Skip to main content
Porady

Znęcanie się psychiczne w szkole nad…dorosłymi. Co mnie spotkało i jak to się skończyło

W kwestiach tak przykrych jak znęcanie się czy prześladowanie (bullying) w szkole ze strony silniejszych wobec słabszych zwykle słyszymy, że jeśli już kogoś dotyczy, to dzieci. Można się niestety zdziwić. Taka sytuacja spotkała właśnie mnie, osobę dorosłą, żonę i matkę.

Nie jest mi łatwo o tym pisać, bo jest to sprawa bardzo osobista i nadal bolesna. Pomyślałam jednak, że celem wyjęcia tej historii na światło dzienne jest pokazanie innym, że po pierwsze takie sytuacje zdarzają się, że są bolesne i że można mimo wszystko walczyć o własną godność.

Rodzinka UK

Gwałciciel grasujący w południowo-wschodnim Londynie wciąż na wolności

 

Policja londyńska ostrzega mieszkańców południowo-wschodniej części miasta przed groźnym przestępcą seksualnym, który za ofiary obiera sobie nawet jedenastoletnie dziewczynki.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy poszukiwany mężczyzna dopuścił się ataków aż na siedmiu dzieciach w wieku od 11 do 13 lat. Ofiarami jego padły także dwie młode kobiety w wieku 25 i 27 lat. Do ataków doszło w biały dzień w dzielnicach Greenwich i Lewisham.

Kultura

„Ach śpij kochanie” Krzysztofa Lange już wkrótce w Wielkiej Brytanii

Trzeciego listopada do kin w Wielkiej Brytanii trafi film Krzysztofa Lang „Ach śpij kochanie” w którym Andrzej Chyra wciela się w postać Władysława Mazurkiewicza zwanego Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości.

Rodzinka UK

Huragan Ofelia czyli Polaku, ucz się języków obcych

 

 

Wczorajsze czerwone słońce, które zaświeciło nad Wielką Brytanią dało mi wiele do myślenia. I wcale nie chodzi o apokalipsę, o jakiej większość z nas pisała na Facebooku. Co do huraganu Ofelia, bo tak się nazywało to zjawisko atmosferyczne mam całkiem inne przemyślenia. Chodzi o to, co zwykle: Polaku, ucz się języków obcych.

Zdrowie

Chrapanie: uciążliwa i niebezpieczna przypadłość

 

Według danych statystycznych, chrapanie dotyczy obecnie około 40 proc. kobiet i nawet 80 proc. mężczyzn. Choć chrapanie bywa różne – od delikatnych cichych dźwięków, które ustają przy zmianie ułożenia ciała do tych bardzo głośnych, powodujących przebudzenie samego chrapiącego bądź jego partnera.

Czym jest chrapanie i co je powoduje?

kleszcze w UK

Uwaga na kleszcze, które są groźne również w Wielkiej Brytanii

 

W okresie letnim spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Wiele z naszych pociech uwielbia spacery po parku lub lesie, pikniki na polanie, czy wspinaczkę po drzewach. Letnie wakacje to okres wyjazdów nad jezioro, w góry, czy pod namiot. Warto jednak pamiętać, by w czasie podróży badać swoje ciało pod kątem obecności kleszczy.

 

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są to pasożyty, które żerują na skórze gryzoni (myszy, nornic), zwierzyny płowej (saren, łosi, jeleni), ptaków, a także zwierząt hodowlanych (krowy, kozy, owce), czy domowych (psy, koty). Najczęściej można je spotkać na terenach leśnych, podmokłych, porośniętych wysoką trawą, ale również na miejskich skwerach i w parkach. W Wielkiej Brytanii odnotowywano duże skupiska kleszczy w londyńskich parkach – zwłaszcza w Richmond Park i Bushy Park – a także w południowo-wschodniej części kraju i niektórych rejonach Szkocji. Dorosłe kleszcze mają długość od 2,5 do 4 mm, larwy i nimfy są dużo mniejsze – ich wielkość można przyrównać do ziarnka maku.

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, czy nieco rzadsze choroby, takie jak babezjoza, erlichioza, gorączka plamista Gór Skalistych, czy gorączka nawrotna lub guzkowa. Do infekcji u człowieka dochodzi w wyniku ugryzienia przez zakażonego kleszcza. Ponieważ ślina kleszcza ma właściwości znieczulające, ukąszenie nie boli i często pozostaje niezauważone.

Niezwykle istotne jest więc dokładne obejrzenie całego ciała po powrocie z parku czy lasu. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się na podudziach, pod kolanami, w pachwinach, pod pachami i na karku. Jeśli dostrzeżemy kleszcze na powierzchni  skóry, należy je niezwłocznie usunąć. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia. Pamiętajmy, że kleszcza należy usunąć w całości – nie wolno go zgniatać ani kaleczyć. Najlepiej chwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć ruchem prostym bez wykręcania. Po usunięciu, miejsce wkłucia należy zdezynfekować wodą utlenioną lub spirytusem. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza tłustymi substancjami jak masło, olej, czy wazelina, gdyż wówczas kleszcz dusi się i wstrzykuje zakażoną ślinę w miejsce ukąszenia.

Jeśli do ukąszenia doszło podczas pobytu w Polsce, po wyciągnięciu kleszcza warto umieścić go w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torebce foliowej (tzw. freezer bag) i zawieźć do laboratorium do badania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, czy kleszcz był nosicielem. Niestety na terenie Wielkiej Brytanii bardzo trudno o takie badanie.

Co powinniśmy zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Co świadczy o rozwoju choroby?

Przede wszystkim należy bacznie obserwować ciało osoby ugryzionej i nie lekceważyć żadnych objawów, nawet jeśli jest to jedynie nagłe pogorszenie samopoczucia. Pamiętajmy też, że objawy nie pojawiają się od razu...

W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), objawy występują od 7 do 14 dni po ukąszeniu i są nimi gorączka, dreszcze oraz ból mięśni. Jako że są to również objawy charakterystyczne dla grypy, bardzo często są źle interpretowane. Kolejny etap choroby może przebiegać znacznie bardziej burzliwie. Osoba zaatakowana wirusem ma gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, może nawet tracić przytomność. Leczenie szpitalne polega wówczas jedynie na łagodzeniu objawów. 

W boreliozie, drugiej najgroźniejszej chorobie przenoszonej przez kleszcze, pierwszym sygnałem zarażenia może być rumień pojawiający się w miejscu wgryzienia. Ma on bardzo charakterystyczny wygląd: zmiana jest czerwona i najczęściej ma kształt okręgu lub owalu. Często ma wygląd pierścienia, jest czerwona na obwodzie i wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry, a w środku ma jaśniejsze przebarwienie. Rumień pojawia się najczęściej 7-14 dni po ukąszeniu, ale może się to stać dużo później (nawet do 5-6 tygodni). Rumień nie pojawia się jednak u wszystkich.

Kolejnymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są bóle stawowe i mięśniowe, bóle nerwów, gorączka, poty lub dreszcze. Przewlekła, niezdiagnozowana borelioza może także powodować chudnięciezmęczenie, ociężałość, obniżenie sprawności fizycznej, a także bezsenność i wypadanie włosów.

W przypadku boreliozy, niezwykle istotna jest szybka diagnoza, gdyż daje ona dużą szansę na całkowite wyleczenie. Zawsze proponuję swoim pacjentom testy diagnostyczne w kierunku boreliozy. Najdokładniejszą diagnozę w procesie wykrywania tej choroby można uzyskać dzięki metodzie PCR lub Real-Time PCR, czyli badaniu polegającym na poszukiwaniu DNA bakterii we krwi, moczu, płynie stawowym lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Badanie należy wykonać do 7 dni po ukąszeniu (im szybciej tym lepiej). Wykonuje je na przykład polskie laboratorium Medical Diagnosis w Londynie. Następnie, po 5-6 tygodniach powinno się wykonać test Western Blot w klasie IgM i IgG na obecność przeciwciał; test należy powtórzyć po 3 miesiącach. W szczególnych przypadkach, lekarz może również zastosować profilaktycznie terapię antybiotykową nie później niż tydzień po ukąszeniu.

Oczywiście zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza, udając się do lasu lub parku unikajmy chodzenia po wysokiej trawie, zakładajmy spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz czapkę. Skuteczne są również dostępne na rynku środki odstraszające kleszcze. Po każdym spacerze dokładnie oglądajmy ciało swoje i dzieci. Zalecam również szczepionkę na kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

 


Pediatra i neonatolog Jadwiga Grosicka

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic.  Od 18 do 25 lipca wszyscy czytelnicy strony MumsfromLondon otrzymają zniżkę -£15 na wizytę pediatryczną (cena regularna to £70). 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎️ 0208 681 1651
📲 074 8340 1764
📧info@topmedicalclinic.co.uk

kleszcze w UK

kleszcze w Anglii

kleszcze

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.