Skip to main content
Rodzinka UK

Jaki zawód wykonujesz na emigracji?

 

Czy decydując się na życie za granicą braliście pod uwagę fakt zmiany zawodu? Jak bardzo zaskoczyło was życie pod tym względem?

Jeśli ktoś wyjechał do pracy na kontrakt to pół biedy, bo wiedział do czego jedzie. Co jednak w sytuacji, kiedy trzeba było zmienić profesję, lub jak w przypadku Beaty szukać czegoś innego, i to natychmiast?

Kultura

"PLANETA SINGLI 2" - Hit, który pokochały miliony Polaków!!! w kinach UK od 23 Listopada

Związek Ani (Agnieszka Więdłocha) i Tomka (Maciej Stuhr) przeżywa poważny kryzys. On, showman-celebryta wcale nie ma zamiaru się ustatkować. Ona z kolei chce poważnego związku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Aleksander – zauroczony Anią milioner, właściciel aplikacji Planeta Singli, przekonany, że nikt inny nie pasuje do niego bardziej niż romantyczna nauczycielka muzyki.

Zapraszamy do kina!

 

https://www.youtube.com/watch?v=vngIzd98Ics

 

Kultura

Film Planeta Singli 2 w kichach w Wielkiej Brytanii

Planeta Singli 2 to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku – kontynuacja hitu, w którym zakochały się miliony widzów. W listopadzie 2018 na kinowe ekrany powrócą Maciej Stuhr i Agnieszka Więdłocha jako para, której losy połączyła randkowa aplikacja.

Co się wydarzy w drugiej części Planety Singli 2? Premiera, zwiastun, obsada w jednym miejscu!

Kultura

Koncert na 100-lecie niepodległości Polski w Royal Albert Hall w Londynie

 

 

To było wyjątkowe wydarzenie. I nie chodzi już o gwiazdy, które występując na scenie sprawiły, że ta noc rozbłysła. Chwila, w której zabrzmiał nasz narodowy hymn, Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany przez tłum Polonii była niezwykła. Płakali wszyscy, bo była to chwila szczególnego wzruszenia.

W niedzielę 11 listopada 2018 w jednej z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie sal koncertowych – Royal Albert Hall odbył się koncert pod nazwą „Sto lat”, poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rodzinka UK

Działka pracownicza w UK: jak się o nią starać?

 

 

Działkowiczem być! I nie chodzi tu o działkę nad jeziorkiem, ale o kawałek ziemi w przestrzeni miejskiej, na której możemy uprawiać własne warzywa i owoce. Tak popularne w Polsce są również dostępne w Wielkiej Brytanii, o czym nie wszyscy wiedzą. Jak starać się o przydział takiej działki?

Działeczka miejska to allotment. Jest to kawałek ziemi, na którym mieszczuchy mogą pobawić się w ogrodnika i uprawiać własne warzywa, owoce i kwiaty.

Zasmarkane i kaszlące dzieci czyli szkoła po angielsku

Zasmarkane i kaszlące dzieci czyli szkoła po angielsku

 

Małgorzata Mroczkowska

 

 

Jako mama dwójki dzieci od lat mieszkająca w Wielkiej Brytanii muszę przyznać, że podejście do zdrowia dzieci znacznie różni się od tego, jakie wyniosłam z Polski. Ale po kolei.

W Polsce przyjęło się, że dziecko chore nie powinno, a wręcz musi zostać w domu. Po pierwsze więc należy je zaprowadzić do lekarza, a po drugie ma pozostać w domu tak długo, aż wyzdrowieje. Niby nic zaskakującego. A jednak i w tej kwestii Anglicy reprezentują zdecydowanie inne podejście.

Czyżby angielskie dzieci mniej chorowały? Nic bardziej mylącego! Dzieci, bez względu na to, czy są z pochodzenia Anglikami, czy Polakami chorują tak samo. Szczególnie zaś zimą , jesienią i na wiosnę. W czym zatem widać największą różnicę? Ano w tym, że w angielskiej szkole czy przedszkolu choroba nie jest przeszkodą w przyprowadzeniu dziecka do szkoły. I tu u polskiego rodzica następuje pierwszy szok kulturowy. No bo jak, to? Mam chore dziecko przyprowadzić do szkoły, żeby po pierwsze zaraziło inne dzieci, a po drugie ponieważ ma osłabioną chorobą odporność przywlekło do domu kolejnego wirusa?! Nie wiem, jak jest w waszych szkołach, ale w mojej, to znaczy w szkole mojego syna dyrektor już na pierwszym spotkaniu z rodzicami poinformował nas, że katar czy kaszel nie są powodem do tego, by dziecko opuszczało lekcje. Mało tego, dziecko może być na zwolnieniu tylko przez siedem dni z rzędu, a jeśli choruje dłużej to musi bezwzględnie przynieść zaświadczenie od lekarza, że jest poważnie chore. Inaczej czekają nas, czyli rodziców poważne kłopoty. Możemy być nawet oskarżeni o celowe nieprzyprowadzanie dziecka do szkoły, co w Anglii jest jednoznaczne z zaniedbaniem rodzicielskim i możemy w związku z tym faktem mieć nawet do czynienia ze służbami socjalnymi, a to nie brzmi dobrze.

Co zatem Anglicy rozumieją pod pojęciem: chore dziecko? Przecież każde dziecko kiedyś w końcu zachoruje, nikt nie jest cyborgiem. Według brytyjskich władz szkolnych choroba, która uniemożliwia przyprowadzenie dziecka do szkoły to na przykład wysoka gorączka. Dzieci, które gorączkują w szkole są nawet odsyłane do domu. Natomiast należy wyraźnie podkreślić, że kaszel czy katar nie są tutaj wystarczającym powodem do tego, by dziecka nie posłać do szkoły. I nie ma się potem co dziwić, że dzieci biegają po boisku szkolnym z gilami do pasa, kaszlące na pół ulicy. Astma jest tak powszechna wśród dzieci brytyjskich, że kaszel żadnego nauczyciela już nie dziwi. Matki są przerażone posyłaniem dzieci, które przeszły na przykład zapalenie płuc i po powrocie do szkoły od razu są rzucane na głęboką wodę pod tytułem lekcje gimnastyki  na zewnątrz w grudniu w szortach i podkoszulku. Nie ma się co dziwić, że po takim  podejściu do zdrowia dzieci szybko łapią kolejną infekcję. Również w przedszkolu nauczycielki rzadko dbają o to, by podczas spaceru wszystkie dzieci miały na głowach czapeczki, a na szyjach szaliki. Oczywiście tłumaczą się tym, że dzieci jest za dużo, a one tylko dwie i najlepiej gdyby dziecko od małego było w domu uczone samodzielności. Pewnie mają rację, ale mimo wszystko posyłając dzieci pod ich profesjonalną opiekę oczekujemy współpracy i pomocy, którą nie zawsze otrzymujemy.

Jednym słowem nie ma się, co dziwić, że zimny chów angielski sławny jest na cały świat  i mam wrażenie, że pod tym względem niewiele zmieniło się od czasów Dickensa.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.