Skip to main content
Kultura

Andrzejki, czyli dlaczego w zapomnienie odchodzą dawne zwyczaje i zabawy Polaków?

 

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego Polacy tak hucznie przejęli zwyczaje Halloweenowe, a tak szybko zapominają o naszych tradycyjnych, równie kolorowych tradycjach? Dlaczego kopiujemy innych?

Wróżby andrzejkowe to stara polska tradycja, która wydaje mi się odchodzi powoli w zapomnienie. Dlatego tym bardziej powinnismy o tym zwyczaju mówić, bo być może za kilka lat nikt już nie będzie o nim pamiętał.

I zanim zaczniemy zbierać cukierki w kolejny Halloween, sięgnijmy pamięcią do naszych zwyczajów.

Wycieczki

Wycieczki z dziećmi. Odkrywamy historię Londynu w Museum of Docklans

 

Jeśli nie macie co robić w deszczowy, zimny dzień, to polecamy wycieczkę na Canary Wharf w Londynie do Museum od Docklands. Dzieci będą zachwycone.

Muzeum jest w pełni przystosowane do małych dzieci, które z całą pewnością nie będą się w nim nudzić. Już na parterze przywita nas sala, w której zorganizowany jest interaktywny plac zabaw. Można na nim nawet zamienić się w małego budowniczego, przebrać się w strój murarza i pchać taczkę załadowaną cegłami. Jednak w przeciwieństwie do prawdziwych cegieł, te z placu w muzeum są leciutkie.

Rodzinka UK

Czy w Londynie da się żyć z dzieckiem?

 

Takie pytanie pewnego dnia zadała mi w pracy koleżanka. Początkowo trochę się zdziwiłam, a potem dotarło do mnie, że przecież zanim sama urodziłam tu dziecko, to też wydawało mi się, że tym piekielnym mieście nie da się „normalnie” wychować dziecka.

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Niestety co roku piszemy o kolejnych przypadkach poparzeń na skutek kontaktu z niebezpieczną rośliną zwaną Giant Hogweed. Do takich wypadków dochodzi najczęściej podczas letnich spacerów. O ile dorośli doskonale wiedzą o zagrożeniu i unikają kontaktu z tym chwastem, to dzieci nie zawsze są poinformowane o tym, że akurat tej rośliny nie wolno dotykać. A kontakt z nią może skończyć się dla nas tragicznie.

 

Giant Hogweed, czyli Barszcz Sosnowskiego (Heracléum sosnówskyi Manden), jak nazywa się tę roślinę w Polsce został sprowadzony do Wielkiej Brytanii z Afganistanu i Iranu. Obecnie rośnie dziko na terenie całego kraju, ale jego największe skupiska obserwuje się w Essex. Uprawianie tej rośliny w UK w ogrodzie jest zabronione.

Ponieważ roślina kwitnie pod koniec czerwca i w lipcu, warto porozmawiać o zagrożeniach jakie wywołuje.

Roślina znajduje się nawet na stronie NHS i jest opisana jako wysoko toksyczna, której należy unikać. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza podczas polnych wycieczek, dlatego tym bardziej powinniśmy się jej wystrzegać.

Wszyscy pamiętamy historię poparzonych dzieci z Manchesteru, ale może warto przypomnieć ją ku przestrodze.

Dzieci poparzone rośliną bawiły się w lokalnym country park i zupełnie nie zdawały sobie sprawy z tego, że obcują z tak groźną rośliną.  Inna dziewczynka doznała poparzenia po rodzinnym spacerze na wsi.

Pierwszymi objawami poparzenia tą rośliną jest czerwona wysypka, która jest bardzo swędząca. Poparzenie szybko rozrasta się na skórze powodując bąble, z który sączy się ropa.

Blizny po poparzeniu tą rośliną mogą leczyć się nawet do siedem lat i jest to proces niezwykle bolesny.

 

Matka jednej z poparzonych rośliną  dziewczynek przyznała, że początkowo nie umiała zidentyfikować przyczyny zaczerwienienia skóry dziecka.

 

- Następnego dnia po naszej wycieczce nic nie było widać, skóra była normalna. Dopiero w nocy córka zaczęła narzekać na ból.

 

Rodzice zauważyli ślad na skórze, który wyglądał jak po uderzeniu. Szybko sprawdzili w internecie przyczynę takiego znaku na skórze.

 

- I dopiero wtedy przypomniało mi się, jak mąż podczas wycieczki zachwycał się tą rośliną, mówiąc, że jest tak wysoka, jakby rosła w Amazonii. Natychmiast pojechaliśmy z córką do szpitala.

 

Jeśli ulegniecie poparzeniu tą niebezpieczną rośliną bezzwłocznie zażyjcie środki przeciwbólowe i skontaktujcie się z lekarzem. Poparzone miejsce należy jak najszybciej zakryć, aby rana nie była wystawiana na słońce. Warto też skórę przemyć wodą z mydłem.

Najważniejsze, to informować dzieci o zagrożeniu wynikającym z kontaktu z tą toksyczną rośliną. Pokażmy dzieciom, jak wygląda roślina i stanowczo poinformujmy o zakazie dotykania jej.

 

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.