Skip to main content
Wychowanie

Jakie regionalne potrawy są tylko w Waszych stronach?

Czy gotujecie w swoich domach tradycyjne potrawy charakterystyczne tylko dla regionu, w którym Was wychowano? Uczycie dzieci tradycyjnego gotowania? Zwłaszcza na emigracji jest to ciekawe wyzwanie, bo łatwo zapomnieć o swoich korzeniach. Oscypki, które pochodzą z Tatr znamy już wszyscy. Ale przecież w Polsce, jak długa i szeroka są jeszcze inne regionalne potrawy, którą nie znają mieszkańcy innej części naszego kraju. Jak U Was się jada, i co jest szczególnego?

Rodzinka UK

Ja emigranci spędzają urlop w Polsce? Najczęściej w urzędach.

 

Właśnie kończą się ferie. W Londynie większość szkół po weekendzie wraca do normalnego trybu. Rodziny emigracyjne żyjące na stałe za granicą wykorzystują ten czas na odwiedzenie rodziny w Polsce. Polskie dzieci są zachwycone, bo jadą do Polski nie tylko, żeby zobaczyć dziadków, ale także… śnieg. A to wielka atrakcja!

A jak ich rodzice spędzają urlop?

Rodzinka UK

Ratunku! Moje dziecko nie chce mówić po polsku.

 

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasze dziecko wychowywane w polskiej rodzinie za granicą nie chce mówić w naszym ojczystym języku? Problemy z mówieniem w języku polskim mają najczęściej małe dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dwujęzycznością.

Wychowanie

Czy małe dziecko poradzi sobie w angielskiej szkole?

 

W Wielkiej Brytanii dzieci idące do szkoły często są bardzo małe, bo zaledwie czteroletnie. Dla polskiego rodzica jest to szokujące, bo przecież w tym wieku w Polsce dzieci spacerują do przedszkola, a nie do szkoły. Jak zatem nie wpadać w panikę i nie zamęczać się pytaniami o to, czy nasz maluch poradzi sobie w szkole? Matki przeraża zwłaszcza informacja o ilości godzin. Faktycznie, szkoła to nie przedszkole i dzieci bez względu na wiek i gotowość spędzają w niej równe 6 godzin. Czy to nie przesada sadzać do ławki takiego szkraba? Okazuje się, że nie.

Porady

Autyzm w Wielkiej Brytanii część I: jaką szkołę wybrać dla dziecka z autyzmem?

 

 

Wybór szkoły dla dziecka z Zespołem Aspergera, autyzmem lub z ASD (zespół zaburzeń autystycznych) jest dla polskich rodziców niezwykle stresujący. Nie tylko musimy zwracać uwagę na wysoką jakość usług, jakie oferuje konkretna szkoła ale również na środowisko, w którym będzie się uczyło dziecko z autyzmem. Jak wybrać najlepszą szkołę i czym kierować się przy jej wyborze? Dziś rozpoczynamy serię artykułów, w których  postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Rodzinka UK

Bazary staroci w Londynie. Lista car boot sale z adresami

 

Dzisiaj prezentujemy listę najbardziej popularnych bazarów w Londynie. Na car Boot Sale można kupić różności z domu, czasem można upolować antyki, często ubrania i zabawki, oraz książki. I wszystko za grosze.

Na niektóre bazary wstęp jest darmowy, na inne trzeba zapłacić, przy czym cena jest wyższa, kiedy przychodzimy z samego rana, kiedy rzeczy jest najwięcej do wyboru.

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Niestety co roku piszemy o kolejnych przypadkach poparzeń na skutek kontaktu z niebezpieczną rośliną zwaną Giant Hogweed. Do takich wypadków dochodzi najczęściej podczas letnich spacerów. O ile dorośli doskonale wiedzą o zagrożeniu i unikają kontaktu z tym chwastem, to dzieci nie zawsze są poinformowane o tym, że akurat tej rośliny nie wolno dotykać. A kontakt z nią może skończyć się dla nas tragicznie.

 

Giant Hogweed, czyli Barszcz Sosnowskiego (Heracléum sosnówskyi Manden), jak nazywa się tę roślinę w Polsce został sprowadzony do Wielkiej Brytanii z Afganistanu i Iranu. Obecnie rośnie dziko na terenie całego kraju, ale jego największe skupiska obserwuje się w Essex. Uprawianie tej rośliny w UK w ogrodzie jest zabronione.

Ponieważ roślina kwitnie pod koniec czerwca i w lipcu, warto porozmawiać o zagrożeniach jakie wywołuje.

Roślina znajduje się nawet na stronie NHS i jest opisana jako wysoko toksyczna, której należy unikać. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza podczas polnych wycieczek, dlatego tym bardziej powinniśmy się jej wystrzegać.

Wszyscy pamiętamy historię poparzonych dzieci z Manchesteru, ale może warto przypomnieć ją ku przestrodze.

Dzieci poparzone rośliną bawiły się w lokalnym country park i zupełnie nie zdawały sobie sprawy z tego, że obcują z tak groźną rośliną.  Inna dziewczynka doznała poparzenia po rodzinnym spacerze na wsi.

Pierwszymi objawami poparzenia tą rośliną jest czerwona wysypka, która jest bardzo swędząca. Poparzenie szybko rozrasta się na skórze powodując bąble, z który sączy się ropa.

Blizny po poparzeniu tą rośliną mogą leczyć się nawet do siedem lat i jest to proces niezwykle bolesny.

 

Matka jednej z poparzonych rośliną  dziewczynek przyznała, że początkowo nie umiała zidentyfikować przyczyny zaczerwienienia skóry dziecka.

 

- Następnego dnia po naszej wycieczce nic nie było widać, skóra była normalna. Dopiero w nocy córka zaczęła narzekać na ból.

 

Rodzice zauważyli ślad na skórze, który wyglądał jak po uderzeniu. Szybko sprawdzili w internecie przyczynę takiego znaku na skórze.

 

- I dopiero wtedy przypomniało mi się, jak mąż podczas wycieczki zachwycał się tą rośliną, mówiąc, że jest tak wysoka, jakby rosła w Amazonii. Natychmiast pojechaliśmy z córką do szpitala.

 

Jeśli ulegniecie poparzeniu tą niebezpieczną rośliną bezzwłocznie zażyjcie środki przeciwbólowe i skontaktujcie się z lekarzem. Poparzone miejsce należy jak najszybciej zakryć, aby rana nie była wystawiana na słońce. Warto też skórę przemyć wodą z mydłem.

Najważniejsze, to informować dzieci o zagrożeniu wynikającym z kontaktu z tą toksyczną rośliną. Pokażmy dzieciom, jak wygląda roślina i stanowczo poinformujmy o zakazie dotykania jej.

 

Uwaga: toksyczny chwast, który jest groźny dla ludzi właśnie zaczął kwitnąć.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.