Skip to main content
Wycieczki

Wakacje pod namiotem w Anglii

 

 

Lato 2018 w Wielkiej Brytanii jest upalne jak na Majorce. Warto korzystać z tych dogodności przyrody i cieszyć się słońcem.

Naszą rodzinną przygodę z kempingiem rozpoczęliśmy trzy lata temu, kiedy wybraliśmy się pierwszy raz pod namiot w Devon. Było cudnie! Kontakt z naturą to jest to, co lubimy najbardziej.

W kolejnym roku. Czyli latem 2017 pogoda była tak kapryśna, że ani razu nie udało się nam pojechać pod namiot. Chcieliśmy odwiedzić Walię, która niestety w tamtym czasie, czyli w lipcu i sierpniu była deszczowa.

Porady

Mamusiu, uważaj w sklepie na oszustów!

Nie należę do osób, które po ulicach chodzą z głową w chmurach. Kto mnie zna, ten wie, że raczej twardo stąpam po ziemi. A jednak nawet mnie spotykają sytuacje, o które nigdy bym siebie nie posądzała. 

Raz na jakiś czas, oby rzadziej niż częściej każdy z nas spotyka się z oszustwem. I nie zawsze chodzi o osobę, która nas wykiwała. Bywa, że oszustwem okazuje się zakup jakiegoś przedmiotu, na przykład zamówiona przez internet sukienka, która na zdjęcia wyglądała wspaniale, a po otworzeniu paczki okazała się rozczarowaniem. 

Rodzinka UK

Powrót do Polski z mężem…Anglikiem. Czy to w ogóle jest możliwe?

 

 

Taki oto dylemat ma jedna z moich znajomych. Po dziesięciu latach życia w Wielkiej Brytanii zaczęła poważnie zastanawiać się nad powrotem do swojej ojczyzny. Dlaczego tak późno, zapytacie. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.

„Dziesięć lat temu wszystko było inne”, podkreśla „Byłam młoda i wydawało mi się, że potrafię góry przenosić. A teraz zrobiłabym wszystko, żeby zostawić te góry w spokoju i sama się do nich przenieść, niż je przenosić”.

Rodzinka UK

Lista odkrytych basenów w Londynie

 

Nie ma to jak popływać pod chmurką, prawda? W Polsce to dopiero są do tego warunki! Rzeki, jeziora i stawy są praktycznie w każdej okolicy. I właściwie wszędzie można sobie popływać. W Anglii jest nieco inaczej. Tutaj pływa się głównie na basenach. Ale, jak tu iść na basen, kiedy słoneczko przyjemnie grzeje?

Okazuje się, że i na to są sposoby. Dzisiaj u nas lista basenów odkrytych w Londynie.

Wychowanie

Mamo, w jakim kraju chcesz być pochowana?

Takie niespodziewane pytanie usłyszałam pewnego dnia od własnego dziecka. Bo akurat w szkole przerabiali temat lekko egzystencjonalny, i to jak pamiętamy i wspominamy zmarłych.

Trochę mnie zmroziło to pytanko. Raz, że nikt nie lubi rozmyślać o śmierci, zwłaszcza własnej, a dwa, że skąd ja niby mam to wiedzieć? Z drugiej jednak strony z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim. O śmierci również.

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Niestety co roku piszemy o kolejnych przypadkach poparzeń na skutek kontaktu z niebezpieczną rośliną zwaną Giant Hogweed. Do takich wypadków dochodzi najczęściej podczas letnich spacerów. O ile dorośli doskonale wiedzą o zagrożeniu i unikają kontaktu z tym chwastem, to dzieci nie zawsze są poinformowane o tym, że akurat tej rośliny nie wolno dotykać. A kontakt z nią może skończyć się dla nas tragicznie.

 

Giant Hogweed, czyli Barszcz Sosnowskiego (Heracléum sosnówskyi Manden), jak nazywa się tę roślinę w Polsce został sprowadzony do Wielkiej Brytanii z Afganistanu i Iranu. Obecnie rośnie dziko na terenie całego kraju, ale jego największe skupiska obserwuje się w Essex. Uprawianie tej rośliny w UK w ogrodzie jest zabronione.

Ponieważ roślina kwitnie pod koniec czerwca i w lipcu, warto porozmawiać o zagrożeniach jakie wywołuje.

Roślina znajduje się nawet na stronie NHS i jest opisana jako wysoko toksyczna, której należy unikać. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza podczas polnych wycieczek, dlatego tym bardziej powinniśmy się jej wystrzegać.

Wszyscy pamiętamy historię poparzonych dzieci z Manchesteru, ale może warto przypomnieć ją ku przestrodze.

Dzieci poparzone rośliną bawiły się w lokalnym country park i zupełnie nie zdawały sobie sprawy z tego, że obcują z tak groźną rośliną.  Inna dziewczynka doznała poparzenia po rodzinnym spacerze na wsi.

Pierwszymi objawami poparzenia tą rośliną jest czerwona wysypka, która jest bardzo swędząca. Poparzenie szybko rozrasta się na skórze powodując bąble, z który sączy się ropa.

Blizny po poparzeniu tą rośliną mogą leczyć się nawet do siedem lat i jest to proces niezwykle bolesny.

 

Matka jednej z poparzonych rośliną  dziewczynek przyznała, że początkowo nie umiała zidentyfikować przyczyny zaczerwienienia skóry dziecka.

 

- Następnego dnia po naszej wycieczce nic nie było widać, skóra była normalna. Dopiero w nocy córka zaczęła narzekać na ból.

 

Rodzice zauważyli ślad na skórze, który wyglądał jak po uderzeniu. Szybko sprawdzili w internecie przyczynę takiego znaku na skórze.

 

- I dopiero wtedy przypomniało mi się, jak mąż podczas wycieczki zachwycał się tą rośliną, mówiąc, że jest tak wysoka, jakby rosła w Amazonii. Natychmiast pojechaliśmy z córką do szpitala.

 

Jeśli ulegniecie poparzeniu tą niebezpieczną rośliną bezzwłocznie zażyjcie środki przeciwbólowe i skontaktujcie się z lekarzem. Poparzone miejsce należy jak najszybciej zakryć, aby rana nie była wystawiana na słońce. Warto też skórę przemyć wodą z mydłem.

Najważniejsze, to informować dzieci o zagrożeniu wynikającym z kontaktu z tą toksyczną rośliną. Pokażmy dzieciom, jak wygląda roślina i stanowczo poinformujmy o zakazie dotykania jej.

 

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.