Skip to main content
Wychowanie

Jakie regionalne potrawy są tylko w Waszych stronach?

Czy gotujecie w swoich domach tradycyjne potrawy charakterystyczne tylko dla regionu, w którym Was wychowano? Uczycie dzieci tradycyjnego gotowania? Zwłaszcza na emigracji jest to ciekawe wyzwanie, bo łatwo zapomnieć o swoich korzeniach. Oscypki, które pochodzą z Tatr znamy już wszyscy. Ale przecież w Polsce, jak długa i szeroka są jeszcze inne regionalne potrawy, którą nie znają mieszkańcy innej części naszego kraju. Jak U Was się jada, i co jest szczególnego?

Rodzinka UK

Ja emigranci spędzają urlop w Polsce? Najczęściej w urzędach.

 

Właśnie kończą się ferie. W Londynie większość szkół po weekendzie wraca do normalnego trybu. Rodziny emigracyjne żyjące na stałe za granicą wykorzystują ten czas na odwiedzenie rodziny w Polsce. Polskie dzieci są zachwycone, bo jadą do Polski nie tylko, żeby zobaczyć dziadków, ale także… śnieg. A to wielka atrakcja!

A jak ich rodzice spędzają urlop?

Rodzinka UK

Ratunku! Moje dziecko nie chce mówić po polsku.

 

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasze dziecko wychowywane w polskiej rodzinie za granicą nie chce mówić w naszym ojczystym języku? Problemy z mówieniem w języku polskim mają najczęściej małe dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dwujęzycznością.

Wychowanie

Czy małe dziecko poradzi sobie w angielskiej szkole?

 

W Wielkiej Brytanii dzieci idące do szkoły często są bardzo małe, bo zaledwie czteroletnie. Dla polskiego rodzica jest to szokujące, bo przecież w tym wieku w Polsce dzieci spacerują do przedszkola, a nie do szkoły. Jak zatem nie wpadać w panikę i nie zamęczać się pytaniami o to, czy nasz maluch poradzi sobie w szkole? Matki przeraża zwłaszcza informacja o ilości godzin. Faktycznie, szkoła to nie przedszkole i dzieci bez względu na wiek i gotowość spędzają w niej równe 6 godzin. Czy to nie przesada sadzać do ławki takiego szkraba? Okazuje się, że nie.

Porady

Autyzm w Wielkiej Brytanii część I: jaką szkołę wybrać dla dziecka z autyzmem?

 

 

Wybór szkoły dla dziecka z Zespołem Aspergera, autyzmem lub z ASD (zespół zaburzeń autystycznych) jest dla polskich rodziców niezwykle stresujący. Nie tylko musimy zwracać uwagę na wysoką jakość usług, jakie oferuje konkretna szkoła ale również na środowisko, w którym będzie się uczyło dziecko z autyzmem. Jak wybrać najlepszą szkołę i czym kierować się przy jej wyborze? Dziś rozpoczynamy serię artykułów, w których  postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Rodzinka UK

Bazary staroci w Londynie. Lista car boot sale z adresami

 

Dzisiaj prezentujemy listę najbardziej popularnych bazarów w Londynie. Na car Boot Sale można kupić różności z domu, czasem można upolować antyki, często ubrania i zabawki, oraz książki. I wszystko za grosze.

Na niektóre bazary wstęp jest darmowy, na inne trzeba zapłacić, przy czym cena jest wyższa, kiedy przychodzimy z samego rana, kiedy rzeczy jest najwięcej do wyboru.

kleszcze w UK

Uwaga na kleszcze, które są groźne również w Wielkiej Brytanii

 

W okresie letnim spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Wiele z naszych pociech uwielbia spacery po parku lub lesie, pikniki na polanie, czy wspinaczkę po drzewach. Letnie wakacje to okres wyjazdów nad jezioro, w góry, czy pod namiot. Warto jednak pamiętać, by w czasie podróży badać swoje ciało pod kątem obecności kleszczy.

 

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są to pasożyty, które żerują na skórze gryzoni (myszy, nornic), zwierzyny płowej (saren, łosi, jeleni), ptaków, a także zwierząt hodowlanych (krowy, kozy, owce), czy domowych (psy, koty). Najczęściej można je spotkać na terenach leśnych, podmokłych, porośniętych wysoką trawą, ale również na miejskich skwerach i w parkach. W Wielkiej Brytanii odnotowywano duże skupiska kleszczy w londyńskich parkach – zwłaszcza w Richmond Park i Bushy Park – a także w południowo-wschodniej części kraju i niektórych rejonach Szkocji. Dorosłe kleszcze mają długość od 2,5 do 4 mm, larwy i nimfy są dużo mniejsze – ich wielkość można przyrównać do ziarnka maku.

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, czy nieco rzadsze choroby, takie jak babezjoza, erlichioza, gorączka plamista Gór Skalistych, czy gorączka nawrotna lub guzkowa. Do infekcji u człowieka dochodzi w wyniku ugryzienia przez zakażonego kleszcza. Ponieważ ślina kleszcza ma właściwości znieczulające, ukąszenie nie boli i często pozostaje niezauważone.

Niezwykle istotne jest więc dokładne obejrzenie całego ciała po powrocie z parku czy lasu. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się na podudziach, pod kolanami, w pachwinach, pod pachami i na karku. Jeśli dostrzeżemy kleszcze na powierzchni  skóry, należy je niezwłocznie usunąć. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia. Pamiętajmy, że kleszcza należy usunąć w całości – nie wolno go zgniatać ani kaleczyć. Najlepiej chwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć ruchem prostym bez wykręcania. Po usunięciu, miejsce wkłucia należy zdezynfekować wodą utlenioną lub spirytusem. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza tłustymi substancjami jak masło, olej, czy wazelina, gdyż wówczas kleszcz dusi się i wstrzykuje zakażoną ślinę w miejsce ukąszenia.

Jeśli do ukąszenia doszło podczas pobytu w Polsce, po wyciągnięciu kleszcza warto umieścić go w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torebce foliowej (tzw. freezer bag) i zawieźć do laboratorium do badania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, czy kleszcz był nosicielem. Niestety na terenie Wielkiej Brytanii bardzo trudno o takie badanie.

Co powinniśmy zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Co świadczy o rozwoju choroby?

Przede wszystkim należy bacznie obserwować ciało osoby ugryzionej i nie lekceważyć żadnych objawów, nawet jeśli jest to jedynie nagłe pogorszenie samopoczucia. Pamiętajmy też, że objawy nie pojawiają się od razu...

W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), objawy występują od 7 do 14 dni po ukąszeniu i są nimi gorączka, dreszcze oraz ból mięśni. Jako że są to również objawy charakterystyczne dla grypy, bardzo często są źle interpretowane. Kolejny etap choroby może przebiegać znacznie bardziej burzliwie. Osoba zaatakowana wirusem ma gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, może nawet tracić przytomność. Leczenie szpitalne polega wówczas jedynie na łagodzeniu objawów. 

W boreliozie, drugiej najgroźniejszej chorobie przenoszonej przez kleszcze, pierwszym sygnałem zarażenia może być rumień pojawiający się w miejscu wgryzienia. Ma on bardzo charakterystyczny wygląd: zmiana jest czerwona i najczęściej ma kształt okręgu lub owalu. Często ma wygląd pierścienia, jest czerwona na obwodzie i wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry, a w środku ma jaśniejsze przebarwienie. Rumień pojawia się najczęściej 7-14 dni po ukąszeniu, ale może się to stać dużo później (nawet do 5-6 tygodni). Rumień nie pojawia się jednak u wszystkich.

Kolejnymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są bóle stawowe i mięśniowe, bóle nerwów, gorączka, poty lub dreszcze. Przewlekła, niezdiagnozowana borelioza może także powodować chudnięciezmęczenie, ociężałość, obniżenie sprawności fizycznej, a także bezsenność i wypadanie włosów.

W przypadku boreliozy, niezwykle istotna jest szybka diagnoza, gdyż daje ona dużą szansę na całkowite wyleczenie. Zawsze proponuję swoim pacjentom testy diagnostyczne w kierunku boreliozy. Najdokładniejszą diagnozę w procesie wykrywania tej choroby można uzyskać dzięki metodzie PCR lub Real-Time PCR, czyli badaniu polegającym na poszukiwaniu DNA bakterii we krwi, moczu, płynie stawowym lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Badanie należy wykonać do 7 dni po ukąszeniu (im szybciej tym lepiej). Wykonuje je na przykład polskie laboratorium Medical Diagnosis w Londynie. Następnie, po 5-6 tygodniach powinno się wykonać test Western Blot w klasie IgM i IgG na obecność przeciwciał; test należy powtórzyć po 3 miesiącach. W szczególnych przypadkach, lekarz może również zastosować profilaktycznie terapię antybiotykową nie później niż tydzień po ukąszeniu.

Oczywiście zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza, udając się do lasu lub parku unikajmy chodzenia po wysokiej trawie, zakładajmy spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz czapkę. Skuteczne są również dostępne na rynku środki odstraszające kleszcze. Po każdym spacerze dokładnie oglądajmy ciało swoje i dzieci. Zalecam również szczepionkę na kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

 


Pediatra i neonatolog Jadwiga Grosicka

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic.  Od 18 do 25 lipca wszyscy czytelnicy strony MumsfromLondon otrzymają zniżkę -£15 na wizytę pediatryczną (cena regularna to £70). 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

☎️ 0208 681 1651
📲 074 8340 1764
📧info@topmedicalclinic.co.uk

kleszcze w UK

kleszcze w Anglii

kleszcze

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.