Skip to main content
Porady

Znęcanie się psychiczne w szkole nad…dorosłymi. Co mnie spotkało i jak to się skończyło

W kwestiach tak przykrych jak znęcanie się czy prześladowanie (bullying) w szkole ze strony silniejszych wobec słabszych zwykle słyszymy, że jeśli już kogoś dotyczy, to dzieci. Można się niestety zdziwić. Taka sytuacja spotkała właśnie mnie, osobę dorosłą, żonę i matkę.

Nie jest mi łatwo o tym pisać, bo jest to sprawa bardzo osobista i nadal bolesna. Pomyślałam jednak, że celem wyjęcia tej historii na światło dzienne jest pokazanie innym, że po pierwsze takie sytuacje zdarzają się, że są bolesne i że można mimo wszystko walczyć o własną godność.

Rodzinka UK

Gwałciciel grasujący w południowo-wschodnim Londynie wciąż na wolności

 

Policja londyńska ostrzega mieszkańców południowo-wschodniej części miasta przed groźnym przestępcą seksualnym, który za ofiary obiera sobie nawet jedenastoletnie dziewczynki.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy poszukiwany mężczyzna dopuścił się ataków aż na siedmiu dzieciach w wieku od 11 do 13 lat. Ofiarami jego padły także dwie młode kobiety w wieku 25 i 27 lat. Do ataków doszło w biały dzień w dzielnicach Greenwich i Lewisham.

Kultura

„Ach śpij kochanie” Krzysztofa Lange już wkrótce w Wielkiej Brytanii

Trzeciego listopada do kin w Wielkiej Brytanii trafi film Krzysztofa Lang „Ach śpij kochanie” w którym Andrzej Chyra wciela się w postać Władysława Mazurkiewicza zwanego Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości.

Rodzinka UK

Huragan Ofelia czyli Polaku, ucz się języków obcych

 

 

Wczorajsze czerwone słońce, które zaświeciło nad Wielką Brytanią dało mi wiele do myślenia. I wcale nie chodzi o apokalipsę, o jakiej większość z nas pisała na Facebooku. Co do huraganu Ofelia, bo tak się nazywało to zjawisko atmosferyczne mam całkiem inne przemyślenia. Chodzi o to, co zwykle: Polaku, ucz się języków obcych.

Zdrowie

Chrapanie: uciążliwa i niebezpieczna przypadłość

 

Według danych statystycznych, chrapanie dotyczy obecnie około 40 proc. kobiet i nawet 80 proc. mężczyzn. Choć chrapanie bywa różne – od delikatnych cichych dźwięków, które ustają przy zmianie ułożenia ciała do tych bardzo głośnych, powodujących przebudzenie samego chrapiącego bądź jego partnera.

Czym jest chrapanie i co je powoduje?

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Niestety co roku piszemy o kolejnych przypadkach poparzeń na skutek kontaktu z niebezpieczną rośliną zwaną Giant Hogweed. Do takich wypadków dochodzi najczęściej podczas letnich spacerów. O ile dorośli doskonale wiedzą o zagrożeniu i unikają kontaktu z tym chwastem, to dzieci nie zawsze są poinformowane o tym, że akurat tej rośliny nie wolno dotykać. A kontakt z nią może skończyć się dla nas tragicznie.

 

Giant Hogweed, czyli Barszcz Sosnowskiego (Heracléum sosnówskyi Manden), jak nazywa się tę roślinę w Polsce został sprowadzony do Wielkiej Brytanii z Afganistanu i Iranu. Obecnie rośnie dziko na terenie całego kraju, ale jego największe skupiska obserwuje się w Essex. Uprawianie tej rośliny w UK w ogrodzie jest zabronione.

Ponieważ roślina kwitnie pod koniec czerwca i w lipcu, warto porozmawiać o zagrożeniach jakie wywołuje.

Roślina znajduje się nawet na stronie NHS i jest opisana jako wysoko toksyczna, której należy unikać. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza podczas polnych wycieczek, dlatego tym bardziej powinniśmy się jej wystrzegać.

Wszyscy pamiętamy historię poparzonych dzieci z Manchesteru, ale może warto przypomnieć ją ku przestrodze.

Dzieci poparzone rośliną bawiły się w lokalnym country park i zupełnie nie zdawały sobie sprawy z tego, że obcują z tak groźną rośliną.  Inna dziewczynka doznała poparzenia po rodzinnym spacerze na wsi.

Pierwszymi objawami poparzenia tą rośliną jest czerwona wysypka, która jest bardzo swędząca. Poparzenie szybko rozrasta się na skórze powodując bąble, z który sączy się ropa.

Blizny po poparzeniu tą rośliną mogą leczyć się nawet do siedem lat i jest to proces niezwykle bolesny.

 

Matka jednej z poparzonych rośliną  dziewczynek przyznała, że początkowo nie umiała zidentyfikować przyczyny zaczerwienienia skóry dziecka.

 

- Następnego dnia po naszej wycieczce nic nie było widać, skóra była normalna. Dopiero w nocy córka zaczęła narzekać na ból.

 

Rodzice zauważyli ślad na skórze, który wyglądał jak po uderzeniu. Szybko sprawdzili w internecie przyczynę takiego znaku na skórze.

 

- I dopiero wtedy przypomniało mi się, jak mąż podczas wycieczki zachwycał się tą rośliną, mówiąc, że jest tak wysoka, jakby rosła w Amazonii. Natychmiast pojechaliśmy z córką do szpitala.

 

Jeśli ulegniecie poparzeniu tą niebezpieczną rośliną bezzwłocznie zażyjcie środki przeciwbólowe i skontaktujcie się z lekarzem. Poparzone miejsce należy jak najszybciej zakryć, aby rana nie była wystawiana na słońce. Warto też skórę przemyć wodą z mydłem.

Najważniejsze, to informować dzieci o zagrożeniu wynikającym z kontaktu z tą toksyczną rośliną. Pokażmy dzieciom, jak wygląda roślina i stanowczo poinformujmy o zakazie dotykania jej.

 

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.