ja niby mam to wiedzieć? Z drugiej jednak strony z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim. O śmierci również.

Wychowanie

Polka w Abu Dhabi: Wielkanoc na Bliskim Wschodzie

To już nasze drugie Święta na Bliskim Wschodzie. Pierwsze było Boże Narodzenie, kiedy byli moi Rodzice i mieliśmy razem cudowny czas. Wszyscy bez wyjątku potrzebowaliśmy tego ciepła i słońca, które oferuje nam Abu Dhabi.

Teraz są u nas Rodzice Bartka, pogoda pomału przechodzi w letnią i czuć nadchodzące upały, aczkolwiek cały czas mimo 35 stopni za oknem, jakoś łatwo akceptuje się temperatury.

kleszcze w UK

Uwaga na kleszcze, które są groźne również w Wielkiej Brytanii

 

W okresie letnim spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Wiele z naszych pociech uwielbia spacery po parku lub lesie, pikniki na polanie, czy wspinaczkę po drzewach. Letnie wakacje to okres wyjazdów nad jezioro, w góry, czy pod namiot. Warto jednak pamiętać, by w czasie podróży badać swoje ciało pod kątem obecności kleszczy.

 

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są to pasożyty, które żerują na skórze gryzoni (myszy, nornic), zwierzyny płowej (saren, łosi, jeleni), ptaków, a także zwierząt hodowlanych (krowy, kozy, owce), czy domowych (psy, koty). Najczęściej można je spotkać na terenach leśnych, podmokłych, porośniętych wysoką trawą, ale również na miejskich skwerach i w parkach. W Wielkiej Brytanii odnotowywano duże skupiska kleszczy w londyńskich parkach – zwłaszcza w Richmond Park i Bushy Park – a także w południowo-wschodniej części kraju i niektórych rejonach Szkocji. Dorosłe kleszcze mają długość od 2,5 do 4 mm, larwy i nimfy są dużo mniejsze – ich wielkość można przyrównać do ziarnka maku.

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, czy nieco rzadsze choroby, takie jak babezjoza, erlichioza, gorączka plamista Gór Skalistych, czy gorączka nawrotna lub guzkowa. Do infekcji u człowieka dochodzi w wyniku ugryzienia przez zakażonego kleszcza. Ponieważ ślina kleszcza ma właściwości znieczulające, ukąszenie nie boli i często pozostaje niezauważone.

Niezwykle istotne jest więc dokładne obejrzenie całego ciała po powrocie z parku czy lasu. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się na podudziach, pod kolanami, w pachwinach, pod pachami i na karku. Jeśli dostrzeżemy kleszcze na powierzchni  skóry, należy je niezwłocznie usunąć. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia. Pamiętajmy, że kleszcza należy usunąć w całości – nie wolno go zgniatać ani kaleczyć. Najlepiej chwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć ruchem prostym bez wykręcania. Po usunięciu, miejsce wkłucia należy zdezynfekować wodą utlenioną lub spirytusem. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza tłustymi substancjami jak masło, olej, czy wazelina, gdyż wówczas kleszcz dusi się i wstrzykuje zakażoną ślinę w miejsce ukąszenia.

Jeśli do ukąszenia doszło podczas pobytu w Polsce, po wyciągnięciu kleszcza warto umieścić go w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torebce foliowej (tzw. freezer bag) i zawieźć do laboratorium do badania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, czy kleszcz był nosicielem. Niestety na terenie Wielkiej Brytanii bardzo trudno o takie badanie.

Co powinniśmy zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Co świadczy o rozwoju choroby?

Przede wszystkim należy bacznie obserwować ciało osoby ugryzionej i nie lekceważyć żadnych objawów, nawet jeśli jest to jedynie nagłe pogorszenie samopoczucia. Pamiętajmy też, że objawy nie pojawiają się od razu...

W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), objawy występują od 7 do 14 dni po ukąszeniu i są nimi gorączka, dreszcze oraz ból mięśni. Jako że są to również objawy charakterystyczne dla grypy, bardzo często są źle interpretowane. Kolejny etap choroby może przebiegać znacznie bardziej burzliwie. Osoba zaatakowana wirusem ma gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, może nawet tracić przytomność. Leczenie szpitalne polega wówczas jedynie na łagodzeniu objawów. 

W boreliozie, drugiej najgroźniejszej chorobie przenoszonej przez kleszcze, pierwszym sygnałem zarażenia może być rumień pojawiający się w miejscu wgryzienia. Ma on bardzo charakterystyczny wygląd: zmiana jest czerwona i najczęściej ma kształt okręgu lub owalu. Często ma wygląd pierścienia, jest czerwona na obwodzie i wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry, a w środku ma jaśniejsze przebarwienie. Rumień pojawia się najczęściej 7-14 dni po ukąszeniu, ale może się to stać dużo później (nawet do 5-6 tygodni). Rumień nie pojawia się jednak u wszystkich.

Kolejnymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są bóle stawowe i mięśniowe, bóle nerwów, gorączka, poty lub dreszcze. Przewlekła, niezdiagnozowana borelioza może także powodować chudnięciezmęczenie, ociężałość, obniżenie sprawności fizycznej, a także bezsenność i wypadanie włosów.

W przypadku boreliozy, niezwykle istotna jest szybka diagnoza, gdyż daje ona dużą szansę na całkowite wyleczenie. Zawsze proponuję swoim pacjentom testy diagnostyczne w kierunku boreliozy. Najdokładniejszą diagnozę w procesie wykrywania tej choroby można uzyskać dzięki metodzie PCR lub Real-Time PCR, czyli badaniu polegającym na poszukiwaniu DNA bakterii we krwi, moczu, płynie stawowym lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Badanie należy wykonać do 7 dni po ukąszeniu (im szybciej tym lepiej). Wykonuje je na przykład polskie laboratorium Medical Diagnosis w Londynie. Następnie, po 5-6 tygodniach powinno się wykonać test Western Blot w klasie IgM i IgG na obecność przeciwciał; test należy powtórzyć po 3 miesiącach. W szczególnych przypadkach, lekarz może również zastosować profilaktycznie terapię antybiotykową nie później niż tydzień po ukąszeniu.

Oczywiście zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza, udając się do lasu lub parku unikajmy chodzenia po wysokiej trawie, zakładajmy spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz czapkę. Skuteczne są również dostępne na rynku środki odstraszające kleszcze. Po każdym spacerze dokładnie oglądajmy ciało swoje i dzieci. Zalecam również szczepionkę na kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

 


Pediatra i neonatolog Jadwiga Grosicka

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic.  Od 18 do 25 lipca wszyscy czytelnicy strony MumsfromLondon otrzymają zniżkę -£15 na wizytę pediatryczną (cena regularna to £70). 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎️ 0208 681 1651
📲 074 8340 1764
📧info@topmedicalclinic.co.uk

kleszcze w UK

kleszcze w Anglii

kleszcze

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.