Za oknami coraz chłodniej i już na dniach można spodziewać się pierwszych przymrozków. Zatem czas najwyższy wybrać się do sklepu i kupić swoim pociechom buty na zimę. Dziś kilka słów o tym jak wybrać model idealny dla swojego dziecka.
Buty zimowe dziecięce – jaki wybrać rozmiar?
Kupowanie obuwia dla dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych, nie jest proste. O ile sandałki dość łatwo zmierzyć i wybrać idealny rozmiar, o tyle dobranie butów na zimę to prawdziwa katorga. Idąc do sklepu przygotuj się na przymierzanie co najmniej kilku par i spędzenie z malcem na zakupach minimum kilkudziesięciu minut.
Wybierając buty zimowe dla dziecka pamiętaj, że muszą być one nieco większe niż obuwie na lato. Głównym tego powodem jest fakt, że do kozaków zakładane są grube skarpetki a niekiedy nawet dwie pary skarpetek, aby nogi szkraba nie zmarzły. Zatem o ile większe buty dla dziecka na zimę kupować? Najlepiej wybrać buty co najmniej o 1 numer większe niż obuwie jesienne. Wiele mam przymierza dziecku buty i wkłada palec za piętę. Jeśli palec wskazujący mieści się między piętą dziecka a tylną częścią buta oznacza to, że jego wielkość jest odpowiednia.
Zimowe buty dla dziecka – budowa
Buty zimowe dziecięce muszą nie tylko być nieco większe niż te na cieplejsze pory roku, ale powinny być również odpowiednio zbudowane, aby chroniły stopy malca przed zimnem a także by pozwalały mu na bezpieczne chodzenie po zimowej nawierzchni. Jeśli więc wybierasz buty dla dziecka zwróć uwagę na to jakie mają podeszwy. Powinny być one dość grube, a równocześnie elastyczne. Warto też zwrócić uwagę na to czy podeszwa jest gładka czy posiada bieżnik. Ta druga opcja jest lepsza ponieważ zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku.
Kolejnym ważnym elementem obuwia zimowego jest odpowiednio wyprofilowana i sztywna cholewka. Jeśli but dobrze przylega do nogi, a cholewka nie przekrzywia się podczas każdego kroku, dziecko chodzi stabilnie i ryzyko upadku znacznie się zmniejsza.
Zimowe obuwie dla dzieci – materiały
Materiały, z których produkowane są buty dla dzieci nie różnią się zbytnio od tych dla dorosłych. Mają one te same zalety jaki i wady, dlatego wybierając buty swojemu dziecku najlepiej kierować się swoimi doświadczeniami. W przypadku obuwia dla dzieci najlepiej jest postawić na buty z naturalnej skóry, ponieważ ma ona wiele zalet. Przede wszystkim skóra jest materiałem oddychającym, co zmniejsza pocenie się stóp podczas chodzenia. Ponadto obuwie skórzane podczas noszenia dopasowuje się do stóp, dzięki czemu jest bardzo wygodne. Warto też wspomnieć, że skóra jest odporna na wilgoć, aczkolwiek chodzenie w skórzanych butach po kałużach z pewnością nie jest najlepszym pomysłem.
Drugim z najczęściej występujących materiałów jest ekoskóra. Jest to tworzywo sztuczne przypominające z wyglądu skórę naturalną. Zaletą butów z tego tworzywa jest ich cena – są znacznie tańsze niż modele wykonane z naturalnej skóry. Jednakże zazwyczaj obuwie wykonane z tego materiału jest mniej trwałe niż skórzane.
Warto także wspomnieć o kozakach z tworzyw sztucznych. Wśród modeli dla małych dzieci można spotkać tzw. śniegowce. Są to buty, jak sama nazwa mówi, do chodzenia po mokrym śniegu. Tego rodzaju obuwie doskonale sprawdza się podczas zimowej zabawy na śniegu, jednakże nie są to najlepsze buty do chodzenia na co dzień.
Obuwie dziecięce – ocieplenie
Wybierając buty na zimę dla dziewczynek i chłopców musisz pamiętać, aby były dobrze ocieplone. Najczęściej wewnątrz butów umieszczone jest futerko lub specjalna gąbka, która chroni przed mrozem. Jednak zdarzają się także buty bez ocieplenia, które lepiej sprawdzają się jesienią lub wiosną, nawet, jeśli wyglądają jak kozaki.
Podsumowując
Wybierając się po buty zimowe dziecięce pamiętaj, aby zabrać ze sobą dziecko. W przypadku butów na zimę nie powinno się robić zakupów na oko. Buty przed zakupem powinien przymierzyć ich nowy właściciel. Pamiętaj też, aby zakupione obuwie było nieco większe niż to na lato. Zimą dziecko zakłada ciepłe skarpety, które powiększają stopy. Wybierając buty dla dziecka pamiętaj też o tym, aby były one wykonane z dobrej jakości materiału – najlepiej z naturalnej skóry. Obuwie na chłodne dni musi posiadać także ocieplenie – może to być futerko lub wyściółka z gąbki. Na koniec warto pamiętać, aby zimowe buty miały wyraźny bieżnik na podeszwach, ponieważ poprawia on przyczepność obuwia i zmniejsza ryzyko przewrócenia się.