Skip to main content
Porady

Co matka robi, kiedy ma wolną sobotę? Sprząta

 

 

Czy wy też tak macie, czy tylko mnie to dopadło? Co za durna ja! Zamiast korzystać z danej mi chwili wolności, zamiast ogarnąć paznokcie i wziąć się za siebie w końcu, to zaczęłam ogarniać mieszkanie. Bo przecież mieszkanie, to ja!

 

No więc stało się to w ostatnią sobotę. Wszyscy wybyli do kina. Beze mnie, bo mnie kreskówki na dużym ekranie wyjątkowo mało kręcą, niestety. Na szczęście mąż lubi, więc już dawno zostało ustalone, że to on dziatwę zabiera do kina.

Wychowanie

Czy istnieją brzydkie dzieci?

 

Pamiętacie swoje podejście do obcych dzieci, zanim sami zostaliście rodzicami? Ja niestety pamiętam, zwłaszcza jedną sytuację i przysięgam, że najlepiej wyrzuciłabym to z mojej pamięci na zawsze. Ze wstydu….

Zdrowie

Kiedy do logopedy? Obalamy mity.Rodzice i opiekunowie dzieci często zastanawiają się nad tym, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. W tym celu konsultują się z rodziną, znajomymi mającymi dzieci w podobnym wieku, a czasem szukają odpowiedzi na formach internetowych. 

O ile kwestie związane z rozwojem fizycznym dziecka łatwiej jest zweryfikować, ponieważ wizyty u lekarzy są wpisane w opiekę nad nim, to obszar związany z rozwojem mowy nie jest już taki jednoznaczny. Niestety, większość najczęściej powtarzających się wypowiedzi, to szkodliwe mity.

zęby mleczne

Zęby mleczne: leczyć, czy nie? 

 

 

Często się słyszy: "po co leczyć mleczaki, skoro i tak wypadną?". Oczywiście, że wypadną, ale nie powinny być zepsute, bo próchnica automatycznie przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe. Nie warto słuchać takich rad, gdyż leczenie zębów mlecznych jest tak samo ważne jak leczenie zębów stałych. Wizyta adaptacyjna przeprowadzona w odpowiednim okresie życia dziecka ma ogromny wpływ na jego przyszłe relacje ze stomatologiem.

Jeśli dziecko trafia do lekarza zbyt późno, gdy zęby są w znacznym stopniu zniszczone przez próchnicę, dentysta nie powinien  ich usuwać a raczej  starać się ząbki ratować. Przedwczesne ekstrakcje mają ogromny wpływ  na powstawanie  wad zgryzu, leczenie których w wieku późniejszym jest bardzo kosztowne i rodziców często nie stać na taki wydatek.
Alternatywa leczenia zachowawczego może być  lapisowanie, czyli impregnowanie zębów mlecznych azotanem srebra (lapisem). Zabieg jest bezbolesny lecz na skutek lapisowania zęby robią się czarne. Zmiana koloru zębów świadczy o skuteczności zabiegu.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka powstania próchnicy jest właściwa higiena jamy ustnej dziecka. Właściwe nawyki higieniczne maja duży wpływ na zachowanie zdrowych zębów i zapobieganie powikłaniom.
Powszechnym błędem popełnianym przez rodziców, gdy dziecko niechętnie używa szczoteczki, jest straszenie bólem i dentystą. Bardzo ważny jest dobry przykład. Najlepiej z czyszczenia zębów zrobić rodzinną zabawę – wtedy regularne dbanie o higienę jamy ustnej będzie się przyjemnie kojarzyło i stanie się dobrym nawykiem na resztę życia.

Najczęściej mały pacjent przybywa do gabinetu gdy ból zębów nie daje spać już całej rodzinie. Wówczas w gabinecie przed leczeniem maluszka słyszymy: Będzie bolało? Takie pytanie lepiej pozostawić bez odpowiedzi...
Przecież żaden rodzić nie chce skazywać swe dziecko na cierpienie.

Szkoda, że często bywa tak, że maluchy zbyt późno trafiają do stomatologa, kiedy jedynym wyjściem żeby pomoc dziecku w cierpieniu jest ekstrakcja przysparzająca stresu i mająca wpływ na dalsze relacje dziecka ze stomatologiem. 

Podsumowując, zbyt późne dotarcie do specjalisty często wynika z niewiedzy o konieczności  leczenia zębów mlecznych i profilaktyce schorzeń układu żucia zarówno u dzieci jak i dorosłych.

 

Stomatolog Anna Wiśniewska

 

 

Serdecznie zapraszamy do Top Medical Clinic na leczenie zębów u dzieci. Od 10 do 16 lipca wszyscy czytelnicy strony MumsfromLondon otrzymają 25% zniżki na wypełnienia zębów mlecznych i stałych u dzieci w gabinecie Anny Wiśniewskiej.

 

W celu umówienia wizyty lub uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z recepcją:

Description: https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/f22/1/16/260e.png☎️ 0208 681 1651
Description: https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/fd8/1/16/1f4f2.png📲 074 8340 1764
Description: https://www.facebook.com/images/emoji.php/v9/fbe/1/16/1f4e7.png📧info@topmedicalclinic.co.uk

https://www.topmedicalclinic.co.uk

zęby mleczne

 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
The subscriber's email address.